Žanetě bude brzy pětatřicet a ráda by konečně založila rodinu. Co jí v tom brání, když je zdravá, má zajímavou práci, vlastní byt a hlavně partnera, se kterým si rozumí? Jen ne v tom, že on dítě nechce, protože dvě už má.

Žaneta je s Rosťou už dva roky. Po několika nevydařených vztazích konečně potkala muže, který jí vyhovuje po všech stránkách. Ona byla vždycky trochu větroplach. Absolutně nezávislá, paličatá a soběstačná. Už jako malá holka se trochu vymykala rodičovské výchově a vždycky si prosadila svou. Vystudovala „vysokou ekonomku“, ale oboru se nevěnuje.

baby

Sedět v „kanclu“ nebyl rozhodně její styl. Raději si zvolila práci, která jí nechává volné ruce pro jejího koníčka, kterým jsou zvířata. Bydlí zatím v paneláku, ale shání malý venkovský domek, do kterého by se chtěla odstěhovat a mohla být obklopena svými „miláčky“. V bytě se „dusí“, jak říká, chtěla by se realizovat, budovat, zařizovat.

Jak to souvisí s dítětem?

Rosťa s ní ve všem rád sdílí její plány, až na jeden velmi podstatný. Nechce už žádné dítě.

Byl už jednou ženatý a z manželství má dvě děti. Jsou ještě poměrně malé (devět a jedenáct let), takže na ně bude ještě hodně dlouho platit, a což je pochopitelné, nechce s nimi přetrhat vztahy. Třetí dítě by pro něj prý bylo komplikací a finanční zátěží. Obává se, že by další rodinu už neutáhl.  

Je to zodpovědný přístup, nebo spíš sobectví a zbabělost?

Žaneta se přiznává, že se cítí trochu bezradná. Nutit chlapa, aby s ní zplodil dítě, nebo ho raději opustit a poohlédnout se po někom jiném? To se lehko řekne. Moc času už jí ale nezbývá a v jejím okolí se nikdo lepší, než je Rosťa, nevyskytuje. A proč hledat někoho jiného, když ho miluje a dokáže si s ním představit svůj budoucí život. Ale bez dítěte? Přijde jí to škoda.

A to by nebyla Žaneta, aby si opět neprosadila svou. Je rozhodnuta vzít věci opět do svých rukou. Chce od Rosti dítě i za tu cenu, že ji někdy v budoucnu opustí.

Raději budu svobodná matka než žádná, říká.

Čtěte také:

Reklama