Dnes by mne zajímalo, jak jste na tom se všemi závazky a sliby, které jste si udělali na nový rok. Pravda, jsou i lidé, kteří žijí vzorně podle svých předsevzetí nejen celý rok, ale dokonce celý život. Znám je, mají sochy třeba v kostelech a říká se jim svatí. Ti podle všeho dokázali být věrni svým slibům a byli za to vzati na nebesa.

Jenže ruku na srdce... Kdo z nás by chtěl být svatý? Kdo by žil asketicky a zcela správně, jak mu nakazuje nějaký ten božský imperativ, v jiném případě my sami někdy kolem Nového roku?

Vždyť co se stane, když dneska to ranní cvičení vynechám? Vůbec nic, vidíte? Naopak, je mi daleko lépe, protože těch patnáct minut v posteli člověku pomůže někdy daleko víc než cvičení. Horší je, že když to uděláte jednou, víte, že to udělat můžete. Že se nic zvláštního nestane, že se svět nezboří. Maximálně se zboří vaše figura, která začne pomalu a vcelku nápaditě vytékat podle pravidel gravitace z vašeho oblečení.

Koho tu máme dál? Aha, ano! Obžery! Obžerové si nic nepřikázali, ba naopak – zakázali si! Třeba já jsem si osobně zakázal jíst něco večer po desáté. Naštěstí jsme Češi, a tak si nějakou obezličku v zákoně a předsevzetí vždycky najdeme! Třeba já vím zcela jistě, že v mém předsevzetí se už nic neříkalo o jedenácté večer.

A tak je to asi se vším, nějak se to vždycky zvrtne a najednou se ručička vah toho, co jsme si slíbili, překotí kamsi k původnímu stavu. A to je ještě dobré! Znám lidi, které podobné závazky tak stresují, až jim z toho rupnou nervy a nejen doženou všechno, co do té doby nesnědli, ale pro jistotu ono množství vynásobí bezpečnostním koeficientem dva. A to je pak těžké...

Nechci ale předpokládat, že jsou mezi námi jen slaboši! Naopak doufám, že dnes budeme číst pouze úspěšné příspěvky o tom, kolik kdo zhubnul do plavek, jak přestal kouřit a pít, podvádět partnera, mluvit při jídle, okusovat si nehty a tak dál a tak dál. Moc se na to těším!

Jak se vám daří plnit novoroční přání?
Nedaří? Do kdy se vám to dařilo?
Jaký byl důvod vašeho selhání?
Co vás motivovalo, abyste vydrželi?
Jaké ovoce vám předsevzetí přinesla?
Kolik jste jich měli a kolik vydrželo?

Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz!
Největší výdrž oceníme!

Reklama