cl.jpg
Foto: Shutterstock

Nastudujte si plemeno
Jestliže ještě nemáte štěně vybrané, naskytuje se vám jedinečná možnost vybrat si opravdu kompatibilního parťáka. Každé plemeno je jiné, některé je vhodnější do bytu a je z něj gaučový povaleč, jiné potřebuje dlouhé procházky a je naprosto neúnavné. Než se pro jakékoliv plemeno rozhodnete, řádně si rozmyslete, kolik času denně mu budete věnovat, jestli je vhodné do bytu nebo spíše do domu se zahradou, ale i to jakými chorobami trpí a na co všechno je náchylné. Některá plemena jsou mnohem finančně náročnější než jiná, a tak si to celé raději předem promyslete. Pokud ale chcete udělat dobrou věc a rádi byste přivítali nového člena rodiny, zajděte se podívat do útulku, sice si s velkou pravděpodobností neodvezete roztomilé štěňátko, ale velmi vděčného psa určitě. 
 
Pořiďte základní výbavu
Mezi základní prvky výbavy pro štěně patří vhodné misky na krmivo i vodu. Dbejte na to, aby byly úměrné velikosti štěně, tak aby se v nich například nevykoupalo, anebo aby po dvou hltech nebyla miska s vodou prázdná. Vodítko a obojek si spíše vybírejte osobně, abyste si ho mohli osahat a vyzkoušet. Spíše než obojek byvá pro pejsky vhodnější postroj či kšíry, poraďte se s chovatelem, od kterého si štěně berete. Nezbytnou součástí nového domova je pro psa pelíšek, vybírejte jej velmi pečlivě. „Na začátku ale zvažte, kolik do něj chcete investovat, protože štěně může všechno snadno zničit. Jestliže ale chcete kvalitní pelíšek, zvolte ten, co má ortopedickou matraci, je snadno omyvatelný anebo se dá potah vyprat či vyměnit,” doporučuje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka. Nezapomeňte na hračky, dávejte ale pozor, ať jsou pevné a neobsahují části, které štěně může vdechnout nebo spolknout.
 
Nepodceňujte výběr krmiva
Dříve než si štěně přivedete domů, zjistěte si od chovatele, na jakém krmivu štěně vyrůstá. Mezitím si prostudujte složení a jeho kvalitu. Případně se o volbě krmiva poraďte s veterinářem nebo odborníkem na výživu psů. „I přes jakékoliv doporučení si nejprve prostudujte etiketu krmiva. Součástí složení by neměla být sója v jakékoliv podobě, kukuřice, pšenice, chemická barviva, lepek atd. Na druhou stranu bychom zde měli najít minimálně 20 % čerstvého masa, 15 % sušeného masa a celkově alespoň 25  % bílkovin. Ve složení by neměly chybět bylinky, vitaminy a minerály,” doporučuje Martin Pučálka. Jestliže chcete přejít u štěněte na jiné krmivo, dejte tomu čas a velmi opatrně do aktuálního krmiva přimíchávejte nové. Sledujte stolici a celkové trávení pejska.
 
Na co dále nezapomenout?
Než si přinesete štěně domů, najděte si v okolí bydliště nejbližší veterinu, přečtěte si recenze nebo se poptejte pejskařů v okolí na jakou veterinu docházejí. Pokud máte náchylnější plemeno, je vhodné si nechat udělat pojištění. Dále si nezapomeňte najít  cvičák, kam budete se psem docházet. Pokud si v zimě pořizujete krátkosrsté plemeno, je vhodné myslet i na obleček kvůli nastydnutí. Jestli můžete, zařiďte si na první týden až dva home office nebo dovolenou, štěně bude potřebovat pozornost a trochu času, než si zvykne na nový domov. Věci, které nechcete mít označkované zoubky, schovejte či mějte pod dohledem. Štěněcí zoubky jsou velmi ostré a mohou zničit prakticky cokoliv.  A teď už jen nezbývá nic jiného než popřát hodně radosti a málo starostí s novým členem rodiny.

Zdroje: Krmiva Pučálka, Martin Pučálka, odborník na psy