babičky

Dá se v současném, rychle se měnícím světě propojit mladá generace s tou starší? O to se snaží v pražském komunitním centru Právě teď. V unikátním projektu, který chce starší generaci přiblížit moderní prostředky komunikace, se skupinka seniorek rozhodla přečíst pohádky od klasických autorů všem dětem v České republice. Jako komunikační platformu použily YouTube. V říjnu si tak vaše děti budou moci poslechnout netradiční Sněhurku od Karla Jaromíra Erbena, ruské pohádky, nebo dokonce autorské pohádky od jedné ze zúčastněných dam. Do projektu se zapojila i moderátorka Ester Janečková, která akčním seniorkám prozradila, jak na to.

Důchodci na YouTube jako doma?

babičky

 „Je krásné, když se senioři cítí být potřební. Jsme moc rádi, že jsme jim to mohli díky této akci umožnit. Mezigenerační dialog a vzájemné obohacování jsou dnešní hektické a přetechnizované době velmi potřebné.  Proto jsme se rozhodli, že dětem vyjdeme vstříc a budeme mluvit jejich komunikačními kanály a ony zase třeba ocení procítěné mluvené slovo a četbu z klasických knížek,“ říká s úsměvem ředitelka Iveta Luxová Komunitního centra Právě teď!

babičky

Tato nezisková organizace funguje již pět let a podle její spoluzakladatelky Hany Čepové se za tu dobu přístup seniorů k technice velice proměnil: „Když jsme začínali, tak naši klienti, kteří měli e-mail, byli ve výrazné menšině, což už se dnes domnívám, že neplatí. Část seniorů sice stále s moderními technologiemi z různých důvodů nepracuje, ale jiní naopak řeší, co vše chytré telefony umí, jak jim moderní technologie mohou usnadnit a zpříjemnit život a jaký postoj mají k sociálním sítím. Do Centra nám dokonce chodí dáma, která stříhá videa a píše skvělý blog.“

 

Jaké pohádky na děti čekají?

Podaří se „oldtuberům“ prorazit hranice sledovanosti?

S takovou ideou přišla i agentura PR.Konektor: „S youtubery spolupracujeme denně. Říkali jsme si, že je škoda, že se ve videích moc neobjevují starší lidé, kteří mají mladší generaci rozhodně čím obohatit,“ říká k projektu senior PR konzultantka Markéta Faltysová.

babičky

Společně s pěti dámami z komunitní centra „Právě teď!“ ve věku 65–97 let pro děti natočili krátké čtené pohádky, které se dají zhlédnout za 10 minut. „V budoucnu se možná projekt rozšíří na tzv. „oldtubering“, to znamená, že lidé v seniorském věku budou natáčet youtubová videa ze svého života podobně, jako to dělají dnešní mladí lidé,“ dodává Faltysová.

Škola hrou i v důchodu

V  Komunitním centru se kromě akcí, jako byla ta dnešní, mohou senioři mimo jiné například trénovat paměť: „Pod touto aktivitou si mnozí z nás představí luštění křížovek, sudoku nebo jiná drilová cvičení, ale spadá sem v podstatě cokoliv, co nás nutí se učit novým věcem. Nezbytný je také pravidelný pohyb. Ne nadarmo se proto jeden z našich hlavních programů jmenuje „Trénuj hlavu, trénuj tělo, aby zdraví vydrželo“.,“ vysvětluje Luxová. Proto, aby mysl seniorů „nezakrněla“, zde mohou v centru třeba cvičit, navštěvovat různé kurzy či zajímavé přednášky. „K propojování generací dochází prostřednictvím kroužků a vycházek, kde společně cvičí nebo kreativně tvoří senioři s vnoučaty“, dodává Iveta Luxová závěrem.

babičky

Zajímá vás centrum více? Rádi byste ho doporučili svým nejbližším? Tak se podívejte na www.kc-praveted.cz a youtubový kanál Právě teď o.p.s.…

Nebo na video, jak projekt vznikal

 „Vznik Komunitního centra byl podpořen z Evropského sociálního fondu prostřednictvím OP Praha - Pól růstu ČR.“

logo

Reklama