Ministerstvo dopravy se zjevně rozhodlo, že když už to schvalování zákonů sněmovně tak pěkně jde, využije příležitosti. A tak po odhlasování prvních změn silničního zákona (ten, kdo zraní na silnici jen sám sebe, nedostane pokutu, za parkování na místě pro invalidy už nepřijdete o řidičák a naopak přísněji je trestáno zakrývání registrační značky) přichází s novými návrhy.

Řidičák na zkoušku
Největší šanci na schválení má podle politiků takzvaný „řidičák na zkoušku“. Absolventi autoškol mezi 18 a 21 rokem budou mít přísnější pravidla řízení – především nižší rychlost – a o řidičák by mohli přijít za méně trestných bodů. Právě tato věková skupina totiž podle statistik způsobuje nejvíce nehod.

Vyšší rychlost a zimní pneumatiky
Pravděpodobné je také udělování trestných bodů za menší přestupky na pouhého čtvrt roku a možnost „umazat“ si trestné body za vážnější přestupky absolvováním řidičského kursu. Menší šanci na schválení pak má návrh na zvýšení rychlostního limitu na některých dálnicích na 160 km/h a zavedení povinných zimních pneumatik.

Že se nedodržování předpisů nevyplácí zjistil nedávno jistý farář. Místo nanebevstoupení se propadl do země.

Ošklivě si osud zahrál s katolickým farářem Ralphem Masseyem z texaského města Tyler. Místo v nebi, kam slibuje, že se dostanou všichni bezúhonní věřící, sám stanul takříkajíc přímo před branami pekelnými.

Došlo k tomu, když v ulicích města hledal místo k zaparkování. Vozovka podemletá nedávnými přívalovými dešti se pod vahou jeho vozu propadla a automobil i s knězem skončil v několikametrové prohlubni. Velebníčka, který při neštěstí vedle šoku utrpěl jen lehké oděrky, museli vytáhnout hasiči. „Bylo to osudové znamení," komentoval Ralph Massey s humorem událost, sotva stanul opět nohama na pevné zemi. „Bůh mě tím potrestal, že jsem chtěl odstavit auto na místě, kde platí zákaz parkování." A dodal, že po celou dobu se modlil, aby kvůli porušení dopravních předpisů neskončil v pekle.

Zdroj: Korzo

Děti za volantem
Novinkou s nejistým osudem je pak návrh, aby za volant směli usednout i sedmnáctiletí absolventi autoškol, ovšem pouze pod dozorem střízlivého dospělého držitele řidičského průkazu. Argumentem pro tuto změnu je i tvrzení náměstka ministra dopravy Ivo Vykydala, že mladiství už stejně pod dozorem rodičů často řídí.

Proti silné lobby řidičů kamionů a autodopravců bude bojovat návrh, aby zákaz kamionové dopravy platný v pátek o prázdninách platil po celý rok. Bez šance na schválení je prý návrh na toleranci minimálního množství alkoholu v krvi.

Co říkáte na navrhované změny? Které se Vám líbí a které nelíbí? Od kolika let máte řidičák? Jela jste už rychleji než 130 km/h? Pustila byste své dítě za volant?

Reklama