PIECES-OF-A-WOMAN-1.jpg
Foto: Netflix media center, se souhlasem společnosti Netflix

Smrt vlastního dítěte je tou nejhorší tragédií, která se může člověku přihodit. Ženy se po ní často už nejsou schopny vrátit do normálního života. Šok, prázdnota a nesmírná psychická bolest se mísí s tou fyzickou. Protagonistka filmu Střípky ženy při náročném domácím porodu přivede na svět holčičku, která pár minut poté zemře. Jak se cítí žena, která v rukou nedrží dítě, ale její tělo je zdevastované z porodu?

Emocemi nabitý film sleduje několik rovin. Reakce okolí, které jsou i přes dobré úmysly sobecké, rodina tlačí Marthu do rozhodnutí, které jsou jí v tu chvíli jedno (žaloba na porodní asistentku) a snaží se zkrátit čas trápení, aby měli svou milovanou dceru, manželku či sestru zpět. Snímek se snaží přiblížit nepřenositelný pocit deziluze, který ženy po ztrátě dítěte cítí. Upozorňuje na pocit, že se se ztrátou musí vyrovnat žena sama, protože její bolest nelze srovnat se zkušeností ostatních.

Pieces-of-a-Woman-00-31-58-07.jpg
Foto: Netflix media center, se souhlasem společnosti Netflix

Ať už abnormálně realistické scény porodu, nebo příběh sledující cestu za vyléčením duše zaslouží jednoznačně chválu. Nutno dodat, že herečka Vanessa Kirby nemá děti, o to víc jí nominace právem patří.

Z hodného manžela lusknutím prstu tyran

Některé prvky filmu však mají mouchy. Prostředí působí zbytečně vykonstruovaně a nevytváří žádný symbol, který v nich však divák marně hledá. Problematický je především neuchopitelný charakter postavy manžela, který dohlíží na stavby mostů. S jeho povahou nelze soucítit, není uvěřitelný. V příběhu není dovysvětleno, proč se za tak krátkou dobu stane z milujícího, chápajícího manžela obratem sobec, tyran a násilník. Skoro to vypadá, jako bychom si měli myslet, že je zkrátka každý dělník takový a netřeba nic víc popisovat.

Potenciál snímku však nesměřuje jen za filmovým oceněním, to předčí něco mnohem hlubšího. Terapii v něm mohou najít všechny ženy, které se snaží vypořádat se ztrátou dítěte.

Zdroj informací: Netflix, Česko-Slovenská filmová databáze, The Guardian

Reklama