seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Výskyt alergenů je spojen s počasím. Pokud je zima mírná, pyly mohou ve vzduchu poletovat už od konce ledna a alergici to pocítí doslova na vlastní kůži. Příznaky polinózy – pylové alergie – jako kýchání, vodnatá rýma, svědění a slzení očí se objeví v okamžiku, kdy množství pylu konkrétních rostlin, na který je alergik citlivý, překročí určitou hranici. Ke spuštění reakce obvykle stačí nižší desítky pylových částeček na metr krychlový. Co by měl alergik sledovat a čemu se přizpůsobit? 

„Alergik by měl nejen dobře znát svoji pylovou sezónu, ale také si nastavit rutinu, která mu zvládání jeho obtíží usnadní a pomůže kritické měsíce v roce překonat,“ říká specialista na alergie Michal Závacký. Pyl se totiž šíří vzduchem stejně jako prach, napadá dýchací cesty a vyskytuje se nejen venku, ale i v interiérech, do kterých vniká otevřenými okny nebo přenosem na kůži, vlasech a oblečení. 

Přinášíme 7 rad, jak zvládnout pylovou sezonu doma i venku 

  1. Sledujte pylové zpravodajství. Informujte se o místní pylové situaci a ve dnech s vysokou hladinou „svých“ pylů se snažte zůstat doma. Pylové předpovědi jsou užitečné i při plánování venkovních aktivit. Koncentraci pylu a spor plísní v ovzduší monitoruje Pylová informační služba.
  2. Poznejte svoje alergeny. Víte, jak vypadá váš alergen? Jaké rostliny kvetou před vaším domem, kolem kterých keřů procházíte cestou od autobusu do kanceláře a jaké květiny má na zahradě kamarád, ke kterému jdete na kolaudaci? Zjistěte si, jak vypadají rostliny, na které jste alergičtí, a rozhlížejte se kolem sebe, abyste si od nich drželi odstup a omylem se nevystavovali vysokým dávkám pylu. 
  3. Promyslete strategii pohybu venku. „Potížím se můžete vyhnout správným načasováním vycházky v době, kdy se pylu vyskytuje ve vzduchu nejméně, například brzy ráno nebo po dešti. Důležitá jsou i volená místa,“ říká Michal Závacký. Poobědový výšlap za slunného suchého dne na rozkvetlou louku není nejlepší volbou, oproti tomu les nebo vodní plochy s holými břehy vám poskytnou útočiště a na chvíli vám uleví. Před alergií můžete také ujet do jiných zeměpisných šířek i výšek tam, kde se alergizující rostliny nevyskytují nebo kvetou v jiném období. 
  4. Noste ochranné pomůcky. Pokud nemůžete nebo nechcete zůstat doma, chraňte se respirátorem a brýlemi, zrnka totiž dráždí i mechanicky. V autě pak nevětrejte přes otevřená okénka, ale vzduchotechnikou, jejíž součástí bývá pylový filtr. 
  5. Zavřete okna. I když může být lákavé nechat do místnosti celý den proudit čerstvý vzduch, vpouštíte s ním do svého domova i pyl. Větrejte jen nárazově a k očištění vzduchu od pylu používejte čističku. 
  6. Osprchujte se. Sprchujte se po každém pobytu venku a nezapomínejte ani na umytí vlasů, na kterých pyly také ulpívají. 
  7. Poraďte se s lékařem. V případě obtíží konzultujte se svým alergologem možnosti léků, které pomohou zmírnit příznaky nebo dokonce přecitlivělost na pyly zcela potlačit. 

Zdroj: specialista na alergie Michal Závacký, ProAlergiky.cz