neglige

Venku je počasí, že bys psa nevyhnal. Pošmnourno, šedivo, blátivo, leden k pohledání. Když nás nic nenutí vyrazit ven, trávíme víkendy v teple domova. To ovšem neznamená, že by nám to nemělo slušet. Nastává ten pravý čas pro „negližé“. Nebojte se, i v něm můžete přijímat návštěvy.

Ptáte se, co je to vlastně negližé? Když se podíváte do vyhledávače, „vypadne“ z něj jen strohá a vlastně nepravdivá informace. A to, že negližé je spodní prádlo, nedbalky nebo neúplné oblečení. A to je velmi zavádějící.

Pojem negližé (negligé) pochází z Francie poloviny 17. století a jeho význam by se dal vyložit jako domácí oděv. Kupodivu s ním nepřišly ženy, ale muži. Pohodlný domácí oděv si vynutila těžká a neprodyšná paruka, upnutý kabátec a boty na vysokém podpatku. To vše bylo velmi nepohodlné a pro chvíle soukromí vlastně zbytečné. A tak se pánové po vzoru orientu začali oblékat mnohem volněji: do županu, čepičky a pantoflí. To ovšem neznamená, že by takový oděv neměl spatřit nikdo cizí. Naopak, v negližé mohli přijímat návštěvy, aniž by se dopustili společenského faux pas. V negližé se mnozí významní mužové nechávali dokonce portrétovat.

Dámské negližé nemělo tak rychlý nástup a začalo velmi nenápadně tím, že se přes vrchní šaty oblékala zástěrka. Ale netrvalo dlouho a dámy si vzaly příklad z mužů: Upnuté, korzetem sešněrované šaty vyměnily za slušivé župany, vlasy uvolnily z paruk a nasadily koketní čepečky a nožky obuly do pantoflíčků.

Takto oblečené mohly pozvat na čaj, partičku karet, či na zákusek své přítelkyně a nemusely se bát, že budou nevhodně oblečené. Negližé bylo nejen pohodlné a slušivé, ale co do okázalosti se „civilu“ takřka vyrovnalo.

Dnešní negližé je mnohem skromnější, i když s tím historickým má hodně společného. V domácím oblečení se nemusíme obávat otevřít sousedce, pošťačce, či nečekané návštěvě.  Ať už si oblečeme pohodlné tepláčky, legíny s mikinou, nebo bavlněnou soupravu, bude nám to slušet.

A pokud byste si přece jen připadala málo oblečená, stačí si vzít župan.

Takže vzhůru do negližé, pohodlně se usaďte na gauč nebo do svého oblíbeného křesla a užijte si volný čas v teple domova.

Inspirovat se můžete ve fotogalerii. Vybraly byste si?

Zdroj foto: Facebook Marks&Spencer, Zara Home, Lindex

V čem chodíte doma vy, milé ženy-in? Podělte se s námi o své zkušenosti a názory.

Čtěte také:

Reklama