Co si budeme povídat, reklamní masáži člověk neuteče, a co kdyby to přece jen zafungovalo? Bylo by to přece tak jednoduché…

I já jsme podlehla a celkem vděčně vytáhla ze šrajtofle požadovanou částku. Ne, že by mě dnes těšilo, jak jsem přispěla hlavounům z řad managementu farmaceutických gigantů na zlaté padáky, ale snažím se to brát jako zkušenost. Jiná ponaučení mě stála a hlavně bolela víc...

 

Ale stejně mi vrtalo hlavou, jak to ta Eva Urbanová udělala. Vždyť byla vážně tlustá! No, pochopitelně držela dietu. A k tomu tučné (jak příznačné slovo) honoráře za reklamu, takže vlastně hubnula za peníze. Tomu říkám motivace!

A jak je to s chromem?

 

Funguje? ANO i NE.

U chromu se předpokládalo, že ovlivňuje pocit hladu, především chuť na sladké. Tak jej také propagují výrobci.

“Organicky vázaný chrom, označovaný také jako glukózový toleranční faktor GTF, pomáhá účinku inzulinu na využití krevního cukru - glukózy a stabilizaci její hladiny v krvi. Je prokázán příznivý vliv u cukrovky II. typu, to jest nezávislé na přívodu vnějšího inzulinu,” vysvětluje souvislost mezi cukrem a chromem MUDr. Libor Dejmek.

Takže propagované omezení chuti k jídlu funguje právě u obézních diabetiků.

 

Tedy: máte-li potíže s nadváhou a přemýšlíte o užívání prostředků obohacených chromem, nechejte si nejprve udělat glykemickou křivku (například praktickým lékařem). Doporučujeme poradit se s dietologem. Pravděpodobně vám doporučí vhodnější způsob, jak udělat z obezity minulost.

 

Nezavrhujte Cr, ale bacha na něj!

Kromě stimulace tvorby inzulinu má chrom v organismu i další funkce: Zvyšuje glukózovou toleranci, a tak odstraňuje stařecké cukrovky – pomáhá předcházet vzniku slepoty, degenerativním změnám na aortě a cévním poruchám obecně.

Doporučená denní dávka chromu je 200 až 300 mg. Tu lze ovšem vhodnou stravou bez problémů získat. Proto je zbytečné polykat doplňkové tablety. Výjimku tvoří starší lidé, kteří nedokážou chrom vstřebávat přímo z potravy.

 

Asi už vás napadlo, co se dělo s chromem, který jste v dobré “hubnoucí” víře tělu tak bohatě podávala. Doktor Dejmek radí obezřetnost: “Při dávce 12 g denně po dobu delší jednoho roku (a k takovým dávkám se dá velmi jednoduše dostat i jen konzumováním drůbeže dokrmované chromem) dochází k předávkování, které se projevuje zvracením, průjmy a toxickou nefrózou.”

 

Takže bacha.

       
Reklama