Tak to tady dnes ještě nebylo. Přečtěte si krásný příspěvek od čtenářky s nickem Pajda a pochopíte, jak pestrý a bohatý je život některých z nás. A co s tím má společného sousedka? To se dozvíte níže

Celé to začalo tím, že jsem sháněla chovný pár hus, abych nemusela kupovat každý rok housata. Nedala jsem se odradit tím, že některé druhy nesedí a pokoušela se sehnat husy landeské, které se mi vždycky líbily. Tedy ony se mi líbily husy labutí, ale po pár pokusech bylo jasné, že ty tedy opravdu neseženu (sehnala, heč, ale až za dva roky)

Několik inzerátů zůstalo bez odezvy, ale pak jsem se zkontaktovala s paní, která měla tři kusy hus a byla ochotná je prodat. Nějakou dobu jsme se jen tak oťukávaly, protože to bylo hodně daleko a dát za pár ptáků několik tisíc taky nebylo zrovna to, co bych moc chtěla, ale nakonec jsme si pro husy dojeli. Byly někoho jiného, jedna husa měla problém s nohou, ale zakotvily u nás. A protože jsem tak zvyklá a vím, že sama to po kupcích chovných zvířat taky vyžaduji, napsala jsem pár mailíků o husím životě, zdraví a dalších věcech.

A pak mi jednoho dne přišla docela zoufalá prosba: paní, která zprostředkovala prodej hus, potřebovala nutně udat - párek pávů! Sousedi totiž nějak neustáli fakt, že pávi jsou chováni volně a začali po nich střílet...takže za pár dní, kdy jsem si vykňučela dárek k narozeninám (je to dost drahá záležitost, i když tihle byli se značnou slevou) a já si domů hrdě přivezla pytel, ze kterého koukaly dvě hlavy, opatřené korunkami.

Byli nádherní - to jsem ovšem netušila, co jsou zač. Pro ty, kdo mají pocit, že paví řev je problém: páv - tedy kohout - řve jenom od začátku toku do chvíle, než pávice sedne na hnízdo, takže pokud se podaří hned napoprvé, řve jen asi měsíc až šest týdnů. Jinak jsou celý zbytek roku potichu. Podmínkou ovšem je úplný pár v chovné zralosti. Větším problémem se ukázalo, že páv se i učí. Když v hospodě běžel fotbal, seděl na střeše a řval:“Ku*a, góóóól!“ na celou vesnici. Taky zjistil, že když se nechá na vinici pohladit, může pak dotyčnému sníst svačinu - zbožňuje totiž uzeniny, pečené maso a slané buráky...

A tak když mě zastavila stará paní z protějšího domu, čekala jsem, co zase pávi provedli. Jestli jí obtěžovali slepice, snědli sváteční oběd nebo houkli do oken a ona dostala psotník...jenže ona se mi přiznala, že víc jak polovinu života bydlí ve vesnici, kde bydlet nechtěla. Že vyrostla jinde a že jí bylo strašně smutno. A když byla úplně malá, tak u nich na zámku mívali pávy, a ona si vždycky strašně přála mít „panského ptáka“ někde poblíž, aby se na něj mohla aspoň koukat. A celé to zakončila: „Já mám teď takovou radost, že ty vaše pávy vídám. Ono mi to tak strašně připadá, že se mi ten můj sen splnil. Konečně jsem tady nejen jako doma, ale jako doma se splněným snem.“ Takže doufám, že si pávů užije co nejdéle...

páv

Na fotce jsou oba - v plném toku. Ocas měří kolem 2,5 metru a každý rok ho páv někde „upustí“ - peří se pak samozřejmě dává dál. Částečně sousedovi pro šermíře a aby přežil ten jarní řev a částečně do výtvarných potřeb.

Pajda

Milá Pajdo, tak to je opravdu úžasný příběh. Člověk by spíš čekal, že v dnešní době narazíte na nepochopení a vida. Udělala jste radost sobě i paní sousedce, kterou vám můžeme jen závidět.