quilling-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Historie quillingu

Jak už bylo řečeno, quilling má dlouholetou historii. Již ve středověku řeholnice a řeholníci využívali starého a poškozeného papíru, aby pomocí něj zdobili například církevní spisy. Pro stáčení papírků využívali husí brka a právě odtud pochází i jeho název (quill = brk). Některé zdroje však datují počátky quillingu ještě dál a to až do období vynálezu papíru v prvním století v Číně.
Tento koníček byl následně velmi oblíbený ve viktoriánské době, kdy bohaté dámy tímto způsobem zdobily dózy na čaj, košíky, portréty a dokonce i nábytek. Nyní nabyl na oblibě zejména u Američanů a Britů a můžeme ho najít v uměleckých galeriích po Evropě i Spojených státech.
 
Co to tedy ten quilling je

Jedná se o uměleckou formu zahrnující proužky papíru, které jsou různě rolovány, tvarovány a slepovány dohromady, aby se vytvořily dané vzory. Jako doplňkové nástroje vedle papíru budete potřebovat ještě quillingové pero, quillingový hřebínek či špendlíky.
Pro začátečníky je nejjednodušší takto vytvořené vzory lepit na pevný podklad, pokročilí mohou vytvářet i složitější 3D motivy.
Pokud nevíte jak na to, nebo se potřebujete jen inspirovat, podívejte se na youtube tutoriály či instagramové příspěvky a vytvořte si vlastní obrázek, velikonoční vajíčko nebo dokonce šperk. 


Zdroj informací: autorka článku, quilling.cz, wikipedia.com, instagram @__quilling__art, instagram @quilling_idea

Reklama