Léčivé účinky rostliny mohou být způsobeny obsahem kyseliny gama-linolenové (GLA). GLA je omega-6 mastná kyselina, která se nachází v rostlinných olejích. Pupalkový olej se obecně užívá jako doplněk stravy nebo se aplikuje lokálně.

shutterstock-1148044805.jpg

Foto: Shutterstock

K čemu dále je pupalkový olej dobrý:

1. Bujuje proti akné

Předpokládá se, že GLA pomáhá akné tím, že snižuje zánět kůže a počet kožních buněk, které způsobují léze. Může také pomoci pokožce udržovat vlhkost. Studie z roku 2014 také zjistila, že pomáhá zmírnit cheilitidu (zánět rtu). Suplementace GLA snížila zánětlivé i nezánětlivé léze akné. Účastníci dostávali šest 450miligramových kapslí pupalkového oleje třikrát denně po dobu celkem osmi týdnů.
 
2. Může pomoci zmírnit ekzém a zlepšit zdraví pokožky

Některé země schválily pupalkový olej k léčbě ekzémů. Podle studie z roku 1991 může zlepšit epidermis pokožky. Podle studie z roku 2005 perorální suplementace pupalkového oleje pomáhá vyhlazovat pokožku a zlepšuje její pružnost, vlhkost, pevnost a odolnost proti únavě. Podle studie je GLA nezbytná pro ideální strukturu a funkci pokožky. Vzhledem k tomu, že pokožka nemůže produkovat GLA sama o sobě, vědci se domnívají, že užívání pupalkového oleje bohatého na GLA pomáhá udržovat pokožku celkově zdravou. Doporučuje se užívat 500 mg kapsle oleje třikrát denně po dobu až 12 týdnů.
 
3. Může pomoci zmírnit příznaky PMS

Studie, která se zabývala úlohou esenciálních mastných kyselin a prostaglandinů v premenstruačním syndromu tvrdí, že je pupalkový olej vysoce účinný při léčbě symptomů PMS jako jsou deprese, podrážděnost a nadýmání. Vědci se domnívají, že některé ženy trpí PMS, protože jsou citlivé na normální hladiny prolaktinu v těle. GLA se v těle přeměňuje na látku (prostaglandin E1), o které se předpokládá, že pomáhá zabránit prolaktinu ve spouštění PMS.

4. Může pomoci minimalizovat bolest prsou

Pokud během menstruace pociťujete tak silnou bolest prsou, že vám překáží v normálním fungování, může vám pomoci pupalkový olej. Podle studie z roku 2010 se předpokládá, že GLA v něm obsažená snižuje zánět a pomáhá inhibovat prostaglandiny, které způsobují cyklickou bolest prsou. Studie zjistila, že užívání denních dávek pupalkového oleje nebo oleje v kombinaci a vitaminem E po dobu šesti měsíců snížilo závažnost cyklické bolesti prsů.

oelj.jpg

Foto: Shutterstock

5. Může pomoci snížit návaly horka

Pupalkový olej je dobrý také ke snižování návalů horka, jednoho z nejnepříjemnějších vedlejších účinků menopauzy. Studie z dubna 2013 zjistila, že ženy, které užívaly 500 mg pupalkového oleje denně po dobu šesti týdnů, měly méně časté, méně závažné a kratší návaly horka. Ženy také vyplňovaly dotazník týkající se toho, jak návaly horka ovlivňují jejich každodenní život. Měly lepší známky za sociální aktivitu, vztahy s ostatními i sexualitu.

6. Pomáhá zlepšit zdraví srdce

Podle studie z roku 2014 na potkanech je pupalkový olej protizánětlivý a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Většina lidí se srdečním onemocněním má v těle zánět, i když nebylo prokázáno, že zánět způsobuje onemocnění srdce.

7. Může pomoci snížit bolest nervů

Periferní neuropatie je častým vedlejším účinkem diabetu a dalších stavů. Starší výzkum prokázal, že užívání kyseliny linolenové pomáhá snižovat příznaky neuropatie, jako jsou citlivost na teplo a chlad, necitlivost, mravenčení či slabost.

8. Zmírňuje bolest kostí

Bolest kostí je často způsobena revmatoidní artritidou, chronickým zánětlivým onemocněním. Podle studie z roku 2011 má GLA v pupalkovém oleji potenciál snížit bolest při revmatoidní artritidě, aniž by způsobovala nežádoucí vedlejší účinky.

shutterstock-1079633225.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroje: Ann Dermatol., Healthline, AOCSInternational Journal od Socmetic ScienceJ Reprod Med., Springer LinkInt J Physiol Pathophysiol Pharmacol., Diabetic Medicine, Cochrane Library

Reklama