Vyřezávané jesličky s Ježíškem. Pastuškové s ovečkami z kukuřičného šustí nebo z papíru. Tři králové z perníku.

Ale dokážete si představit betlém z uhlí nebo z kůže?

Pracovníci Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti v těchto dnech dokončují výstavu, která zaručeně přiláká diváky.

Výstava ponese název Betlémy, jak jste je ještě neviděli.

Mezi více než stovkou exponátů od umělců z Česka, Polska a Slovenska se objevují skutečně ojedinělé a dosud nevídané exponáty.


Vyřezývaný betlémBetlém z perníku

 

Práce na výstavě po více než roce finišují. „Celkem tu bude vystaveno 110 betlémů od více jak 80 autorů. Jsou tu různé zajímavosti, třeba malý betlémek z lipového dřeva, který vezmete jen do dlaně. Nebo také betlém z uhlí. Jeden z dalších zajímavých betlémů je celý zhotovený z kůže a autorem je pan Svatopluk Hyžák z Kelče,“ přibližuje netradiční výstavu betlémů její kurátorka Marie Martykánová.

 

Třebechovický betlém

 

Svá ztvárnění obrazu Vánoc zde prezentují umělci z Česka, Polska a Slovenska. A už na první pohled je patrné, že fantazii ani na použitý materiál se meze nekladly. Jeden betlém však nad ostatními vyčnívá, a to doslova. „Tento betlém se skládá z dvanácti figur v životní velikosti a je z dubového dřeva. Návštěvníci jej uvidí na nádvoří galerie,“ popisuje největší exponát výstavy Marie Martykánová.  


Papírový betlémBetlém ze slámy a sena

 

Každý návštěvník ojedinělé moravské expozice bude mít jedinečnou příležitost nejen si betlémy prohlédnout, některé i osahat, ale stát se přímo i jejich součástí. Výstavu betlémů lze vidět v galerii Slováckého Muzea v Uherském Hradišti už od tohoto čtvrtka až do konce letošního roku. 

Reklama