Když se podíváme zblízka na fotografie zdánlivě dokonalých modelek, zjistíme, že ani jim se akné nevyhýbá. Nejvíce problematickou partií u žen bývá brada. Podle čínské medicíny je obličej zrcadlem našeho organismu a s pupínky na bradě souvisí především hormonální nerovnováha. V dnešní době má s estrogenem či s přemírou testosteronu potíže snad každá druhá žena, mnoho z nich se proto potýká i s nedokonalostmi pleti. Podrážděnou kůži se pak snaží schovávat pod nánosy korektoru, make-upu a střídat všemožné přípravky slibující změnu. K tomu jen málokteré z nich odolají pupínku nepomoci ven, a tak to nakonec na obličeji vypadá jako na bojišti. Pupínky jsou většinou jen signálem daleko vážnějšího nezdaru.
605880d2a5275obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pupínky vznikají, když jsou póry ucpané mazem a nečistotami. Když pokožka produkuje mazu příliš, slepuje odumřelé kožní buňky, které brání samovolnému čištění pórů. Za stimulaci kožního mazu jsou zodpovědné hormony. Pupínky se tedy mohou objevovat před menstruací, může je však způsobovat i syndrom polycystických vaječníků (PCOS).

Co to je PCOS
Syndrom polycystických ovarií je častá a neprobádaná diagnóza žen, o které se téměř nemluví. Je zařazena do skupiny tzv. „nevyléčitelných nemocí“, což znamená, že na ní dosud nebyl nalezen lék, jenž by působil na všechny. Také se neví přesně, proč vzniká, ale podle všeho souvisí s genetikou, někdy i nadváhou a inzulinovou rezistencí. Má četné příznaky od ztráty vlasů, nadváhy, úzkostí, akné, neplodnosti po deprese. Ty se ale nemusí projevovat všem. Je nevyzpytatelná – má chuť se vracet a být „lepší“ nebo „horší“, stejně jako endometrióza.

Když pupínek není akné
Na bradě se může objevovat i takzvaná růžovka. Ta způsobuje zarudnutí, cévy jsou více viditelné. Lidé při ní mají často hnisavou vyrážku, kterou doprovází pálení kůže. Postihuje často ženy po třicátém roce života. K léčbě se doporučují lokální i celková antibiotika či pasty s metronidazolem. Řeší se také i chirurgicky, cévním laserem či pulzním intenzivním světlem.

Další příčinou, která nesouvisí s hormony, mohou být zarostlé chloupky. Tento problém nepostihuje jen muže, ženy si také často na bradě vytrhávají nebo holí chloupky. Abyste zarůstání předešly, nezapomeňte místo po vytrhnutí chloupku vyčistit a použít krém proti zarůstání.

Druhy akné
60588057d388cobrazek.png

 • Černé tečky
  Asi není potřeba vysvětlovat, všechny je dobře známe. Jde o póry ucpané mazem. Když se je snažíme vymáčknout, často se stane, že do nich zaneseme nečistoty, a tak vzniká zánět.
 • Pustuly
  Vznikají tím, že je přes zánět ještě vrstva kůže, a protože bakterie vyvolávají zánětlivou reakci těla, hnis se pod kůží hromadí dál.
 • Cystické pupínky
  Pupínky, které jsou hlouběji pod kůží.  Hnis nevidíte, nevychází na povrch. Projevují se jako tvrdá bolestivá červená boule.
 • Uzlíky
  Uzlíky jsou podobné cystickým pupínkům, ale až na to, že jsou pevnější a uvnitř nemají tolik hnisu. Nedají se vymáčknout.

Upravit hormony do rovnováhy je běh na dlouhou trať. Rozhodně vám nebude stačit měsíc, potřebovat budete minimálně půl roku. Zkusit budete muset všechno možné, změnu nebo vysazení antikoncepce, hormonální jógu, doplňky stravy. Rozhodně vyzkoušejte doplňky s bylinkou zvanou drmek obecný, který blahodárně působí na ženský organismus. Kromě toho začněte postupně měnit vše, co by mohlo vznik pupínků ovlivňovat.

Mléčné výrobky
Mléčné výrobky stimulují produkci testosteronu, který způsobuje nadměrné tvoření mazu. Navíc přirozeně obsahují své vlastní hormony podobné estrogenu, jež mohou mít také podíl na hormonální nerovnováhu.

Nevhodná kosmetika
Zapomeňte na kosmetiku, která vysušuje pleť. I přes to, že jsou v poslední době trendy různé druhy jílů, raději se jim vyhněte. Maz je sice potřeba redukovat, ale rozhodně není dobré se během chvilky připravit o všechen. Stejně tak nepoužívejte přípravky na bázi alkoholu. Naopak například v lékárně sáhněte po speciálním krému na redukci mazu, pomohou také krémy obsahující zinek.

Další příčiny vzniku akné na bradě

Zánět dásní
Méně známou příčinou vzniku pupínku na bradě je také zánět dásní. Možná se to zdá překvapivé, ale pupínky tak mohou vznikat i nedostatečnou dentální hygienou. Některé drobné záněty dásní ani nemusíte cítit, vaše tělo o nich ale dobře ví. Po dentální hygieně zkuste používat jako prevenci zubní olej Atok.

Periorální dermatitida
Seboroická dermatitida v obličeji často postihuje okolí nosu, obočí, čelo, bradu, kde se projevuje červenou olupující se kůží. Vznik periorální dermatitidy se dává do souvislosti s nadměrnou spotřebou kosmetiky a častým střídáním přípravků. Léčba pak spočívá ve vysazení veškeré kosmetiky, mýdla, sprejů, čisticích prostředků a ve snaze omezit i zevní dráždivé vlivy jako prach nebo i osahávání obličeje. Při léčbě se na pleť aplikují jen vysychavé obklady (borová voda, roztok Jarish, odvar z borůvek), ichtyolová pasta. Kůže se zvláčňuje při přesušení nesoleným vepřovým sádlem nebo Indulonou. V těžších případech se celkově podává tetracyklin nebo erytromycin či metronidazol.

Reklama