Právě dnes oficiálně startuje sezona letních festivalů. Na první zahajovací open air se můžete jet podívat do středočeských Milovic, potrvá až do soboty. Čekají na vás přední české kapely, dětský koutek, možnost zakoupit vstupenky na ostatní festivaly s výraznou slevou a v neposlední řadě je důležité připomenout, že vstup na Votvírák je zcela zdarma.  

Milovice se nachází 25 kilometrů od Prahy ve směru na Mladou Boleslav a už před několika dny se na všech důležitých komunikacích objevily ukazatele na milovické letiště, kde se festival koná. Pokud pojedete vlakem, je zajištěn kyvadlový autobus z vlakového nádraží v Lysé až na místo. Letiště Boží Dar je schopno pojmout až 50 tisíc návštěvníků.

Čeho se na Votvíráku můžete dočkat? Organizátoři lákají na čtyři hudební pódia, na nichž se vystřídá na 120 kapel, zajít můžete do letního kina, k vidění bude speciální Adrenalin kemp, světoznámá letecká akrobatická skupina The Flying Bulls, mini golf, dětský koutek pro vaše ratolesti i kemp zdarma.

Nenechejte si ujít ani mimořádnou příležitost zakoupit v předprodeji vstupenky na další letní festivaly a vybrané akce za 20 % původní ceny. Výdej vstupenek je bohužel omezen stejně jako jejich množství. Můžete si koupit maximálně čtyři lístky najednou a jen dva na stejnou akci, ale také můžete jít do fronty víckrát. :) Můžete tak sehnat vstupenky i na Avril Lavigne, Lennyho Kravitze, Linkin Park, Iron Maiden nebo R.E.M.

Areál bude návštěvníkům zpřístupněn dnes od 15.30 hodin, zítra ve 12 hodin a v sobotu už o desáté dopoledne, zavírat se bude každý den o třetí hodině ranní. Pro všechny, kteří chtějí na akci setrvat od začátku do konce, je připraveno největší stanové městečko u nás. K dispozici budou samozřejmě i toalety a sprchy. Jediné, za co budete na festivalu platit, je občerstvení a parkování. Za vjezd do areálu zaplatíte jednorázový poplatek 250 korun, jehož platnost trvá až do soboty. Přilehlé parkoviště bude bohužel také zpoplatněno.

Otvírák je vícežánrový festival, a to znamená, že se bude hrát rock, pop i hip-hop. Všechny tři dny budou naplněny kvalitní hudbou od začátku do konce. O zábavu se vám postarají nejen kapely a zpěváci, ale i kvalitní DJs. Za všechny můžeme jmenovat DJ Jorgos, DJ Noir, DJ Jirka Forman, DJ Ranwal.

Na pódiích objeví elita české hudební scény. Dnes se na pódiu objeví například Petr Bende, Kamil Střihavka, No Name, Chinaski, Iva Frühlingová, Alkohol, UDG, Ready Kirken nebo Temperamento.

Zítra si můžete poslechnout kapely Škwor, Wohnout, Kabát, Supercrooo, Argema, Lety Mimo a mnoho dalších.

V sobotu se s vámi pak budou loučit De fuck to, Bublifuck, Prohrála v kartách, Jaksi Taksi, Michal Hrůza, Aneta Langerová, Mig 21, Bára Zemanová a kapela Kryštof.

 

Menším bratrem Votvíráku bude Zavírák. Oficiální zakončení letošní festivalové sezony se uskuteční opět v Milovicích 12. a 13. září. Podrobnější informace o dopravě na Votvírák, o předpovědi počasí na festivalové dny i jednotlivých kapelách naleznete na www.votvirak.cz

Tady je výběr několika dalších festivalů, na které můžete zajít:

UNITED ISLANDS OF PRAGUE 19.-21. 6. 2008 Praha
www.unitedislands.cz

Ke konci června se již pravidelně stává centrum Prahy, respektive ostrovy na Vltavě, dějištěm výrazné hudební události, která nemůže nechat žádného fajnšmekra chladným. Již předchozí léta se ukázalo, jak šťastná byla myšlenka vytvořit na pár dní z Prahy centrum světové world music a jazzové hudby. Místo pro pestrou paletu stylů, každý si najde své. A co je na festivalu naprosto nejlepší, je jeho cena… vstup je totiž všude zdarma!

 

Jeden z organizátorů David Gaydečka nám na otázku, co je letos nového oproti předešlým ročníkům, řekl: „V podstatě každý rok byl pojatý rozdílně a tentokrát je to jiné v tom, že festival bude podobný jako loni. Koncepce minulého festivalu se osvědčila a hodláme v ní i nadále pokračovat. Podařilo se nám rozšířit prostory festivalu nejen do všech významnějších pražských klubů v rámci svátku hudby 19. 5., ale po složitých jednáních s radnicí Prahy 1 se podařilo pro jazzovou stage získat i Kampu, kde se už dlouhá léta žádná hudba nehrála.“

La Shica (Španělsko)

Bauchklang (Rakousko)

noJAZZ (Francie)

No Blues (Holandsko)
Quimpy (Maďarsko)

Phisbacher (USA)

Bratři Orffové

Docuku

Organic Quartet

Toxique

 

ROCK FOR PEOPLE  3.-5. 7. 2008 Letiště Hradec Králové 
www.rockforpeople.cz


Dá se říci, že jednou z nejočekávanějších událostí sezony je díky naprosto špičkovým headlinerům (dá se říci opět) Rock for People. Přestěhování festivalu z Českého Brodu na letiště do Hradce jenom prospělo. Akce rok od roku roste, a to pořadatelům umožňuje i nadále zvát ty největší lahůdky hudebního světa. Žánrová nevyhraněnost je ku prospěchu věci, i když kvalita je rozhodujícím faktorem ve většině případů zúčastněných kapel. Báječná nadílka velmi výrazných spolků z celého světa určitě zaujme i ty náročnější z fanoušků.

 

Vstupné 950,- + poplatky distributorů, na místě 1.100,-.


Massive Attack (Velká Británie)

The Offspring (USA)
Kaiser Chiefs (Velká Británie)

Helmet (USA)
Pantheon Rococó (Mexiko)

VNV Nation (Velká Británie)

Madball (USA)

Dreadzone (Velká Británie)

Nomad Sound System (Holandsko)COLOURS OF OSTRAVA
10.-13. 7. 2008 Ostrava
www.colours.cz


Již po sedmé se největší moravskoslezské město rozezní tóny té nejlepší současné hudby světa. Festival původně zaměřený na world music se otevřel mnoha proudům a směrům. Ve většině případů je spojujícím prvkem neotřelost volených interpretů, a to především zahraniční provenience. Stejně jako RFP mohou si i „Barvy Ostravy“ pro obrovský divácký zájem dovolit pozvat unikátní směsici famózních světových instrumentalistů a skupin. Ne náhodou byl festival zařazen jako jediný český do European Forum of Worldwide Music Festivals, což  je nezisková asociace 44 nejvýznamnějších nezávislých evropských festivalů.

Goldfrapp (Velká Británie)

Happy Mondays (Velká Británie)

Sinead O´Connor (Irsko)

Habib Koité & Bamada (Mali)

Koop (Švédsko)

Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu (Norsko/Německo/Indie)

Daby Touré (Mauretánie)

Gogol Bordello (USA)

Noa (Izrael)

 

Vstupné do konce května za 960, do konce června za 1.090 a na místě za 1.200 korun.CREAMFIELDS 12. 7. 2008 Letiště Břeclav

www.creamfieldscentraleurope.eu


Po krachu Open Air Field před pár lety jednoznačně největší elektronický festival nejen na našem území. Jedná se o mutaci kultovního britského festivalu a organizátoři se kvalitou produkce ani prostředí nenechávají zahanbit. Creamfields je natolik významná akce, že zájem o ní zdaleka přerůstá hranice České republiky. I z toho důvodu bylo jako místo konání vybráno letiště v Břeclavi. Je to poměrně logické řešení kvůli optimální vzdálenosti do všech metropolí středoevropského regionu. Uznejte sami – Praha 252 km, Bratislava 80 km, Budapešť 260 km a Vídeň 80 km.

 

Je samozřejmostí, že návštěvníci mají možnost shlédnout naprostou světovou špičku v odlišných odrůdách elektronické taneční muziky. Podle toho se také pohybuje pravidelná mnohatisícová návštěvnost.
Cena do 30. 5. 890 korun, do 30. 6. 930 korun, do 12. 7. 970 korun a na místě 1.100,-.

Coldcut (Velká Británie)

Gus Gus (Island)

Sasha (Velká Británie)

Corvin Dalek (Maďarsko)

Ladytron (Velká Británie)

Booka Shade (Německo)

Ferry Corsten (Holandsko)
Funk D´Void (Skotsko)

FLUFF FEST
20.-22. 7. 2008 Rokycany
www.fluffmusic.comDalší festival, který přerostl poměry naší země, je Fluff Fest v Rokycanech. Po sedmi letech fungování se propracoval mezi nejvýznamnější evropské festivaly věnující se fenoménu hard core a letošní osmý ročník toho bude zcela jistě důkazem.

 

Oblíbenost třídenní akce spočívá ve velmi příjemném pojetí organizace, pohodových fanoušcích a v povedeném dramaturgickém výběru současné světové elity žánru. Festival se může pochlubit veškerými atributy HC scény, mezi nimiž nechybí množství informačních stánků nejen o straight edge (rozuměj život bez drog, alkoholu, kouření a masa), letos je navíc připravovaná fanzinová knihovna seznamující případné čtenáře s literárním výkvětem domácí i zahraniční scény a samozřejmě i vegetariánská kuchyně.

 

Předpokládaná cena na všechny tři dny je krásných 500 korun.

Death By Stereo (USA)

No Turning Back (Holansko)

Lack (Dánsko)

Bane (USA)

Hero Dishonest (Finsko)

True Colours (Belgie)

SSS (Velká Británie)

Discarga (Brazílie)

Raein (Itálie)

Daitro (Francie)
 
BENÁTSKÁ NOC 25.-27. 7. 2008 Malá Skála

www.benatskanoc.cz


Po šestnácté se otevřou brány festivalu s asi nejsilnějším geniem loci mezi domácími akcemi. V překrásném prostředí Malé Skály je pozornost věnována především rockové hudbě a případně popu. Návštěvníci se každoročně  dočkají i atraktivních zahraničních hostů. Pro příklad můžeme uvést dřívější vystoupení Scorpions, Suzi Quatro, Anthrax nebo The Gathering. Koncerty probíhají na několika podiích současně, z nichž jedno je věnováno výhradně revival kapelám od nás i z ciziny. Co se týká domácích kapel, můžete na Benátské noci v podstatě pravidelně shlédnout rockovou špičku i trochu toho zábavového klišé.

 

Vstupné za 400–490 korun za den.

Kim Wilde (Velká Británie)

Die Happy (Německo)

Lordi (Finsko)
The Vibrators (Velká británie)

David Koller

Lenka Dusilová

Horkýže Slíže (SR)

Krucipusk

Kryštof

Tata Bojs

 REGGAE ETHNIC SESSION 27.-29. 7. 2008 Žízníkov u České Lípy

www.reggaefestival.cz 


Chcete-li si užít velmi povedený letní dýchánek v rytmech reggae, latiny, world music, hip-hopu a spřízněných stylů, doporučujeme zajet nasát pohodu do severočeské vsi Žízníkov. Parádní atmosféra místa i publika působí jako magnet k opětovnému navštěvování této akce. Každoročně se organizačnímu týmu daří umně skloubit výběr toho nejžádanějšího z českých luhů a hájů dohromady s perličkami v podobě zástupců zahraniční scény. Exotika rozhodně nechybí. DJ stage a množství doprovodných programů je samozřejmostí. Vhodné i pro děti. :)


Jah Mason & Lutan Fyah (Jamajka)

R.D.K. Hi-Fi (Velká Británie)

Big Famili & Band (Martinik/Francie/mezinárodní)

Polemic (SR)

Švihadlo

Fast Food Orchestra

Mr.Cocoman & Solid Vibes

 

BRUTAL ASSAULT 14.-16. 8. 2008 Vojenská pevnost Josefov, Jaroměř
www.brutalassault.cz


Posledním v našem výčtu, ale rozhodně ne co do kvality, je smršť v podobě asi nejdrsnějšího metalového festivalu u nás. Ten na rozdíl od předchozího pro děti moc vhodný není. Ale srdce hudebního znalce zaplesá. Skutečný výkvět světové metalové elity si na Brutal Assault nezadá s největšími evropskými festivaly ve Francii, Německu či Polsku. Obzvlášť atraktivní je i lokalita barokní vojenské pevnosti ve východních Čechách, do které se díky vzrůstajícímu počtu návštěvníků musela akce přesunout. Nepřeberné množství hudebních distribucí, stánků s nezbytnými stylovými doplňky a především dvě obrovská pódia, na nichž se kapely střídají jsou opravdovým lákadlem.

Předprodej 1.000, elektronicky 1.100 a na místě 1.200 korun včetně 50,- vratného ekopoplatku.


Paradise Lost (Velká Británie)
Neurosis (USA)
Arch Enemy (Švédsko)

Septic Flesh (Řecko)

Cradle of Filth (Velká Británie)

Carcass (Velká Británie)

Entombed (Švédsko)

Six Feet Under (USA)

Sodom (Německo)


 

Máte ráda letní festivaly? Byla jste už na nějakém? Půjdete se na Votvírák podívat?

Reklama