Stane se vám občas, že nestačíte doběhnout na záchod a neštěstí je na světě? Zakašlete nebo prudce kýchnete a už si musíte jít převléknout kalhotky? Může za to váš močový měchýř. Syndrom hyperaktivního močového měchýře je souborem příznaků, ke kterým dochází při nesprávné funkci svalu močového měchýře.
Měchýř funguje jako svalový vak, který u zdravých jedinců pojme až 600 ml moči. Jeho vyprazdňování je řízeno z centrální nervové soustavy. Nervovými vlákny se přenáší látka zvaná acetylcholin. Ta působí ve svalstvu na místech zvaných muskarinové receptory. V důsledku účinku acetylcholinu se svalovina močového měchýře začne stahovat, tlak v močovém měchýři stoupá a dochází k pocitu nucení na močení. Většina lidí dokáže na určitou dobu překonat pocit nucení na močení, dokud není k vyprázdnění měchýře vhodná příležitost. S tím však mají pacienti s hyperaktivním měchýřem potíže, které mohou mít různé podoby.
Jak se HMM projevuje:
• Náhlou a nutkavou potřebu močit, kterou nelze překonat. Nazývá se urgence a je klíčovým příznakem hyperaktivního měchýře.
• Frekvenci močení: Postižený pociťuje nutnost močit velmi často, nejméně osmkrát denně.
• Urgentní inkontinencí označujeme děj, kdy dojde k úniku moči kvůli nedostatku času dojít na toaletu.
• Potřebu močit v noci – nykturii.
Nadměrně časté nucení na močení je základní příznak hyperaktivního močového měchýře (angl. Over active bladder – OAB), a od něho se pak odvozují ostatní symptomy onemocnění. Často je zaměňováno za fyziologické nucení, které je normální vjem, doprovázející naplnění močového měchýře. V základu se liší od fyziologického nucení tím, že se dostavuje náhle a nutí pacienta k velmi rychlému vymočení, aby nedošlo k úniku moči.
Syndrom hyperaktivního měchýře je třeba odlišit od jiných chorob, jako jsou stresová inkontinence u žen a zvětšení prostaty u mužů, které mohou mít podobné příznaky.
Pro diagnózu hyperaktivního měchýře není přítomnost inkontinence (únik moči kvůli nedostatku času) nutná, přibližně dvě třetiny osob s hyperaktivním měchýřem inkontinencí netrpí.
Vliv HMM na každodenní život:
Syndrom hyperaktivního měchýře má negativní vliv na společenský, fyzický, psychický, profesní a sexuální život. Mnoho pacientů se stydí vyhledat pomoc, jiní se domnívají, že jim nelze pomoci. Tento syndrom má na každodenní život horší dopad než závažné stavy jako je diabetes.
Hyperaktivní měchýř mohl způsobit, že:
• Běžně hledáte, kde jsou toalety
• Odmítáte pozvání ke společenským událostem
• Vyhýbáte se rekreačním činnostem (například zájezdy nebo návštěva kina)
• Přerušujete obvyklé pracovní aktivity
• Nosíte tmavé a neforemné šaty
• Zříkáte se sexuálního života
• Pozorujete poruchy spánku a ztrátu produktivity
Odhaduje se, že v Evropě trpí syndromem hyperaktivního měchýře 50 až 60 milionů lidí. V USA a Evropě postihuje asi jednoho ze šesti dospělých ve věku nad 40 let. Jeho výskyt s věkem stoupá, ale není pravda, že OAB je projevem stárnutí. Jedná se o léčitelnou chorobu.
Přestože se příznaky hyperaktivního močového měchýře vyskytují se stejnou frekvencí u žen i mužů, bývá tato porucha častěji diagnostikována a léčena u žen.
Příznaky:
Syndrom hyperaktivního měchýře je definován jako: urgence, která může být provázena inkontinencí. Většinou se vyskytuje zvýšená frekvence močení a nutnost močení v noci (nykturie).
Pacienti však popisují své problémy různě, třeba jen jako „problémy s močením“, nebo je pro ně těžké vůbec o těchto záležitostech hovořit. Lékař by měl umět klást cílené otázky, aby byla určena správná diagnóza OAB. Praxe bývá však často odlišná.
Nemocní většinou čekají s vyhledáním pomoci šest až dvanáct měsíců od začátku příznaků, často proto, že se stydí o tomto problému hovořit. Podnětem pro vyhledání pomoci je až zhoršení příznaků, poruchy spánku nebo znepokojení, že by se mohlo jednat o vážné onemocnění.
Mnoho pacientů si vytvoří mechanismy, jejichž pomocí uvedené příznaky zvládají. Méně pijí, chodí na toaletu dříve, než cítí potřebu, vyhýbají se místům vzdáleným od toalet.
Více na: www.hyperaktivni-mechyr.cz a na bezplatné telefonické lince: 800 660 100
Musíte denně nosit intimku, nebo dokonce klasickou vložku? Máte potíže s močením? Už jste s nimi byla u lékaře?
Nový komentář
Komentáře
Užitečné informace.
paji 3: Proč myslíš, že pro starší ženy je to míň nepříjemné než pro mladší?
Když jedu na výlet nebo do města musím intimku mít.Pro jistotu. Ale je mě 56 let a to je normální.
Naštěstí tyto problémy normálně nemám, jen při nastydnutí, ale ani při tom nemusím sahat po intimce - vždy stihnu včas dojít na toaletu.
Moje mamka má dost velké problémi s udržením moči,tak jí doktorka napsala po vyšetření pleny,jelikož je poměrně vážně nemocná
Je to nepříjemná věc, ale řešit se to dá operačním zákrokem...
tak to se mi zatím zdárně vyhnulo
Takové potíže nemám, ani nikoho
neznám blízkého.
bedanek: Jí se to právě do normálu nevrátilo..
Mám v okolí tenhle problém a dotyčná je doslova zoufalá.Už neví co s tím.Někdy si připadá jak mimino..
Snad se mi tohle vyhne.
já taky před porodem a ted se to nastesti vrátilo do normálu,takže snad navždy.
měla jsem problém jenom před porodem
Něco podobného jem měla. Po malé operaci se mi toto už neději. Doporučuji všem ženám jít k lékaři a domluvit se na léčbě. Je to otázka š tdů v nemocnici a podle povolání 2-8 týdnů nemocenské. Nemá cenu se trápit. Dana
Hlavja: tak to znám, když někam jdeme nebo jedeme, všude hledám záchody...
Já teda močím víc než 8x denně.
A kdysi se mi stalo, že jsem nedoběhla a taťka si pak ťukal na čelo, že se koupu ve vaně oblečená.
Nedávno jsem tak kýchla, že mi taky trošku ucvrnklo, ale to je snad normální.
že bych měla taka hyper....měchýř,to snad néééééééééé
potíže mám od porodu, záchody všech zemí jsou mi důvěrně známé.
zatím takové problémy nemám, ale věřím, že kdo má, tak je to dosti nepříjemné....
takové problémy zatím nemám...