Je držitelem Thálie pro nejlepšího divadelního herce do 33 let. Ženil se v jednadvaceti letech. Z lásky. Dnes je mu 28 let, ale vypadá mnohem mladší. Dokáže zahrát puberťáka i státního politika. Svou roli otce dvou dětí však nehraje. Tím je. Herec Matouš Ruml.

Když bylo Matoušovi šest let, přivedla ho maminka společně s jeho o dva roky starším bratrem do Dětského divadelního studia v Praze 5 (tehdy divadlo Labyrint, dnes Švandovo divadlo). Tam ho herectví tak nadchlo, že u něho zůstal.
V Dětském divadelním studiu zůstal do svých šestnácti let, pak se hlásil na pražskou konzervatoř, ale nepřijali ho. Šel proto studovat obor Provoz a ekonomika na Střední průmyslovou školu dopravní. Po roce se hlásil na konzervatoř znovu. To už uspěl a ke konci studia mu byla dokonce udělena Cena Zuzany Navarové, kterou dostává nejlepší student a studentka daného ročníku.

Přečtěte si také:

Už během studia hostoval Matouš Ruml v několika divadlech, např. v divadle ABC, ve Stavovském divadle nebo v Klicperově divadle v Hradci Králové.
Mimo to natáčel také v televizi a moderoval pořad pro děti Hřiště 7.

Podporu ve své profesi měl od počátku nejen u svých rodičů, ale také u své o dva roky mladší manželky Terezky, se kterou se seznámil na konzervatoři a už ve svých jednadvaceti letech se s ní oženil. Terezce bylo v té době devatenáct a byla to svatba z lásky. Dva roky po svatbě se jim narodil syn, vloni přibyla dcerka.

smanzelkou

Matouš Ruml s manželkou a synem Nathanelem

Jméno Matouše Rumla je hodně spjato s Městským divadlem v Mladé Boleslavi, kde byl od roku 2008 v angažmá a zahrál si tam řadu pěkných rolí. Např. v Hrabalových Ostře sledovaných vlacích nebo v muzikálu Dědeček automobil. V divadle hrál společně se svojí ženou.

vlaky

s manželkou v divadle v Mladé Boleslavi před představením Ostře sledované vlaky

divadloo

Scapinova šibalství / Městské divadlo Mladá Boleslav

Kvůli přemíře práce nakonec z Mladé Boleslavi odešel a rozhodl se zůstat pouze v pražském Divadle v Celetné, kde ho můžeme vidět v představeních divadelního spolku Kašpar: Višňový sad, Romeo a Julie, Detektor lži, nebo ve slavné adaptaci dětské knihy Reného Goscinniho: Mikulášovy patálie, v níž má hlavní roli.
http://www.divadlovceletne.cz/

V létě se Matouš Ruml zúčastňuje také Letních shakespearovských slavností.
Shekespeara miluje.
„Shakespeara mám moc rád. Uvědomuji si, že to, co napsal před více než 400 lety, je vlastně aktuální dodnes, to mě baví,“ říká Matouš Ruml.

romeo

Matouš Ruml jako Romeo v Shakespearově hře Romeo a Julie

I přesto, že má tento mladý herec za sebou řadu hereckých rolí, ať už filmových, televizních, nebo divadelních, do povědomí veřejností se nejvíc dostal rolí puberťáka Lexy v televizním sitcomu Comeback.
Zeptali jsem se, co mu tato role vzala a co mu dala.
Role Lexy mi určitě přinesla velkou popularitu, ale zároveň se stala i přítěží, protože já jsem ve skutečnosti spíš introvert a vadí mi, když na mě pokřikují „Lexo!“. I když si uvědomuji, že to k tomu patří a jsem za tu roli rád. Comeback je kus mého života, skvělá práce, skvělí herečtí kolegové, se kterými jsme se u natáčení výborně bavili, i když už jsme toho měli třeba až nad hlavu. Nejlepší byl Martin Dejdar, ten nás dokázal tak rozesmát, že jsme nemohli třeba půl hodiny mluvit.“

Comeback

Na otázku, jestli prožíval stejnou pubertu jako Lexa, odpoví:
„Pubertu jsem měl asi jako každý kluk, ale určitě ne tak praštěnou.“

Matouš Ruml si zahrál také roli nesmělého prince v pohádce Škola princů. A princem je i v životě. Jeho žena a dvě děti jsou pro něho na prvním místě. Zastává názor: nejdůležitější je mít dobré rodinné zázemí. V dnešní době, kdy se mladí lidé, a obzvláště pak mladí herci, do svatby a do dětí moc nehrnou, je to vzácné tvrzení.

skolaprincu

Škola princů / 2010

A má tento herec a mladý otec nejaký herecký vzor?
„Asi mě ještě nikdo nenadchl tak, abych si řekl: to je můj herecký vzor. To nejde poznat jenom podle práce, musíte znát člověka také jinak, mimo jeviště. Před lety jsem četl knížku o životě Eduarda Kohouta. Jeho přístup k životu se mi moc líbil, jenže tehdy byla jiná doba, věci šly trochu jinak než dnes.“

Ani dnes se ale pro Matouše Rumla nevyvíjí zle. Vloni se stal držitelem Ceny Thálie pro nejlepšího divadelního herce do 33 let.

rumlthalie

Matouš Ruml přebírá Cenu Thálie od barda českého filmu, Otakara Brouska

Matouš Ruml dokáže zahrát roli komickou i tragickou. Která je mu bližší?
„To tak nejde říct, která role je mi bližší. Lidé mě na základě Comebacku mají zařazeného jako komika, ale já komikem být nechci. Jsem samozřejmě rád, že umím přesvědčivě zahrát komickou roli, ale přál bych si mít herecký rejstřík co nejširší.“

A to se Matoušovi daří. Vždyť má nejen skvělé herecké předpoklady, ale i ono dobré rodinné zázemí. Je ještě něco, po čem Matouš Ruml touží?
„Vždycky jsem chtěl velkou rodinu, pět, šest, sedm dětí. Z toho jsem už slevil. Dvě nebo tři stačí. Ale chtěl byl velký dům, s velkým pozemkem, nejlépe někde na samotě u lesa. Ale zase ne moc daleko od Prahy a hlavně za dobrou cenu. Nejsem moc skromný.“ (smích)

lexa

použité fotografie: Archiv Městského divadla v Mladé Boleslavi, www.ceskatelevize.cz, a comeback.nova.cz

Reklama