Vždy záleží od dítěte, zejména od jeho spánkového režimu, od toho, kolik vyžaduje pozornosti, nebo zdali musíme řešit zdravotní komplikace miminka či nikoliv. Tak či onak, je to období velkých změn v našem životě a rychle zjistíme, že je na nás jako na maminky na mateřské a rodičovské dovolené nahlíženo zcela jinak než doposud. Třeba v bance, pokud se rozhodneme požádat o úvěr.
mus.jpg
Pokud vám až doposud vaše banka permanentně nabízela půjčky, o které jste ani nestály, teď je vše jinak. V běžné bance jsme jako ženy na mateřské a rodičovské hodnoceny obvykle s mnoha mínusovými body. Naše současná pozice, kdy aktuálně nepracujeme, ale věnujeme se péči o novorozence ev. batole, nám snižuje naši bonitu. Půjčky na mateřské přesto nejsou zapovězeny. Ideální volbou je sáhnout po některé z nebankovních půjček. Jinou možností je snažit se zvýšit svoji bonitu, případně o půjčku žádat spolu s partnerem, což je třeba případ snahy získat hypoteční úvěr. Řešením bývá i ručitel, avšak úvěry s ručitelem příliš oblíbenými nejsou.

Co je bonita a proč je ta naše při péči o dítě zpochybňována?

Bonita je termín, kterým se označuje naše předpokládaná schopnost splácet své budoucí závazky. Dnes ji poskytovatelé půjček posuzují obvykle vzdáleně, takže odpadá zkoumání bankovním úředníkem, jak jsme oblečeni. V dnešní době by to bylo i tak příliš zavádějící. Banky však posuzují naše příjmy a výdaje, úvěrovou historii, nahlíží se do registrů dlužníků, rozhoduje naše dosažené vzdělání, věk, pohlaví, profese, ale mnohdy se mluví i tom, že rozhoduje třeba i typ telefonu, přes který se připojíme ve chvíli žádosti o půjčku. Pokud jsme na mateřské či rodičovské dovolené, jsou naše příjmy nižší a předpokládané výdaje vyšší. Příspěvky dostáváme od státu a banky obecně předpokládají, že by se měly využívat jinak než na splácení spotřebitelských úvěrů.

Když si potřebujeme půjčit na mateřské a rodičovské

Jenomže ono právě na mateřské a rodičovské dovolené potřebujeme peníze navíc. Jako samoživitelky bez úspor můžeme právě v danou chvíli řešit úbytek příjmů, které nám třeba neumožňují nákup nové pračky, pokud se ta stará porouchala a nevyplatí se ji opravovat. Často chceme využít čas, který máme, a pustit se do rekonstrukce či menšího zvelebování bydlení. Vždyť po narození dítěte je ten nejvyšší čas přebudovat domov tak, aby vyhovoval i většímu počtu členů domácnosti. Ani dítě není levnou záležitostí. Může mít specifické potřeby, se kterými jsme finančně nepočítaly. Tento problém můžeme řešit i v případě, že žijeme v páru tzv. „na psí knížku“, ale i ve standardním vztahu. Mnohdy by se nám právě teď hodilo pořídit si na hypotéku nové bydlení. Ano, partner o ni může žádat sám a v nesezdaném páru se na partnerčinu mateřskou nepřihlíží, avšak společný hypoteční úvěr bývá výhodnějším a vyplatí se více.

Podnikavé maminy

Další skupinou nás žen na mateřské a rodičovské dovolené jsou ty, které se rozhodnou změnit svůj život ještě více než jen příchodem nového potomka – chceme začít podnikání. Mnohdy se máme konečně čas pustit se do něčeho, co nás baví a zajímá, a proč naše hobby neproměnit ve výdělečný business? Často plánujeme hned další dítě, takže víme, že se nám pobyt na rodičovské dovolené může protáhnout. Pro ženy na mateřské a rodičovské však není snadné získat ani podnikatelský úvěr, takže i tohle se často řeší právě prostřednictvím nebankovních úvěrů. Ty naštěstí už dávno nejsou žádným strašákem a pošramocenou pověst dnes mají často spíše banky. A že jsou úvěry v nebankovních firmách dražší? Ano, jsou, i když nemusí jít o pravidlo. Naše bonita je však posuzována méně přísně, často se nenahlíží do registrů, nemusíme dokládat výši příjmu, a též dokážeme vše vyřídit za chvilku a online.

Reklama