61d845d1a416dcl.jpg
Foto: Shutterstock

Občasný zápach z tlamy (halitóza) je přirozený, ale pokud se jedná o dlouhodobý a intenzivní problém, měli bychom ho začít řešit. Nepříjemný „odér“ většinou vzniká ze špatné zubní hygieny, tedy ze vzniku zubního kamene či zánětu dásní. To se pozná podle toho, že má pejsek na zubech hnědý či žlutý povlak a červené dásně. Pokud má pejsek zuby i dásně v pořádku, tak zápach může mít i vážnější zdravotní důvod, jako je onemocnění žaludku či jater. Rozhodně proto pejska nechte vyšetřit u veterináře.

Pozor na pojídání výkalů
Občasný zápach může způsobovat i aromatická strava, jako jsou například rybí granule (především z lososa).  Velmi „nehezkým“ důvodem zápachu, ale může být u psů i pojídání výkalů. Bohužel mnoho pejsků si tak „zpestřuje“ svůj jídelníček. Pokud víte, že i váš pes má s tímto problém, je nutné ho při venčení více hlídat či mu dávat venku náhubek. Výkaly mohou kromě špatného dechu způsobit mnoho žaludečních problémů a střevních parazitů.

Kartáček i mořská řasa pomohou
Stejně jako u lidí mohou nepříjemný dech u psů způsobit i zbytky jídla (především, pokud je krmíte měkkým krmivem). Čistěte proto psovi několikrát do týdne zuby kartáčkem (ideálně 2x až 3x). Používejte ale speciální psí pasty. Ty lidské by mu mohly zdravotně ublížit. Čištění kartáčkem může být pro psa nepříjemné. Zkuste proto psa na čištění připravit už v mladém věku a používejte speciální gumový kartáček, který se navléká na prst.

Dobrou volbou také je přidávat do vody či krmiva výtažek z hnědé mořské řasy (Kelpa). Ta pomáhá potlačovat vznik zápachu i zubního plaku. Není aromatická, takže jí pejsek v jídle ani pití neucítí.

Suché granule prevence proti zubnímu plaku
„Nespolupracuje-li pejsek při čištění kartáčkem, volte variantu dentálních pamlsků. Vhodné jsou tvrdé abrazivní pamlsky, které pomáhají odstraňovat zubní kámen a zároveň i masírují a prokrvují dásně. Skvělá je například Fit kostička. Vhodnou prevencí jsou i tvrdé granule, při jejichž chroupání pejsek také odstraňuje zubní kámen. Krmíte-li syrovou stravou, tak kromě granulích sušených za studena můžete pejskovi do krmiva dávat tvrdou zeleninu, jako je mrkev nebo celer, ta pomáhá k přirozenému obrušování zubů,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.

K lepším zubům pomůže i tvrdá syrová kost (nejlépe hovězí). Pokud bude kost obalená masem, tak psa od čištění již neodtrhnete. Dentální hygieně se můžete věnovat i při venčení – zkuste při procházkách pejsky motivovat k tomu, aby okusovali klacíky.

Zdroje: Jiří Švihálek, Yoggies