Hora Elfer v Neustiftu, na kterou vede komfortní lanovka Elferbahn, je populární především mezi sáňkaři. Disponuje totiž dvěma nejdelšími sáňkařskými dráhami ve Stubaiském údolí, které jsou třikrát v týdnu osvětlené i v noci, jedna z nich v duchu romantiky petrolejovými lampami.

Radost z jízdy, to je jízda na saních

sankování

Myslíte si, že sáňky jsou jen pro děti? Nad tím jsem přemýšlela, když jsem se rozhodla jízdu na sáňkách vyzkoušet. Půjčila jsem si dole u lanovky sáňky a spolu s Radkem jsme vyjeli kabinkou na vrchol sjezdovky, kde začínají dvě sáňkařské dráhy. Moje obavy nad rychlou jízdou zahnala skupinka dětí s rodiči, kteří se smíchem sedli na sáňky a ve vteřině jsem je neviděla – sáňky nabraly rychlost a zmizely se svými pasažéry (malými i velkými) v zatáčce. Tak jsem to s bušícím srdcem zkusila taky. Ale srdce mi bušilo radostí. Přece jen, cesta, která má 8 km je dobrá výzva!

sankování

sankování

Sednout si na dřevěné sáňky, spustit se z kopce dolů je jako se vrátit do dětských let. Pokud máte pocit, že jedete moc rychle, normálně brzdíte nohama… a uježděná cesta byla místy dost ledová, takže to chtělo ještě manévrovat ke kraji a brzdit v navátém svahu v krajnicích. Větší problém mi ale dělaly zatáčky. A většina jich měla 180 stupňů… prostě… řítíte se dolů a musíte občas před zatáčkou řešit, jak nejlépe zatočit… ano, v případě vyjetí z uježděné dráhy se dostanete do hlubokého sněhu, který vás zbrzdí, takže se nestane nic hrozného. Nebo ji nevyberete, spadnete nebo se otočíte do protisměru – vše jsem si musela vyzkoušet, než jsem pochopila, že zatáčky se musí projíždět odvážně v záklonu s vytočením k jedné straně… no chybami se člověk učí, podívejte se na mé vtipné video. Chlapíci přede mnou je zvládali dobře.

Každopádně je to velká zábava. Nevadí, že máte sníh všude, mokrý zadek, že se vám klepou nohy od brždění, jedete dolů a vnímáte tu radost. A to za vyzkoušení stojí! Já to doporučuji nejen pro radost, ale i pro adrenalin a odreagování. Nehleďte na věk, sedněte a jeďte. Vše najdete na této stránce http://www.stubai.at/cz/lyzarske-oblasti/elferbahnen/aktivity/sankovani/

sankování

sankování

Ve středisku Elfer si samozřejmě můžete i zalyžovat – více informací najdete na této stránce: http://www.stubai.at/cz/lyzarske-oblasti/elferbahnen/aktivity/lyzovani/

Jděte do toho

Dráha je rolbou perfektně upravena a je maximálně zabezpečená. Jízda na přírodních sáňkařských drahách je bezpečná a zábavná; ostatně místní sáňkařské dráhy byly oceněny Pečetí kvality státu Tyrolsko. Sáňky je možné si pronajmout přímo u lanovky Elferbahn za 6 euro. Další speciální zážitek nabízí Pinnisalm. Na tzv. sáňkařském safari se mohou sáňkaři svézt z Issenangeralmu dolů do Pinnisalmu. Dalším zlatým hřebem zimních radovánek je nová sjezdovka pro jízdu v boulích na Elferu.

palec

Tyrolské údolí Stubai

Stubai se nachází v blízkosti hlavního města Tyrolska Innsbrucku. Díky Brennerské dálnici je snadno dosažitelné z Německa, Rakouska, Švýcarka, Itálie a České republiky. Údolí Stubai je 35 kilometrů dlouhé, obklopené 80 ledovci a 109 třítisícovými vrcholky. Mezi hlavní centra této oblasti se řadí Neustift, Fulmpes, Telfes, Mieders a Schönberg.

Tým Stubaisko-tyrolského turistického svazu poskytne informace o aktuálních nabídkách, datech na své webové stránce www.stubai.at. Online vyhledávač pomůže nalézt vhodné ubytování, požadavky lze řešit i telefonicky +43(0)501881-0 nebo e-mailem info@stubai.at.

sankování

Více o tétoé oblasti:

Reklama