Cukr je droga. Možná to zní bláznivě, ale je to tak. Může způsobovat podobné abstinenční příznaky jako třeba takové kouření. Navíc velká konzumace cukru způsobuje další zdravotní komplikace, nejen únavu nebo utíkající myšlenky. Chuť na sladké a následnou závislost na všem, co voní cukrem, není vrozená, tu si pěstujeme špatným životním stylem a způsobem, jakým se stravujeme. Cukr pro nás totiž často bývá dokonalou vzpruhou, zejména v případě, že jsme unavené, ve stresu nebo pod tlakem. Příjem sladkostí nutí tělo vylučovat inzulín, což může člověk špatně vnímat jako hypoglykemii. Sice cukrová závislost nikdy nebyla oficiálně potvrzená, faktem ale zůstává, že jí trpí velká část populace.
5b559f69bc929obrazek.jpg

Co může způsobovat cukrovou závislost?

 • nepravidelná strava
 • špatný životní styl
 • stres a psychická nepohoda
 • potraviny s vysokým glykemickým indexem (pečivo a produkty z bílé mouky, sladkosti, brambory, smažená jídla, těstoviny, omáčky, bílá rýže...)

Co může způsobovat závislost na cukru?

 • obezitu
 • zhoršenou kvalitu pleti
 • onemocnění srdce
 • rychlejší tvorba vrásek
 • zubní potíže

Vzhůru na odvykačku

 1. Za závislostí na sladkém může často stát nedostatek důležitých látek pro tělo, jako je chrom, hořčík nebo draslík. Snažte se proto tyto látky doplňovat přirozeně a pravidelně. Výborným zdrojem je pak celozrnná mouka, zelená zelenina jako je brokolice nebo třeba chřest, banány, minerálky apod.
 2. Chytře snídejte. Začnete-li den kvalitní stravou plnou bílkovin a zdravých tuků, jste na dobré cestě, jak se závislosti zbavit. Vsaďte na vejce, kvalitní šunku nebo třeba avokádo.
 3. Než abyste se úplně odříznuly od sladkého, raději zkuste cukr a sacharidy obecně nahrazovat chytře. Pečivo omezte na maximum, sladké vyměňte za ovoce, maso jezte jen se salátem a bez příloh, grilovací marinády nahraďte třeba za citronovou šťávu, bylinky a pikantní koření.
 4. Jste to, co jíte. Jinými slovy, snažte se nad svými stravovacími zvyky přemýšlet. Výkyvy krevního cukru a to, jak se cítíme, totiž nejčastěji způsobuje, že jíme nezdravá, smažená a sladká jídla. A to ve věští míře, než je nutné. Takové potraviny vás kvalitně nezasytí, naopak vám způsobí rychleji hlad a chuť.
 5. Rovnou si zakažte sladké nápoje. Dejte jim sbohem a přivítejte neperlivou vodu. Pokud vás začnou honit chutě po takovém drinku, vymačkejte si citrony a pomeranče a vykouzlete si vlastní domácí fresh.
 6. A je to tu, asi to nerady uslyšíte, ale pokud dáte stopku alkoholu, výrazně tím svému organismu ulevíte. Podobně jako sladkosti, i alkohol nám zvedá cukr v krvi, tudíž zvyšuje chutě po „čuňárnách“.
 7. Vyřaďte bílý cukr, raději ho vyměňte za med nebo přírodní sladidla.
 8. Pokud na vás přijde opravdu velký absťák, raději si nějakou sladkost zobněte, než abyste si ji odpírala a pak snědla tabulku čokolády na posezení.
 9. Chuť na sladké snadno odvrátíte tím, že budete pravidelně používat ústní vodu, vyčistíte si zuby i během dne nebo si stříknete do úst sprej na osvěžení ústní dutiny.
 10. Chce to čas. Závislosti se nezbavíte den ze dne. Ale pevná vůle a dobrá strategie, to je půlka úspěchu.

Mohlo by vás také zajímat:

Uložit