Také máte v létě s líčením trochu problém? Více se potíte, make-up stéká a nevydrží tak dlouho, jak byste si přály? Zkuste to s pudrem. Má několik výhod.

Nejenže odnímá pleti mastný lesk, fixuje pleťový podklad, ale zároveň působí jako přirozené změkčovadlo přechodů barev. Pudr nanesený přes pleťový podklad usnadňuje nanášení růže a očních stínů.
Pokud v létě nepoužíváte make-up, protože má vaše pleť lehce snědou barvu, můžete pomocí pudru i zcela nenalíčené pleti dodat nádech dokonalosti. Bude působit pěstěnějším dojmem, aniž by přitom vypadala nalíčená. A ještě něco. Pudr vstřebává nejenom kožní tuk, ale i kapky potu a lehce pleť ochlazuje.

Bojíte se, že ucpává póry?
Zbytečně. Kdysi dávno, například v rokoku, kdy se pudr používal v hojné míře a vyráběl se z rýžové nebo obilné mouky, opravdu potem bobtnal, ucpával póry a způsoboval puchýřky a nežity. Tehdy byla móda stylizovaného líčení obličeje a bíle pudrovaných paruk tak mocná, že spotřeba pudru stoupla, a způsobila dokonce nedostatek mouky v zásobování. Líčení bylo tak předimenzované, že mnozí manželé nepoznávali vlastní manželky.
Dnes už se tomu usmíváme, a ani v historických filmech asi nenajdeme tu pravou autentičnost a možná až bizarní vyumělkovanost tehdejších dam. No jen si představte, jak musela jejich pleť s tlustou vrstvou nabobtnaného pudru vypadat morbidně.

Ale zpět do současnosti. Dnes se pudr vyrábí z devadesáti procent přírodního mastku, který vsakuje pot i tuk, takže dobře ulpívá. Dále obsahuje kaolín, síran vápenatý, magnéziový prášek, hedvábí, barevné pigmenty, substance pěstící pleť a zčásti dokonce ultrafialové filtry.

Může se používat pudr i na problematickou pleť?
Samozřejmě, ale musí se přísněji dodržovat pravidla hygieny. Místo labutěnky, která se snadno špiní, a stává se tak přenašečem bakterií, je lepší použít vždy čistý smotek vaty.
Pro pleť se sklonem k akné existují také speciální pudry bez tuku a s protizánětlivými účinky.

Tuhý nebo sypký pudr?
K základnímu líčení je vhodnější sypký pudr, protože ho pokožka lépe přijímá, a je-li ho moc, dá se přebytek štětcem snadno odstranit. Pleť má po jeho nanesení stejnoměrný „broskvový“ povrch. Slisovaný pudr v krabičce je vhodný na korekce během dne. 

Barevný nebo transparentní?
Nejjednodušší je používat transparentní - bezbarvý pudr. Přizpůsobí se každé pleti a každému pleťovému podkladu.
Barevný pudr musí co nejpřesněji odpovídat podkladu - buď make-upu, nebo barvě pleti.
Pozor na tmavý pudr. Zvýrazní vrásky a snadno pleť „zflekatí“.
Lesklý pudr nanášíme jen na místa, která chceme vyzdvihnout. Na lícní kosti, oblouky spánků, krční důlek.
Chce to ale opravdu cit a zkušenost.

A co vy, milé ženy-in?
Používáte pudr?
Sypký nebo kompaktní?
Troufla byste si i na zlatý nebo perleťový?
A co terakotové pudry, co se nabízejí ve stáncích, koupila jste si ho?
Jak se vám osvědčil?
Napište!