Martina žije po rozvodu sama se svým čtrnáctiletým synem. Potakala muže, se kterým by chtěla žít, ale syn si postavil hlavu a dělá mámě scény. Jak se má Martina zachovat, aby neztratila přízeň syna ani nového životního partnera. Přečtěte si její příběh a názor psycholožky.
Je mi 38 let, jsem dva roky rozvedená a mám 14letého syna. Rozvod „přežil“ poměrně v klidu, s tátou je v kontaktu, takže to všechno vypadalo (v rámci možností) idylicky. Až na to, že se ke mně ještě víc upnul a má jiné představy o mém budoucím životě.
Před rokem jsem se seznámila s mužem, který je moc fajn, a začali jsme spolu plánovat budoucnost. Po rozvodu žije s matkou, a tak jsem mu navrhla, aby se k mám přestěhoval.
A tady padla kosa na kámen.
Jakmile se o svém záměru zmínila před synem, byl oheň na střeše. O cizím chlapovi nechtěl ani slyšet, dělal hysterické scény a schválnosti. Když jsem mu vysvětlila, že ještě nejsem tak stará, abych zabalila život, že bych ještě ráda měla nějakého partnera, syn uraženě práskl dveřmi a přišel až za několik hodin.
Mám obavy, jak se to bude dál vyvíjet. Nechci přijít o partnera ( taková životní příležitost už se nemusí opakovat), ale ani o syna. Jak diplomaticky vysvětlit dítěti, že ho mám ráda, ale nehodlám zůstat sama? Partner je zatím trpělivý a na „pilu netlačí“, ale je žinantní prozradit mu, jak negativní postoj k němu má můj syn.
Martina
Zajímá vás názor psycholožky? Čtěte na další straně...
Zeptala jsem se na názor psycholožky, Radany Roveny Štěpánkové:
Rodič po rozvodu má právo na nového partnera. Potkat a žít s novým partnerem není snadné, a proto zcela chápu pisatelku, že si takové situace velmi cení. Jistě si je vědoma toho, že syn spěje k samostatnosti, což je naprosto v pořádku. Cílem řádné výchovy je plná samostatnost v oblasti psychické, sociální i ekonomické. Ekonomická samostatnost přichází nejpomaleji. Ve 14 letech je přirozené, že se člověk učí zvládat situace v mezilidských vztazích, a také svoji psychiku. Je třeba děti vést k tomu, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.
Radikální postoj syna je projevem toho, že si maminku přivlastnil, že nerespektuje její právo. Je to projev jeho velkého sobectví a zbytnělého ega. Můžeme spekulovat, do jaké míry v tom může hrát roli Oidipovský komplex. Pro způsob řešení to však není rozhodující. Maminka by měla být rozhodná a říci: „Milý synu, mám tě ráda a vždy budu mít. Věnovala jsem ti svůj čas a energii, jak jsem jen mohla. V mém životě je však místo pro muže, pro partnera. Je jen na tobě, jak se s tou situací vypořádáš. Můžeme mít všichni respektující se vztahy. Když se však budeš chovat nepřátelsky, sám se ode mne, od rodiny odřízneš. Je to jen tvoje zodpovědnost.“
Je potřeba toto říct a v tomto postoji být rozhodná a důsledná. Otálení není na místě. Žena by si měla vybrat toho, kdo neprojevuje nepřátelství. Ten, kdo projevuje nepřátelství, sám se vyhání ze smečky. Pokud žena toto nedokáže, dovolí svému synovi žít v bludu všemocnosti a v postoji, že lidi může vlastnit, citově vydírat a vládnout jim. Sama sebe okrade o pocit životní spokojenosti. I když pro ženu tato situace citově není jednoduchá, nechť ví, že citová měkkost v této chvíli není na místě a syna z dlouhodobé perspektivy poškodí.
Nový komentář
Komentáře
kareta — #27 Jsi ještě hustší, v 25 bych mu to ještě (částečně) odpustila
Ale máš úplnou pravdu. Není to partie
Takže jen mnoho povyku pro nic
Můj syn na mě od mala hodně visel.A přesto,když sem ovdověla-vím trochu jiná situace-tak mého nového partnera hned přijal.Bylo mu 11let. A dcery,ty mě dokonce daly inzerát
,abych nebyla sama.A to sem to s nima nijak neprobírala. No každý dítě je jiný. Těžko kritizovat,nebo radit.
Karo Líná — #25 ani v 25 to není OK.
Min. rok je rozvedený a bydlí u matky...buď je chudý, nebo líný. To není partie
Anebo třeba o peníze na bydlení vůbec nejde a pán se jenom nechce sám o sebe starat (ať už z důvodu lenosti nebo z důvodu neschopnosti). To by bylo ještě horší než nedostatek financí. Na tohle bacha, při návštěvách u ní se to zas tak moc nepozná, prozkoumala bych to rozhodně
kareta — #24 Přesně tak, ten chlap by pro mě byl taky divný, proto jsem si lehce rýpla
Kdo ví, jak to tam je, jestli se mocí mermo nechce sestěhovat on, protože má hluboko do kapsy, na vlastní bydlení (nebo pronájem) nemá a ještě nad ním matička vládne pevnou rukou
Tohle bych si rozhodně ohlídala, v tomhle věku to není úplně v pohodě. (Tedy pokud mu není 25, ale to by asi bylo v článku zmíněno, to by nebyl úplně nepodstatný detail 
)
Karo Líná — #23 ono jde hodně o výchovu, tento syn je netolerantní a sobecký, o tom žádná. Nesetkala jsme se v okolí s tím, že by děti rodičům takto bránily. Většinou spíš , zvlášť synové, chtěli vidět matku šťastnou a ještě ji strkali jiným chlapům.
Co se týká rozvedeného pána, který bydlí s matkou, tak pokud o tu matku nepečuje, tak by byl pro mne divný
Co si budeme povídat, najít opravdu dobrého kvalitního psychologa je hodně těžké..... většina stojí za totální bačkoru, ukázka je v tomhle článku
Hrozná je představa, že za takové rady té ženské někdo platí.
Souhlasím s většinou diskutérek, sestěhování bych odložila, randění je stejně stokrát lepší. Za 4 roky bude syn plnoletý, z puberty pryč, na věci bude mít jiný náhled, nebude už tak přecitlivělý (kdo z nás v tomhle věku nebyl?) a pokud pán opravdu stojí za to, dost pravděpodobně si ho i oblíbí a třeba se sestěhováním bude souhlasit i mnohem dřív. Není potřeba tlačit na pilu a spěchat. Nebo snad spěchá ten pán, aby už nemusel bydlet s matkou?
Tady jsem na straně těch, co tvrdí, že děti jsou na prvním místě. Taky si nedovedu představit, že bych upřednostnila cizího chlapa před vlastním dítětem. Ten chlap si může za pár měsíců najít jinou, ale vztah s dítětem můžu pošramotit na hodně dlouho, ne-li navždy.
rusalka2008 — #20 dcerám se doma vykládá, že je-li ten kluk tím pravým, rád si na ni počká (ať už co se týká sexu, společného bydlení, svatby..), ale když jde o dospělého, může vše a hned? Vždyť syn nechce, aby s ním přestala chodit, jen ho nechce doma a jestli ho ani nezná, tak se mu nedivím.. Pokud ho zná, možná by bylo dobré se i dozvědět, proč mu vadí.. je-li to uraženost a majetnickost vůči mámě, tak pak ano, postavit ho před hotovou věc, ale jinak by snad stál i jeho názor za zvážení, je-li tam doma.
rusalka2008 — #20 Můžu a udělala bych to. Ostatně - sex není nutno provozovat jen ve společné domácnosti. Chození má v sobě vyšší náboj. Nějak nemám potřebu prát ponožky a opečovávat muže. Syn za rok dva bude klidnější a pak bych uvažovala o sestěhování, pokud by ten muž stál za to.
Altamora — #12 ale nemůžeš celý svůj život (i osobní a sexuální) plně podřizovat dítěti, byť je v pubertě
kareta — #17 Tohle není špatně napsané....
kareta — #17 v životě jsem nasekala strašně moc chyb, ale myslím, že jsem při svých dětech stála v každé situaci. Kluka, co ještě nemá ani občanku, bych nikdy nevystavila tak těžkému rozhodování. Ostatně - pokud ten pán za něco stojí, sám přijde s rozumným řešením. Pochybuju, že by se s radostí stěhoval někam, kde ho bude očekávat nešťastný kluk.
gerda — #16 jak vystrnadit? Syn dává ultimata, to není kvůli chlapovi, to je těžký prohřešek vůči dobrým mravům, jsem na to háklivá. Prostě mi nebude vlastní dítě, které má mít respekt nakazovat a vydírat. nemusí mít "strejdu" rád, ale respekt už kvlůli matce by měl projevovat. Vysvětlila bych mu to biologicky, ne každá žena je stavěná na celibát a citové prázdno a vše ti děti prostě nenahradí. Zajímavé je, že některým ženám projde u dětí hejno chlapů a ony i děti jsou v pohodě a u některých je ta vazba tak...divně patologická. Holt se v tom moc babrají a chodí po špičkách kolem "křehké dětské dušičky". A vystrnadit k tatínkovi...to snad není taková hrůza. Stajně si myslím, že pubertální kluk potřebuje víc ten mužský vzor jak matku. V některých kulturách si výchovu hochů přebírali muži od 9 let, aby z nich vyrostli CHLAPI!
kareta — #14 a tož neblázni. Vystrnadit nedospělého syna kvůli chlapovi, který se může za půl roku ukázat jako totální debil, mi nepřipadá správné. Syna mám jen jednoho
, kdežto chlapů je ve světě fůra a jsou vždy nahraditelní.
Pochybuju,že by se našla matka,která by pronesla na radu psychologa,tak přihlouplou větu,jakou poradila odbornice paní Martině.Myslím,že se 14ti letým klukem se dá už docela rozumně mluvit bez toho,abych mu dávala nějaká ultimáta,která jsou stejně skoro vždy kontraproduktivní.Taky bych nechtěla zůstat sama,zvlášť,když bych našla bezva partnera,ale není nutné se hned sestěhovat.Za čas kluk pozná,že třeba i ten nový partner může být pro něho svým způsobem přínos,což ovšem teď nemůže vědět,musí mít čas ho poznat.Ale ani ten syn by neměl říkat matce takové to "buď já,nebo on",protože i ona má pořád právo na svů vlastní život.
Jenže ten kluk vyrůstá jak hysterik a manipulátor. Ve 14ti je to puberťák a nemá co matce nakazovat, zvlášť co se týká jejího osobního života. Navrhla bych chlapci, že pokud se nepokusí alespoň o respekt, tak aby se přestěhoval k tatínkovi a nebudu snášet žádné excesy. jen to zkouší.
nejde jen o chlapa, jde o to, že se pokouší orat s matkou.
Souhlasim s ostatnimi. Ve 14 letech jde porad o dite - a ultimatum? Pani Rovena vystudovala rychlotitul v Plzni?
K pubertálnímu synovi bych si do bytu muže nebrala, ani kdyby byl ten nejzlatější na světě, zvlášť ne dva roky po rozvodu. Jestli je tak skvělý, tak těch pár let počká, než se kluk s rozvodem vypořádá a než bude mít vlastní život. Nejsem masochistka, abych dobrovolně připravovala scénu pro konflikty.
Paní psycholožka má zřejmě empatii šutru jinak nevím.
Naši se rozvedli když mi bylo 12. Já zůstala s otcem a mladší sestra s mamkou. Dodnes si pamatuji jak těžce jsem nesla, když se mamka o cca 2-3 roky později znovu vzdala, a to jsem s ní nebydlela. Ze začátku jsem odmítala k ní vůbec chodit. Dávat 14letému v tomto ultimátum je opravdu nebezpečné. Souhlasím s příspěvky níže, proč hned sestěhovávat? Proč prostě nepodnikat nějaké společné věci atd. a nechat tomu pozvolný průběh? Rozhodně si nemyslím, že si syn maminku přivlastnil a už vůbec bych v tom neviděla Oidipovský komplex. Je to stále ještě dítě paní psycholožko (i když odrostlé), takže má nárok na to chovat se jako dítě
Čtrnáctileté děcko postavit před rozhodnutí jestli se odřízne, nebo neodřízne od rodiny považuji za zhovadilost. Tímto by matka v podstatě dala najevo, že nový partner je pro ni důležitější než syn, což v tomto velmi citlivém věku by kluk mohl zpracovat skutečně velmi špatně a vůbec bych se nedivila, kdyby ho takové zjištění nepřistrčilo blíž k drogám, alkoholu, nebo trestné činnosti.Minimálně by tomělo vliv na jeho další vztahy s matkou.