krev

Odběr pupečníkové krve lze už provést v 36 českých porodnicích. Jedná se vlastně o geniální využití biologického odpadu po porodu dítěte. Maminka, která podepíše souhlas, může se svým mimčem přivést k životu i někoho dalšího. Zatím nejspíš malého nebožáka trpícího zhoubnou leukémií. „O možnosti darovat pupečníkovou krev, která se odebírá z placenty, jsem se dozvěděla u gynekologa,“ říká Eliška z Říčan.

Krev pak byla zařazena do banky pupečníkové krve a veškeré informace o jejím složení uloženy v registru. Lékaři ji můžou kdykoli použít k transplantaci místo kostní dřeně, ale i při deformaci srdečního svalu, nervových buněk, slinivky břišní, cukrovky, nebo v případech, kdy kmenové buňky mohou fungovat jako kožní a dají se využít k obnově tkání při popáleninách. V budoucnu se však počítá s daleko širším využitím. Jen co trochu pokročí lékařská věda, léčit se s její pomocí budou nemoci páteře, míchy a padesát dalších diagnóz, kdy už není jiná šance na přežití.

Darujte život

Z pupečníkové krve se získávají kmenové buňky, které ještě nejsou specializované a dokážou se proměnit v právě takové, které jsou potřeba. Plicní, srdeční, nervové… Dárcovství je anonymní a bezplatné. „Hřejivý pocit, který jsem měla po obdržení zprávy, že díky mně přežila malá holčička, byl nádherný,“ s dojetím říká paní Milada Vránová ze Zlína.

Pupečníkovou krev po porodu darovala i herečka Zora Jandová. V současnosti je v registru přes čtyři tisíce českých dárců. Anonymní dárcovství však není jediná možnost, jak se svojí placentou naložit. Odebrat a uschovat ji lze i pro vlastní využití, respektive potřeby právě narozeného drobečka či jeho sourozenců. Jestliže vaše dítě či jeho sourozenec v budoucnu onemocní, bude jim možno transplantovat vlastní krevní štěp bez nežádoucích rizik. Příbuzenské transplantace totiž patří k nejbezpečnějším. Tato služba už však zadarmo není. Jak na to?

„Během těhotenství jsem docházela na kontroly na kliniku, kde odběr pupečníkové krve provádějí, a zde jsem samozřejmě musela i porodit,“ vypráví Jitka Staňková, která si krev nechala uchovat pro eventuální potřeby svého dítěte. Samotný odběr se provádí v 3. době porodní, kdy je novorozeně již na světě a odstřiženo od pupečníku. V těle rodičky se však ještě nachází placenta spojená s druhou částí pupečníku. Porodní asistentka v té chvíli napíchne jeho žílu a krev nechá samovolně odtékat do připraveného vaku. Odběr trvá 3–5 minut a je zcela bezbolestný.

Kupte dítěti nový život

krevPupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po odstřižení pupeční šňůry v placentě. Cílem lékařů je připravit z ní transplantát, který může být uskladněn po několik desetiletí, aniž by došlo k poškození. Po zpracování se transplantát zmrazí a uchová v tekutém dusíku nebo v jeho párách při teplotě -196 °C. Není to však zadarmo. V současnosti tyto služby nabízejí dvě komerční společnosti. Archiv buněk v Praze a Cord Blood Center v Brně. Náklady spojené s odběrem pupečníkové krve, jejím zpracováním, vyšetřením a uskladněním se pohybují mezi 30–40 tisíci Kč za rok.

U obou firem lze však dohodnout splátkový kalendář. Maximální doba uskladnění transplantátu je 20 let, pak se může znovu prodloužit. Nejásejte ale zatím příliš. I když počet těchto zákroků rok od roku stoupá, mnoho možností využití je zatím ve stádiu výzkumů. Nebylo by proto fér dělat si přehnané naděje, že uchovám-li krev pro potřeby svého dítěte, nemůže se mu nic stát. Zmrazit pupečníkovou krev svého dítěte po porodu nechala například i herečka Bára Kodetová.

Kam se obrátit?

V České republice působí tři subjekty, které zprostředkovávají odběr a zpracování pupečníkové krve.

Cord Blood Center
Cihlářská 643/19
602 00 Brno – Veveří
Tel: 800 900 138, www.cordcenter.com
Základní cena: 21 150 Kč
Roční poplatek: 480 Kč

Archiv buněk
Podolské nábřeží 157/36
Praha 4 – Podolí
Tel: 241 430 241, infolinka: 604 141 374, www.cryo-save.cz

Banka pupečníkové krve (jen pro anonymní dárce)
FN Motol
V úvalu 84
150 00 Praha 5
Tel: 224 436 018, www.bpk.cz