Zatímco o poporodní depresi se v posledních letech hovoří stále častěji a je to dobře, trošku se zapomíná na úzkostné či dokonce depresivní stavy, které mohou potkat budoucí maminky ještě před porodem. Stejně tak jako Adélu.
Foto: Shutterstock
„V posledních týdnech se skoro nepoznávám. Na miminko jsem se strašně těšila, ale jak se blíží porod, nejradši bych ho chtěla všemožně oddálit. Začala jsem se totiž strašně bát. Úplně všeho. Toho, že nebudu mít žádný čas na sebe. Toho, že se nedokážu o miminko postarat. Toho, že se něco stane při porodu. Toho, že nás potká syndrom náhlého úmrtí kojence. Toho, že budu mít rozkousané bradavky a budu hrozně trpět. A v neposlední řadě mě trápí i to, že syna kvůli rostoucím cenám nedokážeme uživit a dát mu všechno, co potřebuje. Bojím se prostě všeho. Asi si za to můžu částečně i sama, protože jsem od začátku těhotenství jako budoucí matka začátečnice sjížděla nejrůznější diskuze. A co tam líčí některé maminky, je čirá hrůza,“ popisuje Adéla.
Ta se rozhodla své obavy konzultovat s psychologem, kterého pravidelně navštěvuje už několik let. Nemá sice diagnostikované žádné psychické onemocnění, ale těžší chvíle svého života ráda probere s odborníkem.
Obavy jsou před porodem normální, zvláště u žen, u kterých jde o první těhotenství, a tedy i velký krok do neznáma. Přesáhnou-li však únosnou míru, může jít o předporodní úzkosti, nebo dokonce předporodní depresi. A v takovém případě je nutné vyhledat odborníka.
„Předporodní deprese se může vyznačovat velkým a přetrvávajícím strachem z porodu, pocity nejistoty, jestli žena péči o miminko zvládne. Budoucí maminky mohou trpět poruchami spánku nebo se u nich může rozvinout porucha příjmu potravy – anorexie nebo bulimie. Příznakem deprese může být také větší únava. Žena se obvykle více uzavírá do sebe, nekomunikuje s okolím nebo nezvládá běžné činnosti, které jí doteď nedělaly problém. Někdo má až nechuť k životu,“ popisuje porodní asistentka a laktační poradkyně Radka Imbrová, která spravuje instagramový profil Mama on Air.
Ta se během své soukromé praxe setkala s řadou budoucích maminek, které ji vyhledaly s obavami z porodu a s náznaky toho, že by se u nich mohla rozvinout předporodní deprese, na kterou by následně mohla navázat i deprese poporodní. Radka Imbrová také poukazuje na skutečnost, že k předporodním i poporodním depresím jsou náchylnější ženy, které mají v dřívější anamnéze deprese či úzkosti. Na vině jsou v těhotenství hlavně hormony.
Co se týče toho, jak si může žena pomoci, zásadní je, aby si problém vůbec připustila a aby pracovala s jeho příčinou. „Základem je obklopit se pozitivními lidmi a validními informacemi. Často se setkávám s tím, že pro budoucí maminky jsou zdrojem stresu internetové diskuze, kde se některé ženy předhánějí v tom, která měla horší porod. Tato fóra je určitě vhodné přestat číst. Je důležité naučit se pracovat s vlastním tělem – zaměřit se třeba na uklidňující dechové techniky, které se mohou hodit i u porodu, někomu může pomoci meditace apod.,“ radí laktační poradkyně.
Pokud nic z toho nezabírá, může jít nejen o úzkosti, ale i o skutečnou depresi, a proto by měla být žena v péči psychologa a psychiatra. Ten jí může doporučit vhodnou medikaci, která ženě uleví, ale zároveň neohrozí miminko.
Zdroje: respondentka Adéla, porodní asistentka a laktační poradkyně Radka Imbrová
Čtěte také:
- Role otce nejen v šestinedělí: Tohle mu dejte přečíst, než se vám narodí dítě
- Stále jsem se bála smrti. Někdy jsem se o syna nemohla starat, vypráví matka s duševní chorobou
Nový komentář
Komentáře
Trochu obav je normální stav. Panika a strach ze všeho ne. Vyhledejte dulu, které budete věřit a s kterou se budete cítit dobře. Pomůže se začátkem kojeni, aby bylo vše správně, žádné rozkousané bradavky se nebudou konat. :) SIDS je samozřejmě strašák, ale jedná se o opravdu vzácné případy. Nastudujte si prevenci, která se doporučuje a pro svůj klid pořiďte monitor dechu. Jde koupit i second hand nebo půjčit. Porodu nejvíce pomůžete tím, že z něj přestanete mit strach (opět pomůže dula), věřte svému tělu, sobě i dítěti. My to umíme, porodit. Nějaký zásadní problém u porodu neovlivníte, ale od toho máme lékaře a ti ví, co dělat. No, času na sebe mít budete mít méně, ale řekla bych, že stejně budete chtít trávit čas spíše s novým miminkem. Domluvte si pravidelně hlídání, třeba babičky se často rády pochlubí kočárkem, a otec dítěte se přece rovněž počítá, ne? :) Co se týče financí, malé děti toho opravdu nějak moc nepotřebují. Nechápu současný trend zařídit hyper drahý dětský pokoj pro kojence, vše nové, drahé, cool a trendy. Téměř vše lze koupit z druhé a další ruky, na většině oblečení to není vidět. Kočárek nemusí stát 30.000+. Vše je otázka rozvahy. Take it easy, vše bude dobré. :)
Myslím, že naprosto každá těhotná žena si dělá starosti. Ale určitě s nimi může začít bojovat, třeba si udělat finanční plán. Nevím, jak na tom ti budoucí rodiče jsou, ale určitě nemusí kupovat pro miminko luxus, jsou tu skupiny, které si pomáhají. Třeba Mimibazar, Vinted. Co se týče strachu z bolesti, od toho jsou tu porodníci a snad dochází do poradny. A má určitě oporu ve svém partnerovi, rodičích. Potřebuje o svých starostech mluvit a mluvit s lidmi, co dokážou poradit. Až bude dítě na světě, pak na takové úvahy nebude mít ani čas a sama pak uvidí, jak se dá čas zorganizovat, aby i ze svého života něco měla. Život bude jiný a bohatší. Měla by se těšit, ne se bát.