Ten, kdo běhá pravidelně, bez ohledu na to, zdali se blíží nějaký závod nebo ne, ten by „z fleku“ neměl mít problém takový půlmaraton uběhnout. Dokonce se říká, že každý zdravý člověk, který je alespoň trochu aktivní, by měl být schopen zdolat dokonce i celý maraton! A ano, byla by to velká dřina a bolest, a ano, opravdu netrhnete rekord, ale i takový závod byste zvládly.
Sama za sebe ale doporučuji takový experiment nepodnikat a raději sebe i své tělo na jednadvacetikilometrový běh připravit. A to hned z několika důvodů – pro lepší pocit, protože na své tělo musíte být hodné a pečovat o něj s láskou a také proto, že je to ten nejlepší způsob, jak získat parádní fyzičku a časem třeba zdolávat delší a delší trasy.

Půlmaraton za dva týdny

Čtrnáctidenní příprava na půlmaraton opravdu není příliš, ale pokud nazujete tenisky ještě dnes, věřím, že se klidně v sobotu 6. 4. můžete u Rudolfina postavit na start. Společně se mnou.
Před mým prvním maraton mi můj manžel říkal, ať nepodceňuji síly, že maraton nejsou dva půlmaratony. A podle mého totéž platí i právě pro tento závod – půlmaraton nejsou dvě desítky. Jinými slovy, pokud deset kilometrů máte zmáknuté dokonale a běháte tuto vzdálenost s přehledem, věřte, že trénink na dvacet jedna kilometrů, je rozdílný.

Takže, jak na to?

  • V první řadě zkuste v následujících deseti až jedenácti dnech nasadit intenzivní trénink a běhejte opravdu pravidelně.
  • V týdnu, kdy bývá málo času, vyrážejte na kratší vzdálenosti (do deseti kilometrů), ale v rychlejším tempu.
  • O víkendu si „nasaďte“ dlouhé vzdálenosti. Vyběhněte například na 15 km a následně klidně zdolejte celých 20 km.
  • Zdá se vám to příliš? Věřte, že si tělo na intenzitu i delší vzdálenosti musí zvyknout. Teprve pak pro vás závod nebude noční můra.
  • Na dálkách volte klidnější tempo, uvidíte, že vás během závodu ostatní závodníci „chtě nechtě“ donutí běžet rychleji.
  • Pro koho jsou dlouhé běžecké vzdálenosti trochu časově náročné, pusťte si do sluchátek třeba hudbu.
  • A to nejdůležitější! Běh milujte, jedině tak to bude radost.
  • Bonusové tipy: přestaňte až do závodu pít alkohol, omezte přísun bílého cukru, lepku a nezdravých potravin. Tělo se vyčistí a bude plné energie. 

A jak trénuji já?
Vzhledem k tomu, že můj zásadní závod roku je maraton, půlmaraton vnímám jako skvělou průpravu a intenzivní trénink. Navíc je to tradice, kterou běhám se svým kamarádem běžcem a těší mě, že ho vždy nechávám za sebou.

Oproti jiným rokům, poslední měsíc jsem začala být nevěrná svým oblíbeným běžeckým botám adidas Energy Boost a nazula jsem novinku značky Under Armour HOVR Infinite. Zprvu jsem byla dost skeptická a trochu jsem je pomlouvala, ale teď je miluji a můžu vám je jen a jen doporučit. Tyhle kecky totiž slibují nulovou gravitaci, a to splňují dokonale. Navíc, kdo rád běhá s chytrým telefon, v podrážce je zabudovaný čip, který funguje jako takový na míru přidělený kouč.

Podle pracovního nasazení, střídám ranní a večerní tréninky. Můj nejkratší okruh má 9,5 kilometrů. Trénuji minimálně pětkrát týdně (spíše šestkrát), což doplňuji výukou jógy. Víkendy patří dlouhým trasám. A to bez ohledu na závody. Do uší si pouštím audioknížky, které považuji za super oddych. Takové čtení za běhu vám krásně ukrajuje čas a drží tepovku bez zbytečného kolísání.

Naučila jsem se vnímat své tělo, do kopců běhat pomalu, aby mi nebraly energii, po rovině o to víc intenzivněji, běhat s radostí, a hlavně pro sebe a kvůli sobě. Nikoliv kvůli medailím nebo ostatním.

Také si přečtěte:

Reklama