Odpoledne jsme se potkaly s mou dcerou a ta mi vyprávěla o určitých potížích, kterými právě trpí. Máš málo hořčíku, slyšela jsem sama sebe, jak říkám, a ty potřebuješ olej z pupalky, odpovědělo mi moje starší dítě. Mám se svými dětmi takový informační kanál, který mi často pošle nějakou SOS, moje dcera ho má taky, ve snech přijímá zprávy, které se týkají mě nebo jejího mladšího bratra. Ty zprávy jsou vždy pravdivé, až mě to někdy zaráží. 
5b716f14a649cobrazek.png

Tehdy jsme si u kávy jednoduše vyměnily lahvičky - hořčík a spol. za pupalku.

5b716fe28f73dobrazek.pngPupalku jsem do té doby v podstatě neznala, ale je pravdou, že ve svém věku (47) mám potíže s hormonální nerovnováhou, což právě tato rostlinka řeší po svém jemným způsobem.

5b716f691b227obrazek.pngCo se můžeme o pupalce dozvědět z moudrých knih, opírajících se o zkušenosti bylinkářů a léčitelů?

Nutno podotknout, že tato rostlinná bytost je v mnohém výjimečná! Už jen tím, že své drobné kvítečky otvírá teprve s počínajícím soumrakem. Na stránkách knihy Léčivé rostliny od Ursel Buhringové můžeme zvěděti, že německé jméno die Nachtkerze můžeme přeložit jako noční hvězda...

Z hlediska moudrosti našich předků pravé bohatství této bylinky spočívá ve čtyřbokých tobolkách, jelikož každá tobolka v sobě ukrývá kolem 200 kouzelných semínek, ty pak poskytují vysoce kvalitní olej obsahující cennou kyselinu y - linolenovou. A tímto olej z noční hvězdy představuje skutečnou blahodárnou  vzácnost  pro náš organismus.

5b716ffc3416aobrazek.pngPupalka se podle dochovaných informací do Evropy dostala v podstatě náhodou (budeme-li věřit na náhody), a to ze severní Ameriky lodí, jež převážela bavlnu. Také její léčivé schopnosti jako první objevili Indiáni z kmene Algonkinů, a to při potížích kožního charakteru, ale i z dnešního hlediska kosmetického. Olej z pupalky sloužil mimo jiné k vypnutí a zachování mladistvé pokožky…

5b71701955c0aobrazek.pngAle i podle nejnovějších poznatků současného výzkumu léčivých schopností tohoto zeleného zázraku jsou účinky pupalkového oleje značné, zvláště pak při mírnění typických symptomů neurodermatitidy. Je prokázané, že u mnohých pacientů vede ke zřetelnému utišení trýznivých kožních příznaků a alergií či dokonce k zastavení průběhu choroby. Pupalka také příznivě působí na metabolismus tuků a napomáhá zabraňovat jejich ukládání!

Noční hvězda pupalka dvouletá je tady pro nás se svým léčebným arzenálem, ať již z hlediska moudrostí starých Indiánů, či z pozice vědeckých informací dnešní doby z mnoha důvodů:

  • Olejnatá semínka lze rozdrtit až na rostlinnou kaši a nanášet ji na kožní vyrážky.
  • Nebo ji používat z kosmetického hlediska jako omlazovací kůru.
  • Svařením pupalkových natí s medem jako bylinný elixír proti kašli.
  • Za použití celé bylinky, která se nechá nabobtnat, je možné využití jako obkladů na rány, otlačeniny a pohmožděniny.
  • Nálev z pupalky z jejích kvetoucích vrcholků může zmírnit záněty a uvolňovat křeče žaludku, střev a průdušek.
  • Proti obezitě se vaří pupalkový čaj.
  • Při potížích s hemoroidy se na postižená místa přikládá horká kaše z kořenů této rostlinky.
  • Pupalka se však používá i při potížích ženského charakteru, především proto, že dokáže podpořit výrobu prostaglandinu, fyziologicky nesmírně účinné, hormonům podobné sloučeniny, která funguje v rovině téměř veškerých tělesných orgánů a životních funkcí!
  • Pupalka - noční hvězda má své využití dokonce i v kuchyni - kořen této rostlinky během prvního roku je dužnatý, jemný a podle zkušeností bylinkářů neuvěřitelně chutný.
  • Konzumovat ovšem lze i drobné kvítečky, a dokonce i mladé listy, které se užívají podobně jako špenát.
Reklama