Před nedávnem mě napadlo vyřešit potřebu vánočního dárku pro přítele svou potřebou vidět po létech zase nějaký muzikál a současně syna kamarádky, mladého muzikálového herce, kterého znám od dětství a jehož příběh cesty k umění vás určitě zaujme.

Představení Lucrecia Borgia
...mě překvapilo. Čekala jsem jako obvykle něco pro pobavení a po třech hodinách odcházela s mrazením v zádech. Navíc muzikál, kde jednoznačně převažuje nikoliv taneční, ale přímo klasicky baletní složka, jsem ještě neviděla. Působivý a naprosto netradiční jak alegorickým obsahem, tak šokujícím dějem možná diváky neznalé historie muzikál zaskočí. Pokud se na něj chystáte, osvěžte si dějepis, či alespoň zakupte program. Opět jedno umělecké dílo zpochybňující staletí daný charakter historické osoby (srovnání např. s Čachtickou paní). Radim Pátek v muzikálu ztvárnil menší roli Domenca.

Radim Pátek

Příběh Radima:
Otec z drobného a pohybově velmi nadaného syna chtěl mít za každou cenu hokejistu. Radim se zamiloval do zpěvu a tance, a to se otci vůbec nelíbilo. Naštěstí Radima v jeho přirozené touze po umění podporovala matka i její nový manžel. „Pokud by se nestala ta tragédie, Radim by se muzikálovým hercem nikdy nestal,“ říká jeho matka.

Radimův otec nečekaně rychle onemocněl a zemřel velice mladý. Paradoxně tato smutná událost otevřela Radimovi cestu k vysněnému cíli. Už se nemusel vysilovat sportem, který mu nic neříkal, a začal se opernímu zpěvu a baletu věnovat naplno. Po absolvování gymnázia se přihlásil na muzikálové obory DAMU a JAMU.

Tehdy jsem mu trošku pomáhala s hereckou částí a zařizovala přípravu u pana Dalimila Klapky. Požádala jsem Radima, aby mi doma trošku zazpíval - nikdy předtím jsem ho neslyšela . Síla jeho hlasu mě šokovala. Až jsem měla strach, že se sesype náš poněkud chatrný dům.

Hned nato jsem byla pozvána na Radimův maturitní ples. V posledních desetiletích slavnostní předtančení organizátoři svěřují profesionálním skupinám. Proto jsem byla překvapena mimořádně precizní a efektní choreografií, s kterou studenti vystoupili. Hvězdou byl samozřejmě Radim, který ve finále vystřihl úžasná salta. Určitě všichni studenti nepatřili k tanečním supertalentům, a tak když mě hned po své matce Radim vyzval k tanci (to bylo moc milé), ptala jsem se, který že to profesionál produkci vymyslel a nacvičil. „Já,“ odpověděl Radim a v tu chvíli jsem věděla, že mám před sebou opravdu mimořádného mladého muže, kterému se jeho sen splnit prostě musí!

Radim se nikdy nepřihlásil do soutěže Superstar, i když myslím, že by měl velkou šanci na vítězství, on se chtěl k umělecké profesi dostat jinou, „poctivější“, ovšem pomalejší cestou. Bohužel v roce jeho maturity zrovna tato první soutěž probíhala, a tak se na umělecké vysoké školy dostali především televizní protagonisté. Radim se musel spokojit s pětiletou konzervatoří a nyní finišuje studiem pedagogiky.

Radimův výkon v Lucrezii mě opět nadchl, stejně jako ještě v dobách jeho studií učinkováním v muzikálu Miss Saigon či Krysaři, kde ztvárnil bohužel pouze role tanečně zaměřené. V současné době vystupuje ještě v novém muzikálu Daniela Landy Klíč králů:

Radim Pátek

V Lucrecii konečně využili i jeho mimořádného hlasu a já pevně doufám, že ho brzy zase někde uvidím hrát, tancovat a zpívat, nejlépe ve větší roli - moc by si to zasloužil - pouze pro pedagogickou dráhu je ho škoda!

Zde poněkud nepovedená společná fotka (nečekala jsem exkurzi a zapomněla foťák) ze zákulisí divadla Hybernia:

Radim

Reklama