Po přestěhování do menšího bytu nás čekala spousta změn. Tou největší byla výměna kuchyňské linky, která měla už své „odžito“. Na tenhle proces jsem se moc těšila a s výsledkem jsem moc spokojená, i když dopadl úplně jinak, než jsem původně plánovala.

Najít kuchyň, která by splňovala naše estetické a funkční nároky, nebyl žádný problém. Krásných kuchyní je víc než dost. Horší byl finanční limit, do kterého jsme se museli vejít. Do nájemního bytu jsme nehodlali investovat víc, než bylo nezbytně nutné, ale chtěli jsme kuchyň s větší pracovní plochou, takže nám nezbývalo, než si doplatit.

A teď k těm příjemnějším záležitostem:

Jakou kuchyň vybrat?

Vzala jsem si katalog firmy, kde se měla kuchyň koupit. Listovala, vybírala a postupně vyřazovala. Světlé dřevo ne, to jsme měli v minulém bytě, tmavé dřevo také ne, „tlouklo“ by se nám se starožitným nábytkem, šedá je sice moderní, ale té už máme v bytě dost, barevná by se brzy okoukala a černá nepřichází v úvahu. Nejlépe mi vycházela bílá. Bude sice ve stejné barvě jako původní, ale vysnila jsem si mnohem modernější, lépe řešenou a v lesku. Kuchyň tak bude působit větším a vzdušnějším dojmem.

Vyrazili jsme do obchodu, aby nám navrhli vizualizaci a cenu. A tady se mé plány začaly „hatit“. Mnou vybraná kuchyň se vyšplhala neúměrně vysoko. Začali jsme snižovat nároky, měnit dvířka, úchytky, spotřebiče, až nám z toho „vylezla“ úplně tuctová kuchyň, která i tak překračovala limit o dost peněz. „A trváte na bílé? Nechcete jiná dvířka?“ Navrhla asistentka prodeje, která cítila mé rozčarování. Co byste říkala tomuhle a na monitoru se objevila černá, elegantní kuchyň v ceně, která se nám zdála skvělá.

„Támhle ji máme sestavenou, tak se na ni podívejte, ať máte snazší rozhodování.“ Nebylo co řešit. Černá kuchyň vypadala skvěle a líbila se nám mnohem víc než původní bílá. Přesně podle hesla: “Nikdy neříkej nikdy“.

Jediné z čeho jsem měla obavy, že bude zmenšovat i tak malý kuchyňský kout. Ale ani to se nepotvrdilo. Linka do tvaru L vyplnila dříve nevyužitý prostor a kuchyň dostala hloubku. V malé místnosti jsou dveře na balkon, takže jí nechybí ani dostatek světla. To se odráží i v lesklých bílých obkladech a bílých stěnách.

Vždycky jsem si říkala, že bych do černé kuchyně „nešla“, ale nakonec jsem moc spokojená a už se těším, až v ní budu připravovat jídlo.

Slyšela jsem i názor, že v černé kuchyni se nebude dobře vařit, protože černá barva vyzařuje negativní energii, ale i to je věc názoru. Já osobně si myslím, že je to předsudek. V kuchyni, která se vám líbí, musí být radost vařit a nemůže vzniknout špatné jídlo. Leda že byste byla špatná kuchařka.

Jedinou „vadou“ na kráse je větší náročnost na úklid, ale to v žádné kuchyni nemůže být na škodu. Spíš naopak.

pred

Před

po

Po

Čtěte také:

Reklama