Nejhorší možný důvod

Experti přes finance se jednoznačně shodují, že vánoční dárky (nebo dovolená) jsou tím nejhorším možným důvodem pro půjčku. Nejen že se vám dárek prodraží kvůli úrokům, ale ještě hrozí, že nebudete schopni svůj dluh splatit. Jsou to právě úvěry v řádu tisícikorun, které dostávají dlužníky do problémů končících příchodem exekutora. Finanční poradci doporučují půjčku jen v případě, že nejde o chvilkovou potěchu, ale o investici do budoucna. Třeba v podobě nemovitosti, automobilu určeného pro výkon povolání, pračky a podobně.

Listopadový průzkum České bankovní asociace ukázal, že letos si na vánoční dárky půjčí téměř 7 % Čechů, nejčastěji mladí lidé do 35 let.

Nejsme dostatečně kritičtí

Ve vánoční euforii máme tendenci podléhat momentálnímu rozpoložení a nechat se unést kouzlem okamžiku. Zpravidla máme také málo v předvánočním shonu málo času a chuti číst dopodrobna smluvní podmínky a jsme méně kritičtí. Vystřízlivění přijde až po svátcích, kdy udeří realita splátek, které ukrajují nemalý krajíc z rodinného rozpočtu. Namísto placení věřitelům si raději měsíc co měsíc odkládejte peníze stranou a pokud to jde, kýženou věci si pořiďte až příští rok.

Historickou zkušenost s vánoční půjčkou v průzkumu České bankovní asociace přiznalo 6 % Čechů, přičemž nejčastěji za dárky dluží mladé ženy do 26 let, které s půjčkou mají také nejvíce problémů. Skutečnost s problémy během splácení uvedla více než pětina respondentů. Tři čtvrtiny z těch, kteří mají zkušenost s vánoční půjčkou, již veškeré své dluhy splatili, ale na 20 % těch, kteří stálé splácí, budou splácet i v příštím roce.

Před Vánoci je vše dražší

Vánoční dárky nakupujeme (skoro) všichni, a právě toho obchodníci využívají. Na podzim své zboží řada z nich zdraží, aby si mohli připsat co nejvyšší zisky. Pokud už zboží musíte pořídit, přesuňte „Ježíška“ na leden – do období výprodejů a slev.

Příjmy versus výdaje

Nemusíte čekat na banku, aby posoudila rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji. Uvařte si kávu, sedněte si s papírem a tužkou ke stolu a sepište všechny své pravidelné příjmy a výdaje (opravdu všechny, i ty, které vás na první dobrou nenapadnou). Zbyde vám na splátku? Nebo si i na ni budete muset zase někde půjčit, takže se dostanete do dluhové pasti? A to ani nemluvíme o tom, že by každá domácnost měla tvořit takzvanou železnou rezervu – tedy úspory pro případ nemoci, ztráty zaměstnání a tak dále.

„Je třeba myslet do budoucna a dávat si pozor, aby se z jedné půjčky nestal rovnou kolotoč, který nebudeme schopni ukočírovat. V těch nejhorších případech může taková lehkomyslná půjčka skončit i návštěvou exekutora,“ upozorňuje Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace a doplňuje, že jakoukoli půjčku je dobré si promyslet a následně k ní i k jejímu splácení přistupovat zodpovědně.

Není půjčka jako půjčka

Když už jste pro půjčku na vánoční dárky pevně rozhodnutá, alespoň pečlivě vyberte, od koho si ji vezmete. Pokud vám nepůjčí příbuzní či známí, volbou číslo jedna by měla být bankovní instituce. Tam po vás budou chtít doložit výši příjmů a vyhodnotí, nakolik zvládnete splácení úvěru. Pokud půjčku zamítnou, mají k tomu důvod. Raději nákup daného dárku o rok odložte a našetřete na něj.

Volit nebankovní instituce byste měla jen v opravdu krajním případě, a to ty velké a známé. Jinak se vrháte do rizika skrytých poplatků, vysokých smluvních pokut a až lichvou zavánějící RPSN neboli roční procentní sazby nákladů. Ta v sobě ukrývá nejen úroky, ale také různé poplatky a pojištění. Zatímco u banky se RPSN může pohybovat okolo 3,5 %, u nebankovních institucí to může činit třeba 50 %. Čím krátkodobější půjčka, tím dražší bude. Vždy proto pečlivě čtěte smlouvu, a pokud něčemu nerozumíte, nechte si to vysvětlit.

  • Věděli jste, že pochybné nebankovní instituce nezajímá ani tak výtěžek z úroků, ale z pokut za nesplácení úvěru? To proto se nezajímají o vaši schopnost splácet před tím, než vám půjčí. To proto radí, abyste si na vánoční dárky půjčili.

Čtěte také:

Reklama