Dobrý den, rozhodla jsem se napsat také několik vět k tématu, ke kterému má v dnešní době co říct snad už skoro každý. Vážně, i když přemýšlím div mi vlasy nechytnou od kouře co mi jde z hlavy, nevybavím si asi nikoho z okolí, kdo by neměl nějakou alergii.

Já osobně jsem se v této záležitosti dost "pomamila" a to až tak, že podle paní doktorky (která je mimochodem moc hodná, chytrá a vůbec skvělá) jsem něco jako moje maminka vzatá přes kopírák. No ano, údajně jsme si dost podobné, za což se samozřejmě nezlobím, protože maminka je krásná ženská. Ale úplně všechno zas mít nemusím a konkrétně bez alergie bych se i obešla.

Bohužel se však obě můžeme pochlubit takovou kombinací alergií, že díky postupnému kvetení rostlin se téměř v každém období nějaký ten alergen pro nás najde. Skvělá je třeba bříza. Včera zrovna mě v horoskopu pobavilo konstatování ve smyslu, že mému zdraví svědčí stromy a obzvláště bříza... Jen totiž to slovo zaslechnu, začínám si šmudlat nos a vážně nevím, v čem by mi ta potvora mohla svědčit. I ostatní pyly jsou ale moc fajn. Letos jsme dokonce prskaly i v zimě, kdy přes ty hromady sněhu se přece pyly nemohly ani probojovat na vzduch. Přesto, ať už je to mráz, prach nebo něco jiného, nějaký škodič se zkrátka najde téměř kdykoli a kdekoli. No a když se k tomu přidá alergie na jablka, celer, meruňky, ořechy... má člověk na rok docela slušně vystaráno.

Ještě dnes si pamatuju jak se u mě alergie poprvé projevila. Byli jsme tenkrát se školkou (nebo možná už školou) na louce a slečinka (jako já) pletla věneček z pampelišek. Nejen, že mi ty zákeřné pampelišky ušpinily bílou mikinu s Mickey Mousem, ale ještě se dokonale osvědčily jakou spouštěč (pravděpodobně celoživotní) alergie. Zajímavé je, že když jsem to nedávno mamince vyprávěla, pamatovala si svojí první alergii ve zcela stejné souvislosti. Jak říkám, prostě kopie.

Od té doby se u mě alergie projevuje celkem pravidelně. Naštěstí zatím většinou jen ve formě ukrutného svědění nosu a horního patra. Tak jsem zjistila, že horní patro se dá celkem dobře drbat jazykem, díky čemuž chvilkové svědění lze dost dobře změnit v dlouhodobé pálení z důvodu rozdrásání. Příznám se, že tenhle "fígl" bych snad raději neuměla, protože jak to začne svědět, jazyk začíná automaticky pracovat a pak... jauvajs!

Když se nad tím zamyslím, tak už jsem na to asi víceméně zvyklá. Prostě to beru tak, že se s tím nedá nic dělat. Myslím, že alergie zatím nejde léčit do úplného vyléčení, ale naštěstí lze alespoň zmírňovat příznaky. Vyzkoušely jsme už všelicos, sprejem do nosu počínaje a speciálními injekcemi konče. Nejvíce se mi však osvědčil Flonidan, který beru v případě potíží, pokud ho tedy zrovna mám po ruce. Jednou nám paní doktorka v dobré víře předepsala jakýsi Aerius s tím, že má složení jako Flonidan, ale silnější a tudíž funguje lépe. Dodnes nám nechce věřit, že nám dvěma ženským přes kopírák ten zázrak nezabírá a stále trváme na Flonidanu.

Bohužel u maminky se v poslední době alergie dost zhoršila. Teď už to není jen občasné svědění, ale permanentí rýma, potíže s dýcháním, kašel. Ono totiž asi i to obyčejné svědění je pro organismus zátěž a časem se to nastřádá. A paní doktorka je z nás bezradná. Někdy je mi jí skoro až líto, když tam přijdeme, ona sedí, s pokrčeným obočím a sepnutýma rukama bezradně kroutí hlavou a snaží se vymyslet něco, čím by nám ještě mohla pomoct. Já vždycky říkám, že nás jí byl čert dlužen. Přesto ale doufám, že to s námi vydrží.

Když se tak mrknu nahoru tak koukám, že těch původně avizovaných "několik vět" se nakonec zvrhlo ve slohovou práci. Vy si s tím ale určitě už nějak poradíte :) No a já všem, koho alergie trápí, přeju úspěšný boj a klidné jaro; bez obtíží.

Hezký den!

moniik

Text nebyl redakcí upraven.

Trpíte i vy nějakou alrgií? Napište nám o tom!

redakce@zena-in.cz

Reklama