Ráda byste do svého životního stylu zařadila zdravý, dravý a hravý pohyb, při kterém by se vám do krve vyplavilo vysoké množství endorfinů? Zkuste aqua kick box - energeticky velmi účinné cvičení, které využívá vlastní sílu těla proti odporu vody. Více o tomto sportu nám prozradí má oblíbená trenérka a specialistka na aqua fitness Jana Machová.

 

jana

Jano, pro začátek nám všem prosím vysvětli, co vlastně pod pojmem aqua kick box můžeme očekávat?
Jedná se prostě a jednoduše o obdobu kick boxu, který se cvičí ve vodě. Samozřejmě že kopy a údery jsou přizpůsobené tak, aby sloužily k procvičování svalových partií pomocí odporu vody. Jednotlivé sestavy jsou právě za tímto účelem upraveny. Nicméně, jeho vizuální podoba se přibližuje klasickému kick boxu, který známe jakožto kontaktní sport.

Které svalové partie tedy předně během cvičení zabírají?
Nedá se přesně říci, že by zabíraly nějaké konkrétní svaly. Zatíženy jsou paže, hýždě, nohy a střed těla. Je však důležité, aby byl po celou dobu fyzické aktivity zpevněn trup.

Je tento sport určen všem věkovým kategoriím nebo existují omezení?
Aqua kick box je určen dospělým lidem od 18 let (kvůli tělesnému vývoji) a je vhodný jak pro ženy, tak samozřejmě i pro muže.

Sama mohu posoudit, že cviky jsou poměrně fyzicky náročné, na druhou stranu velmi  dynamické, a tudíž i zábavné. Je dle tvého názoru nutná předchozí zkušenost s kick boxem či jinými bojovými sporty?
Pakliže zájemci v minulosti navštěvovali hodiny nějakého bojového sportu, mají určitě výhodu, ale podmínkou to jistě není. Z devadesáti procent jsou moji žáci naprostí nováčci. O to více zábavy si při hodinách užijeme (smích).

Jaké přednosti v tomto sportu spatřuješ?   
Hlavní výhoda aqua kick boxu je ta, že si bez obav zkusíte kopy, údery a výskoky, které byste si na suchu nejspíše netroufli. Užijete si spousty legrace a rozhodně si neublížíte. Další nespornou výhodou je, že vám po zádech nepoteče pot (smích).

Vždy, když tě vidím na hodinách, přemýšlím nad tím, co tě vlastně k předcvičování tohoto neobvyklého sportu dovedlo?
Víš, od malička jsem milovala silové sporty.  Před aqua kick boxem jsem se věnovala judu, vodnímu pólu a klasickému kick boxu. Pak jsem si řekla, proč vlastně neskloubit vše dohromady, a vrhla se do vody (smích). Aqua kick boxu se věnuji už pátým rokem a přestat rozhodně nehodlám (smích).

aqua

Setkala ses někdy, Jano, za svou profesní trenérskou kariéru s jedincem, kterému tento sport výrazně změnil fyzické vzezření?
Ano, mám klienta, který na mé lekce chodí téměř deset let, a to třikrát v týdnu. Na mou otázku, kdy už ho to přestane bavit (smích), vždy odpovídá, že se pro něj aqua fitness stalo drogou. Umožnilo mu poznat nové svaly, které stále lépe a lépe zapojuje.

Nejsi spíše pro tohoto klienta drogou ty? Ani by mě to nepřekvapilo…
(smích) Díky, ale to mě upřímně nikdy nenapadlo, ovšem vše je možné (smích). Někteří z mých klientů si dají třeba několik let pauzu a znovu se vrátí, je to velmi milé.

Vím, že co se vodního světa týče, jsi multifunkční ženou. Prozradíš našim čtenářům, jaké další vodní sporty předcvičuješ?
Dále předcvičuji aqua fitness, aqua pro těhotné a tělesně oslabené.

Na závěr nám, Jano, prozraď, kam se s tebou naši čtenáři mohou přijít energeticky nakopnout?
Nejčetnější počet hodin mám v Holmes Place Smíchov na Praze 5, dále pak cvičím v hotelu Top na Chodově a také pořádám četné sportovní víkendy a pobyty s cvičením u moře. Všechny vás ráda uvidím!

bulharsko

A my tebe! Děkuji ti za rozhovor a doufám v brzké setkání v podvodním světě, milé čtenářky. Sportu a dobré náladě zdar!

Reklama