Ráno kouknu z okna. Ach jo, už zase prší. Ne že bych byla z cukru, ale nemám deštník a zase budu vypadat jak zmoklá slepice. Tak mě (možná žertem) nazval nejvyšší šéf, když jsem minulý týden přišla zmoklá do redakce. Letmý pohled do zrcadla, a musela jsem mu dát zapravdu. Ráno pečlivě vyfoukané a vyžehlené vlasy vlivem vlhka zkrepatěly a zplihly. Nebylo nic platné, že jsem si je stále čechrala, vypadala jsem hrozně. 

Proč si nekoupí deštník, husa, říkáte si. No jo, ale to by si ho ta husa musela za deštivého počasí kupovat skoro denně. Nevím, čím to je, ale jsem notorický ztráceč deštníků. Sotva se zastavím v nějakém obchodě nebo uložím deštník vedle sedadla MHD, téměř stoprocentně ho tam zapomenu. To je zvláštní, ale moje skleróza se týká jen paraplat. Zatím, naštěstí. Co zbývá?

„Tak si pořiď pláštěnku," poradila milá tchyně ve snaze pomoci.
Počkej, nějakou tady možná mám," a někam zmizela. Po chvilce štrachání přinesla úlovek, který by se hodil do filmu pro pamětníky. Klasickou pláštěnku z nějakých šedesátých let. Ještě galoše s igelitovým šátkem na babku a budu dokonalá. Nic jí není, jenom tady je malá dírka."
Dírku vem čert, pomyslela jsem si, ale copak bych v tomhle mohla vylézt mezi lidi?Vybavila se mi doba výletů na základce, patrně ji vyvolal vzhled oné pláštěnky, kdy nám učitelky důrazně připomínaly: A pláštěnky s sebou!"
Nebo tady mám tuhle," vytrhla mě ze školního zadumání a vítězoslavně mávala malinkým igelitovým balíčkem. To je ohromně praktický, dáš to ráno do kabelky, a když začne pršet, máš vystaráno. Jeden čas to bylo nedostatkové zboží."

Igelitová pláštěnka, v níž si připadáte jako nějaká potravina. Děkuju, jsi moc hodná, já si koupím ten deštník," slíbila jsem, abych téma pláštěnek už ukončila. Než tohle, to budu raději ta zmoklá slepice.Ale když se tak dívám na některé pláštěnky, možná bych měla svůj negativní přístup přehodnotit. Alespoň v jednom případě jsem musela pláštěnku ocenit. Na koni. Vyjížďka v dešti je úžasně romantická. Jak se chráníte před deštěm?
Deštníkem? Kolik jich máte?
Pláštěnkou? Jak vypadá?
Nebo vám nevadí, když zmoknete?

Reklama