Od října si budeme muset opět připlatit za plyn. Dominantní RWE Transgas i minoritní E.ON, který dodává plyn především do jižních Čech, opět zvýší ceny. E.ON po červencovém patnáctiprocentním zdražení přitvrdí na cenách plynu ještě o pět procent. A společnost RWE vystaví svým klientům fakturu v průměru vyšší o 10,4 % (letos zdražuje už počtvrté).

„Nárůst cen je způsoben především vysokými cenami ropných derivátů a uhlí v předcházejících šesti měsících,“ vysvětlil důvody, které ke zdražování vedou, mluvčí E.ONu Vladimír Vácha. Od těchto produktů se cena plynu odvíjí.

Ke zdražování přispěla ale také oslabující koruna. „Naše nákupní ceny narostly jen za poslední měsíc o 12 %,“ říká člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Pětiprocentní zdražení plynu znamená, že domácnost, která kromě vaření používá plyn i na topení a ohřev vody, zaplatí měsíčně průměrně o 150 Kč více. Lidem, kteří na plynu pouze vaří, naúčtuje E.ON od října zhruba o pět korun více.

Zákazníci RWE na tom budou ještě mnohem hůře než Jihočeši zásobovaní E.ONem. Nejenže jim od října zdraží plyn dvakrát tolik, navíc zvyšuje největší distributor plynu v Česku ceny letos již po čtvrté. Od ledna si museli jeho zákazníci připlatit v průměru o 7,4 %, od dubna o 3,1 % a od července o 9,6 %.

RWE Transgas je dominantním hráčem na českém trhu s plynem. Zásobuje zhruba 96 % českých domácností. Konkurenční E.ON působí především na jihu Čech, kde má zhruba 110 tisíc zákazníku.

Co říkáte, nepustíme si na účet podniku raději rovnou plyn?

Reklama