Trier patří k artovým režisérům, kteří si již vydobyli slávu. V jeho případě je to díky takovým filmům jako Tanec v temnotách, Dogville nebo televizní seriál Království. Komediální talent předvedl už ve filmu Idioti, ale ten se od nejnovějšího opusu přece jenom liší.

Film Kdo je tady ředitel? je zasazený do současného Dánska, ale Trier se v zápletce nechal inspirovat klasickými zápletkami středověkých komedií, které byly plny záměn a nečekaných zvratů.

Hrdiny filmu jsou zaměstnanci malé počítačové firmy, ve které nikdo nikdy neviděl nejvyššího ředitele, který je údajně v zámoří, odkud provádí nepopulární opatření. Ředitelem je přitom jeden ze zaměstnanců firmy, padouch Ravn. Problém nastává v okamžiku, kdy chce firmu prodat islandskému investorovi (který je mimochodem asi nejzábavnější postavou celého filmu). Islanďan odmítá jednat s kýmkoli krom nejvyššího ředitele, a proto je Ravn nucen najmout si neúspěšného herce Kristoffera, který má obrovské umělecké ambice, které nikdo nechápe. Na pracovišti dostane prostor projevit se.

To je lehké nastínění zápletky, ale i z toho je jasně viditelná režisérova snaha o divadelnost celého filmu. Kristoffer získává informace o Ravnovi jen postupně a neinformovanost o poměrech ho přivádí do nejrůznějších komických i trapných situací, ze kterých Trier těží pro svůj film maximum.

Na mušku si zde sice nejvíc bere firemní život v Dánsku, ale mnoho rysů je zde společných celé naší euro-americké kultuře. Jedná se o projekt komorní a o to přijatelnější svou atmosférou i komikou pro diváka, kterému už pomalu musí lézt krkem přebujelá a přezdobená americká produkce.

Přesto není humor filmu přeintelektualizovaný, jak bychom se mohli u Larse von Triera obávat. Film potěší každého a stojí za vidění.

Zajímavá je také soutěž, kterou režisér připravil pro diváky filmu v Dánsku. Hlavní cenou v ní byl jeden den na postu ředitele oné filmové firmy. Ani u nás ale diváci nebudou ochuzeni. Ten, kdo pošle lístek z filmu společně s nejlepším návrhem dne pana ředitele na adresu distribuční společnosti Artcam, stane se na jeden den skutečně jejím ředitelem. Až budete sedět v kině a poběží závěrečné titulky, budete už určitě vědět, co do návrhu napsat.

Reklama