Deprese, únava, stres v zaměstnání, strach z nezaměstnanosti, existenční nejistota, manželský stereotyp… to vše má vliv na sexuální život mnoha mužů, čím dál mladšího věku. A jejich partnerky? Neměly by od nich utíkat, měly by mít pochopení.

sex

Šárka

Šárku znám už dlouho. Chodila do stejné třídy s mojí sestrou, byly kamarádky, a tak byla i častou návštěvnicí naší domácnosti. Sestra jí šla také za svědka na svatbu.
Nedávno za mnou sestra přišla s tím, že Šárka má nějaké problémy v manželství, a jestli bych jí „ze staré známosti“ neporadil. Její problém spočíval v tom, že s ní manžel už delší dobu nespí.
Jemu je 48, jí 43 let.  

MUDr. Pavel Jahn, z psychiatrické léčebny v Brně.

Tento případ jsme společně s MUDr. Jahnem rozvedli:

Nemá manžel Šárky jinou ženu? V tomto věku muži často „uklouznou“.
Nemá. Když se ho na to Šárka asi po měsíční sexuální absenci na rovinu zeptala, tak jí odpověděl, ať se nezlobí, že ji má rád, ale že to prostě nechce, že ho sex nebaví.

Co na to Šárka?
Samozřejmě hledala chybu také u sebe. Proč to s ní manžela nebaví. Jestli mu přijde nepřitažlivá,  nebo mu vadí manželský stereotyp bez známky nového vzrušení. Objednala dokonce i víkendový pobyt v relaxačním centru, ale ani tam se manžel neuvolnil.

Co jste jí tedy poradil?
Naštěstí jsou to oba rozumní lidé, navíc se trochu známe, tak se mi podařilo Šárku přesvědčit, ať ke mně pošle manžela.

Jak to dopadlo?
Po krátkém zdráhání manžel přišel a svěřil se mi, že problémy s erekcí nemá, sexu je schopen, ale nic mu to prostě nepřináší.

Tak to slyším v souvislosti s mužem poprvé, většinou je to naopak.
Ano. Ještě před několika lety se tento problém týkal převážně žen, ale během posledních deseti let vzrostl počet mužů, kteří nejeví zájem o sex. Uvádí se dokonce až celých čtyřicet procent ve věku od pětatřiceti do padesáti let, tedy v produktivním věku.

V čem vidíte hlavní příčinu?
Jako jednu z hlavních příčin bych viděl měnící se společenské a tím pádem i sexuální role mužů. Muž už není tím lovcem, ale naopak bývá loven.
Své hraje také rostoucí výskyt deprese. I když je muž schopen erekce, neznamená to ještě, že svůj sexuální výkon dotáhne až do zdárného konce, k uspokojení obou partnerů. Deprese, únava, stres v zaměstnání, strach z nezaměstnanosti, existenční nejistota, to vše odvádí jeho myšlenky od konaného aktu jinam a sex se stává nemilou povinností, a ne zábavou prožitou do všech důsledků.

Tak to je závažné.
Ano, je to závažné. Nejde jen o psychický problém, ale o psychosexuální dysfunkci, kdy muži ztrácí  zájem nejen o své partnerky, ale o sex vůbec.

Dá se to nějak řešit?
Obávám se, že pokud se role mužů a žen neustálí a budou pokračovat v nastaveném tempu, bude ještě hůř. Navíc muži jsou oproti ženám méně schopni mluvit o svých problémech. Neumí tolik vyjadřovat svoje emoce.
Jak znám Šárku a poznal jsem i jejího manžela, věřím, že tito dva lidé si spolu ještě plnohodnotný sexuální život užijí, je potřeba si spolu sednout a promluvit si na rovinu. Netlačit jeden na druhého, ono to přijde.
Ale bohužel mám strach, aby takových párů, a ještě konkrétněji mladých mužů, nepřibývalo den ode dne víc.

Poděkování MUDr. Pavlu Jahnovi, z psychiatrické léčebny v Brně.
Text byl upraven do redakční podoby, jména manželů byla pozměněna

Přečtěte si také:

Reklama