Obdivuji maminky, které se dobře starají o své malé děti a vedle toho ještě stihnou spoustu zajímavých aktivit, kterými potěší nejen svou duši. Nedávno jsme si tu představili Elišku Růžičkovou, dnes se budeme vyptávat v podstatě její kolegyně, Radky. Obě děvčata totiž organizují navzdory svému plnému nasazení v domácnosti pro nás ostatní řadu prima sportovních akcí.

S Radkou jsem se sešla v pražských Kobylisích. Na společnou kávu jsme hledaly strategický čas i místo. Ačkoliv je to akční žena, která zvládá neuvěřitelné množství různých aktivit, na prvním místě jsou samozřejmě její děti. A tak bylo nutné vymyslet místo, z kterého se pak co nejdřív dostane za svými ratolestmi – Barunkou a Richardem, a čas, kdy má tzv. volno na schůzky. Vše ostatní pak řídí od svého počítače, většinou v době, kdy děti spí.

Výjimkou jsou ještě cvičební lekce, které pravidelně vede pro veřejnost, a pak účast na některých větších akcích, které pomáhá organizovat. Svou firmou, kterou si nedávno založila, tak nějak symbolicky skloubila několik dílčích aktivit, které se všechny točí kolem sportu. Zkrátka když se chce, všechno jde. Není třeba sedět v koutě a čekat na lepší zítřky, jak říkávala moje babička… Je třeba jim jít naproti.

Radka Neubertová:  Osobní setkávání žádný virtuální svět nenahradí!

Radko, pojďme si nejdřív říct, jak ses dostala ke cvičení a vedení lekcí pro veřejnost. Zmiňovala jsi, že to není tak dlouho, co jsi ještě chodila do kanceláře a práce tě zrovna moc nebavila, resp. nenaplňovala
Instruktorkou jsem už od roku 2000, kdy jsem začínala s tehdy novinkou v Čechách – se spinningem. Na lekce spinningu jsem chodila a bavilo mě to. A když ve fitku vypadl lektor a potřebovali záskok, zkusila jsem to a měsíc nato už jsem byla na školení… Vedení lekcí ale vždy bylo jako koníček k mému zaměstnání. Lekce jsem vedla v různých fitnesscentech po Praze i v jednom větším řetězci. Když jsem neměla rodinu, bylo mi jedno, jestli cesta do fitka trvá 20 nebo 45 min. Po čase jsem rozšířila repertoár a začala vést lekce power yogy, Aqua, Body ball a různé posilovací lekce.

Ačkoliv mě víc než vysedávání v kanclu bavilo cvičení, nedokázala jsem si představit, že bych se věnovala jen tomu. Když se narodila dcera, chtěla jsem ve cvičení pokračovat, ale nebylo možné dojíždět na lekce 45 min kamsi do centra… Celá akce by tak trvala 3 hodiny a navíc jsem se nemohla podřizovat fitkovému rozvrhu. Potřebovala jsem si čas lekcí naplánovat sama a naroubovat ho na režim můj a dítěte. Poohlížela jsem po něčem, co bude blíž. Nakonec jsem narazila na malé Rodinné centrum v Holešovicích (což mám autem 12 min od domova), kde jsem začala vést posilovací lekce. A teď to bude 5 let, co si zde pronajímám sálek na své lekce Pilates a nyní nově i cvičení pro děti, kde využíváme prvků Pilates a mé milované Jogy.

Na tvých stránkách si může každý přečíst, že jsi rozhodně nic nepodcenila a vzdělávání v oblasti fitness věnovala nemalé úsilí, čas a peníze. Obě to víme, ale pro ženy, které třeba netuší, připomeň, proč je důležité, aby lekce cvičení vedl člověk, který ví něco o anatomii, fyziologii pohybu a měl představu, jak konkrétní cvičení zapůsobí na jednotlivé typy lidí.
Když bylo Barče asi tři čtrvtě roku, zkusila jsem úplně jiný směr, než jsem zatím cvičila - šla jsem na školení Pilates. Jen tak, ze zvědavosti. Cvičení mě úplně nadchlo. Pro svou komplexnost, pro své pojetí pohybu, pro to aby instruktor pochopil a poznal možnosti klientů a dokázal jim sestavením cviků pomoci. Cvičení Pilates mě naučilo se dívat na klienty rozdílně. Pilates jsem začala studovat v roce 2009 a zatím jsem neskončila…

Poslední dobou se snažím v lekcích o propojení s jógou a víc zabředávám do fyzioterapie, takže mé lekce jsou více jakýmsi zdravotním cvičením s prvky Pilates než čistým systémem podle pana Pilatese. Cvičím tak proto, neb své klienty už znám. Vlastně mi celých těch skoro 6 let chodí v malých obměnách stejní klienti. Znám jejich problémy, jejich slabé i silné stránky, a tak mohu i přímo v lekci šít cviky na míru, tak aby cvik klientovi prospěl a neublížil.

Možná si někdo řekne, když chodí 6 let, jak to, že cvičí zdravotní cvičení a nejsou na úrovni advanced? Ano, chodí dost dlouho, ale většinou jednou týdně a k tomu, abyste se posouvali dál, je nutný pravidelný, ne-li denní trénink.

Jinak je nutné, aby instruktor měl znalosti z anatomie a fyziologie, protože pak může správně sestavit lekci na míru klientům a nebude jim jejich problémy zhoršovat. Očas je náročné postavit lekci pro skupinu cvičenců tak, aby byla opravdu vhodná pro všechny, proto je stále nejlepší a nejefektivnější individuální cvičení, kde je celá lekce stavěná na míru jednomu klientovi – to mě baví nejvíce, neb zde jsou opravdu pokroky vidět a rychle.

V létě jsi po Praze provedla takový tajný osobní průzkum a moc spokojená jsi s úrovní cvičení nebyla. Můžeš čtenářkám nějak srozumitelně popsat, co bylo nejvíc špatně a čeho by si měly všímat, když se poprvé vypraví na nějakou hodinu?
Ano, byl to takový malý průzkum, neb i já si ráda zajdu zacvičit, aniž bych u toho musela přemýšlet a vymýšlet, co budu cvičit. Prostě se chci nechat vést…

Prvně by bylo fajn, kdyby se instruktor zajímal, kdo je na lekci poprvé, zda má nějaké zkušenosti se cvičením a zdali má či nemá zdravotní problémy.

Když se lekce rozběhne, měl by se instruktor věnovat klientům (přece jen to není jeho vlastní trénink – ačkoliv to tak často je). Tzn. dává na výběr z několika úrovní náročnosti daného cviku, ukáže a srozumitelně vysvětlí provedení a hlavně sleduje klienty a opravuje techniku.

Nenutí klienty do náročných cviků, protože každý by měl cvičit podle svým možností a sil.

Což nelze samozřejmě u tanečních lekcí, kde celou hodinu instruktor musí tančit s klienty a učí je choreografii. Bavíme se o lekcích, jako je Posilování, TRX, Joga, Pilates, apod.

Dále mě stále udivují výroky typu „Bolet to musí! Co bolí, to sílí“, apod. Instruktor by měl mít stále na mysli, že před sebou nemá vrcholové sportovce, ale „obyčejné“ lidi, kteří ve většině případů chodí cvičit jednou nebo dvakrát týdně, a podle toho by měl trénink vypadat.

Radka Neubertová,  foto: www.feel-joy.cz

Jak je vůbec možné, že i v renomovaných fitcentrech narazíme na lektory, kteří v podstatě, když vezmeme mezní případy, mohou poškodit lidem cvičením zdraví?
Protože fitcentra vezmou jako předcvičujícího instruktora každého, kdo jim ukáže papír ze školení. Vedení fitek až na malé výjimky nezajímá, jak instruktor s vědomostmi nakládá a zda je umí použít a využít v praxi. Bohužel.

Za svou praxi jsem se setkala pouze s jedním fitnesscentrem, kde se dělaly několikakolové testy, než instruktora přijali. Dělaly se testy písemné – vědomostní a pak praktické, aby bylo vidět vedení lekce a charisma lektora.

Pokud toto centra nedělají, nemohou vědět, kdo a jak lekce vede. A po pravdě někdy tomu vedení ani nerozumí, takže jak by mohli instruktory přezkoušet, že? Stává se, že ani zaměstnanci na recepci nejsou schopni klientovi poradit, na jakou lekci zajít, nevědí, jak lekce vypadá, co se tam cvičí, pro koho je vhodná…

Bohužel věc je to i samotných klientů. Pokud stále bude panovat mezi cvičící veřejností názor, že nejlepší instruktor je ten, který mě na lekci „zruší“, budou ty lekce taky tak vypadat. Protože prostě super to je, jen když lezou z lekce vyřízený po čtyřech, a pak se nemůžou 3 dny hýbat.

Ty sama se věnuješ Pilates. O tom cvičení jsme na Žena-in.cz už psali. Ale přece jen zopakujme, proč je toto cvičení tak báječné pro ženy.
Systém Pilates není báječný jen pro ženy, ale vlastně pro všechny. Je komplexní, neklade se důraz jen na posílení nebo zeštíhlení, ale na celkovou harmonii a souhru celého těla. Na to, aby všechny svaly, vazy, klouby, kosti v těle byly ve správné pozici, délce, postavení… jedině tak pak může tělo správně fungovat. Klade důraz techniku provedení, systematičnost, soustředění, přesnost a dech. Cvičení je sestaveno tak, aby obnovilo správné pohybové stereotypy a držení těla. Dokáže odstraňovat svalové a pohybové dysbalance. Každý cvik je svým způsobem silový a „protahovací“.

Tvým mottem je citát pana Wericha. “Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když už kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a ne to, co není, jak to v mnoha případech je.“ Vychováváš v jeho duchu třeba i své děti? A co jim zdůrazňuješ, že je v životě důležité?
Dětem zatím žádná „moudra“ nevštěpuju. Spíš tak nějak přirozeně je vedeme ke slušnému chování, snažíme se, aby měly ke svému věku nějaké malé zodpovědnosti.

Ráda bych, aby si sebe uměly vážit - toho, co umí a co jsou. Aby neměly pocit, že se musí srovnávat s ostatními. Aby se nad nikoho nepovyšovaly, ale taky aby se před nikým neponižovaly. Snažíme se je podporovat v tom, co jim jde a baví je. Dcera tíhne k výtvarce, takže chodí do výtvarného kroužku a na zpěv. Ačkoliv bych ji raději viděla třeba na atletice - ale nechodila by tam ráda, tak proč to lámat přes koleno.

Radka Neubertová:  Osobní setkávání žádný virtuální svět nenahradí!

Řada maminek během mateřské dovolené doslova žije na internetu, zejména na facebooku. Jen ve svém okolí znám několik žen, které jsou v podstatě závislé a nevydrží bez svých virtuálních „kamarádek“ ani hodinu, někdy mám pocit, že ani nejdou s dětmi na pískoviště, o nějakém větším výletu nemluvě… Dokázala bys je v několika větách přesvědčit k zapojení do nějakého vlastního projektu. Proč by měly opustit pohodlí svého domova a zkusit něco tvořit?
Tady asi těžko radit, protože každá maminka to má nastavené jinak. Já jsem „nezmar“ - pro mě není uspokojující se pouze na 100 % starat o rodinu. Potřebuji nějaký ventil, potřebuji něco dalšího, kde si mohu vyčistit hlavu.

Proč si mám s kamarádkama surfovat na FB, když se můžem vidět, když si můžem dát někde kafčo a děti si mezi tím spolu pohrají - tohle je doba „hladících“ telefonů - lidi koukají do mobilů, posílají si fotky a přání přes FB a nikdo není schopen poslat k Vánocům ani pohled. Na FB se sdílí fotky dětí, místo toho aby se lidi navštívili osobně a popovídali si. Tohle mi vadí. Neříkám, že na netu a FB nejsem - k práci je potřebuju a pro svou firmu Fit Way spravuji několik FB profilů, ale že bych tam sdílela své osobní věci, děti, obědy, večeře, domácí mazlíčky…

Spíš bych maminkám poradila, ať si najdou věc, která je bude bavit, a začaly se jí věnovat. Nemusí to být cvičení - může to být háčkování, výtvarničení, jazyky, nebo se prostě pravidelně scházet na kafíčko. Osobní setkávání a kontakt prostě žádný virtuální svět nenahradí.

To je pravda. Děkujeme za rozhovor.

Přečtěte si také:

Reklama