Jaké hry doporučuje na trávení vleklého času čtenářka EliEmanuela, to se dozvíte v této novince. Není to jen avizované „Žouželení“, ale třeba „Cestovní jméno-město-zvíře“. Téma dne: Jak bavíte své děti?

Jak bavíte své děti? To je otázka, o kterou dnes běží. Následující návrhy a nápady zaslala čtenářka Eli.Emanuela...

Pár nápadů pro malé i velké

Když byla dcera malá, ještě batolátko, byla zábava poměrně snadná. Stačilo například půjčit jí nějakou „dospěláckou“ věc, se kterou si do té doby nehrála. Třeba mísa na těsto, ze které se stala helma, koš na prádlo, který se proměnil v domeček, barevné kolíčky, domácí drnkací nástroje aneb gumičky natažené přes kalíšky a misky (každá gumička vyluzuje jiný zvuk), lékovka s bezpečným uzávěrem naplněná něčím chrastivým, ... Ideální zábavou bylo nafukování balónku - já jsem balónek nafoukla a nezavázaný předala dceři. Balónek jí buď uletěl, nebo ji zasáhl proud vzduchu do obličeje, vyluzoval prapodivné zvuky, ... A při běhání za balónkem se dcera navíc báječně unavila a šla dřív spát. :)

Jak dítko malinko povyroste, zajímá ho vše kolem a rádo zkouší to, co dělá maminka. Ideální věk pro zapojení dítěte do domácích prací. Když už jsem nevěděla, jak dceru zabavit, nechala jsem ji nacpat prádlo do pračky, vyndávat plastové nádobí z myčky, běhat po bytě se suchým mopem, ...

Další zábavnou činností se může stát tvoření. Stačí buď zapojit fantazii, nebo na internetu dohledat nějaké nápady, a i ze zcela běžných věcí si můžete vyrobit nějaké pěkné postavičky či hračky. (Například se takto dají zužitkovat ruličky od toaletního papíru nebo papírová krabička od vajíček.) Případně poskládat letadélka ve stylu origami - existují desítky návodů a každé letadélko létá jinak (jedno rychle a rovně jako šipka, druhé dělá vývrtky, třetí plachtí, ...).

Na dlouhých cestách bývá nuda častá, a pokud nejsou k dispozici nějaké deskové hry v cestovním provedení, přichází na řadu nejrůznější pozorovací a slovní hry:
Kdo dřív uvidí: Vyhlásí se nějaká věc, kterou hráči hledají. Pokud možno, něco méně obvyklého než např. auto, kterých je na dálnici požehnaně. :) S většími dětmi je možné hledat takových věcí víc najednou. Kdo věc uvidí, ukáže na ni a započítá si bod. Poté se vyhlásí nová věc, po které se pátrá.

  • Myslím si: Klasická hra, kterou zná snad každý (stejně jako slovní fotbal). Jeden člověk myslí na nějakou věc či osobu. Ostatní mu kladou otázky, na které se dá odpovědět ano-ne, a dle toho se snaží uhádnout myšlenou věc / osobu.
  • Žouželení: Podobná hra jako Myslím si. Člověk myslí na nějakou činnost (=žouželení) a ostatní opět pomocí otázek ano-ne hádají, co to je, jaké „žouželidlo“ je k žouželení potřeba, jestli může žouželit každý či jen dospělý, ...
  • Systém: Jeden člověk si vymyslí nějaký systém, podle kterého bude říkat slova. Například může říkat trojpísmenná slova (buk, pes, tma, lid, vrh, ...), může říkat slova obsahující dvojhlásku (auto, doupě, houpačka, ...), může vyjmenovávat věci, které se samy od sebe nemohou pohnout (mrtvola, kámen, auto, dům, strom, ...). Až si člověk nějaký takový systém vymyslí, řekne slovo patřící do systému. Poté druhý hráč zkusí říct nějaké slovo, a myslící odpoví ano-ne podle toho, zda slovo do systému patří či nikoli. Pak zase řekne slovo patřící do systému a hádá další hráč. Například u zmíněného systému třípísmenných slov by to mohlo vypadat takto: Buk. - Habr. - Ne. Pes. - Kočka. - Ne. Tma. - Den. - Ano. Lid. - ... Kdo první odhalí systém, stává se vítězem a vymýšlí nový systém.
  • Cestovní jméno-město-zvíře: Pro tuto hru je potřeba si předem připravit malé kartičky. Na každou se napíše jedna věc: dívčí jméno, chlapecké jméno, město, vesnice, hudební skladatel, kniha, film, zvíře, povolání, ... Ideální je vymyslet a napsat takovýchto kartiček co nejvíc. V případě nudy při cestě stačí kartičky vytáhnout, promíchat, klasickým způsobem „vylosovat“ nějaké písmeno a na to písmeno poté hádat. Rozhodčí vždy přečte údaj na kartičce, a kdo první odpoví, kartičku získává. Takto se postupuje, dokud rozhodčí nerozdá všechny kartičky nebo dokud nedojde k patové situaci (např. hráči nedokáží vymyslet žádnou českou vesnici na písmeno W). Kdo má nejvíce kartiček, vyhrál. Potom se kartičky opět promíchají, „vylosuje“ se nové písmeno a začíná nové kolo. Jen malé upozornění - tato hra může budit vášně a děti často křičí ve snaze vyslovit slovo dřív než protihráči. Pokud je tedy řidič lekavý, raději tuto hru nehrajte. :)

Přeji krásné hraní!
Eli.Emanuela

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 25. března 2011: Jak bavíte své děti?

Téma dne je i otázkou na kterou se tentokrát ptám...

  • Jak bavíte své děti?

Určitě se vám to již stalo, že vaše dítě vyžadovalo pozornost, ale nechtělo si hrát s obvyklými hračkami. A tak jste musela vymyslet nějakou hru, nebo jinou aktivitu, kterou jste maličké zabavila. Pište mi své zkušenosti s aktivitami pro děti, které pro ně vymýšlíte. Své příspěvky posílejte na e-mailovou adresu uvedenou níže. Jeden z příspěvků ocením krásným dárkem, totiž hru Scrabble - Junior. V předmětu mailu nezapomeňte uvést heslo. Chcete-li mít šanci na uveřejnění, zašlete svůj mail dnes 25. března nejpozději do 15.00 hodin. Délak vašeho příspěvku, ať je rovna minimálně délce tohoto odstavce.

scrabble

Reklama