spring

Také vám letošní zima připadá dlouhá a stýská se vám po slunci, teple, zeleni a už se nemůžete dočkat jara? Zkuste si jeho příchod trochu urychlit.

Moje sestřenice jakožto pilná hospodyňka už zasela semínka letniček, kterými si osází truhlíky. Říká, že tahle činnost ji naplňuje optimismem, protože rašící rostlinky jsou předzvěstí jara.

Já si počkám na sazenice, a protože jsem netrpělivá, snažím se jarně vyzdobit alespoň byt. Neodolala jsem a nakoupila barevné primulky v květináči, nechala narašit břízu a větvičky zlatice (někdo jí také říká zlatý déšť) a do vázy dala kytici žlutých tulipánů, kterou jsem dostala.

Kytky laděné do žluta nádherně rozsvítily prostor. Ale chtělo to ještě trochu svěží zeleně. Zašla jsem do obchodu s bytovými doplňky, koupila lipově zelené přehozy, k nim nádherně sladěné saténové polštářky s proužkem, svíčky a prostírání. A věřte, nevěřte, i tyhle zdánlivé maličkosti udělaly s prostorem divy. Hned se mi všechno zdálo veselejší a čistší.

Barvy jarní palety jsou totiž neskutečně přívětivé, lehké, ale přitom živé a navozují pocit probouzející se přírody. Dodávají místnosti veselý jasný tón na bázi žluté.

Určujícími barvami jsou měkké, teplé odstíny zlato-béžové, jasně žluté, nažloutlé barvy vaječných skořápek, ale i meruňkové, lipově zelené a barev charakteristických právě pro jarní květiny jako fialková barva krokusů, šeříková nebo jemná modř pomněnek a světlý blankyt jarní oblohy.

Dobře se kombinují s neutrálními barvami, jako jsou srnčí hněď, nugátová nebo šedá barva kamene.

Takže nejen květiny, ale barvičky vám dokážou rozveselit mysl i byt a urychlit příchod jara.

Už na tom také pracujete, nebo ještě spíte hlubokým zimním spánkem?

Jakým způsobem si přivoláváte jaro vy?

Reklama