Nejmenší město v Čechách - Rabštejn najdete v severním Plzeňsku. Je sice malé rozlohou a počtem stálých obyvatel, ale svou historií a kulturním bohatstvím si v ničem nezadá s mnohem většími a známějšími městy.

Hrad

Poprvé jsem o tomhle historickém městečku slyšela mezi „koňáky“. Kupodivu mě k výletu nelákali ani tak koně a místní ranč, jako spíš zvědavost vidět nejmenší město v Čechách, které prý vypadá, jako by se v něm zastavil čas.

rabstejn

Když jsme krátce po poledni dorazili do Rabštejna, působil ospalým dojmem. Někteří obyvatelé, patrně „chalupáři“, už balili fidlátka a místní byli nejspíš znaveni velikonočními radovánkami.

Rabstejn

Ten zvláštní klid ale nebyl nepříjemný. Měli jsme pocit, jako bychom procházeli filmovými kulisami, které právě opustil štáb. Koneckonců opouštění a znovuobývání provází tohle malé, ale historicky významné město už od svého založení. Šlo doslova z ruky do ruky a v souvislosti s ním najdeme ta nejslavnější jména naší historie. Od Jana Lucemburského přes Karla IV, Jiřího z Poděbrad, Rudolfa II, či Albrechta z Valdštejna. Pokud byste si o jeho bohaté a zároveň pohnuté historii chtěli přečíst víc, klikněte ZDE.

rabstejn

Každá doba v něm zanechala své stopy v podobě historických památek. Na tak malém území jich najdete tolik, že by se za ně nemusela stydět mnohem větší města nebo obce. První, co upoutá váš pohled, když přijíždíte po klikaté silnici, je zřícenina gotického hradu se zachovalými zbytky bašty a obrannými věžemi.

rabstejn

Škoda, že většinu památek můžete pozorovat jen zvenčí, protože jsou veřejnosti nepřístupné, nebo otevřené pouze příležitostně. Třeba interiér barokního kostela Panny Marie Sedmibolestné je k vidění jen v době mší a slavností, loretánská kaple patrně jen v letní sezoně a rozlehlý komplex bývalého kláštera servitů je dnes také nepřístupný.

Pouze přes železnou bránu si můžete prohlédnout krásně zrekonstruovaný barokní zámeček.

Ale ani to by vás nemělo odradit od návštěvy tohoto pozoruhodného městečka, protože i tak má svým návštěvníkům co nabídnout.  

rabstejn

Hodné obdivu jsou jistě roubené a hrázděné historické domy s unikátními šindelovými nebo břidlicovými střechami.

Gotický kamenný most, židovský hřbitov z 18. století a celá řada barokních kapliček a sochařských děl  

Historické jádro Rabštejna nad Střelou bylo pro svůj význam a dochované památky prohlášeno městskou památkovou zónou. V současné době je součástí obce Manětín a žije v něm něco málo přes dvacet stálých obyvatel.

rabstejn

Ale ještě jedna příhoda mi nedá na Rabštejn zapomenout. Vyšplhali jsme až na hradby, abychom se pokochali výhledem do okolní krajiny. Jako obvykle jsme měli s sebou psa Alwina. V některých místech byly zídky nízké, ale pod nimi doslova propast. Vůbec mě nenapadlo, že pes na jednu z nich vyskočí. Ještě že nebylo mokro a stačil to na břidlicovém podkladu „ubrzdit“, jinak by spadl do desetimetrové hloubky a určitě by se zabil.

Rabštejn nad Střelou je sice moc krásné místo, ale za hrob svého Alwínka bych ho mít nechtěla.

Mapu najdete ZDE

Čtěte také

Reklama