Pokud si své finance předem pečlivě nenaplánujeme, může nás zbrklá půjčka přivést do pořádných potíží. V současné době splácí nějaký dluh více než čtvrtina dospělých Čechů. A až 300 tisíc z nich má problémy se splácením!
5be165fa4b53aobrazek.png

Spořit si pět let na auto či televizi je pasé. Půjčky jsou dostupné prakticky na každém rohu. A díky snadné dostupnosti roste i ochota nás, zákazníků, si půjčovat. „Češi jsou bohužel zvyklí jednat impulzivně a půjčovat si na nákup přímo od obchodníků. A často bez velkého plánování,“ popisuje Filip Hrubý z České spořitelny, v čem tkví hlavní riziko nákupů na úvěr.

Pokud si totiž vše předem pečlivě nenaplánujeme, může nastat situace, kdy nebudeme schopní své dluhy splácet. A začne se roztáčet nebezpečný kolotoč, z nějž se jen velmi těžko vystupuje. Dluhy se hromadí, přibývají k nim úroky či penále za zpoždění. Jen naše příjmy jsou stále stejně malé.

Půjček se bát nemusíme. Pokud si však chceme Vánoce užít v poklidu a bez obav z budoucnosti, měli bychom dodržovat několik základních pravidel:

1. Dokonalý přehled
Jako první bychom si měli udělat přesnou představu o našich rodinných příjmech a výdajích. Dejme si na papír, kolik vyděláváme, i jaké máme běžné měsíční útraty. Zbývá nám ještě na dárky? Nebo je to málo a rozhodneme se pro půjčku? Pokud ano, najdeme v rozpočtu každý měsíc pár tisíc na splátku?

2. Sázka na jistotu
Pokud chceme mít jistotu, že naše počty sedí, můžeme využít některou z chytrých bankovních aplikací. Například Česká spořitelna letos uvedla internetové a mobilní bankovnictví budoucnosti s názvem George. Spočítá za nás příjmy, naplánuje naše výdaje a upozorní nás i na položky, na nichž bychom mohli ušetřit.

3. Počítejme s rezervou
Podle odborníků by každá domácnost měla mít stranou peníze, které použije v případě nečekaných situací. Není tak důležité, jestli je máme uložené pod polštářem, nebo v bance. Důležité je, aby výše této rezervy odpovídala trojnásobku měsíčních výdajů naší domácnosti. A to je dost. Pokud rezervu nemáme, je pro nás jakákoliv půjčka velmi riziková.

4. Nemáme-li svoji vlastní rezervu, domluvme si ji jinde
Některé bankovní produkty nám umožní jít v případě potřeby do mínusu, například kontokorent nebo kreditní karta. Jiné, jako třeba Peníze na klik, nám vytvoří finanční polštář, který můžeme použít, kdykoliv budeme potřebovat. Nebo také nemusíme. Ale máme jej a díky němu jistotu, že se v případě nečekaných změn nedostaneme do finančních problémů.

5. Pečlivě vybírejme, kde si půjčíme
Pamatujme, že krátkodobé půjčky jsou rizikovější a mnohdy i velice drahé. Jakmile se klient se splátkou zpozdí, hrozí mu vysoké sankce. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představují 85 % všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun. Proto buďme opatrní při půjčování peněz od firem, které se živí rychlými půjčkami. Bezpečnější je si půjčit od banky, jíž známe a která má kamenné pobočky.

6. Nenechme se oklamat
Před uzavřením smlouvy či sjednáním nákupu na splátky bychom si měli být 100% jistí podmínkami. Pokud něčemu nerozumíme, nebo si nejsme jistí výkladem jednotlivých bodů ve smlouvě, ptejme se! Jestliže nám obchodník vysvětlení neposkytne nebo vůbec nekomunikuje, rychle pryč!

7. I bez půjčky to někdy musí jít
V některých případech se může stát, že nám banka odmítne úvěr či kontokorent zřídit. Pokud ano, dělá to s ohledem na naši bezpečnost. U každé žádosti totiž musí vyhodnocovat, jestli budeme schopni v budoucnu splácet. Pokud bychom na splátky neměli, hrozí nám malér. Jistě, na ulici či internetu najdeme desítky jiných možností, jak si půjčit. Ovšem tím nad svými problémy jen přivřeme oči a odsuneme je do budoucna. Vrátí se nám jako bumerang.

Reklama