Pokud máte zahrádku, zcela jistě jste už někdy ptačinec žabinec vytrhávali při pletí záhonků. Tato nízká, poléhavá a hustě rozvětvená rostlina je u nás hojně rozšířená. A jen tak se jí nezbavíte. Ačkoli jde o jednoletou bylinku, díky velkému množství semínek se velmi rychle rozmnožuje. Že je to k vzteku? Kdepak! Našim předkům v zahrádce nevadila. Nebyla pro ně přítěží, ale jedním z druhů chutné zeleniny a léčivkou. Navíc byla k mání skoro po celý rok, tedy v případě mírné zimy, jako je ta letošní.
5a71bcdd15e0eobrazek.png

K čemu je žabinec dobrý?

Obsahuje vitaminy (hlavně C, ale také B1 a B2, A), rutin, tanin, hořčiny, třísloviny, saponiny, organické kyseliny, železo, zinek, mangan, draslík nebo selen. Díky tomu nejen chutná, ale také pomáhá. Využít ho tedy můžete dvěma způsoby.

Jako léčivku

  • Používá se při kožních chorobách jako je ekzém, lupénka, akné, kopřivka či mykóza. Napomáhá od svědění a působí protizánětlivě. Na koupel z žabince budete potřebovat 6 plných hrstí natě s květy, kterou zalijete třemi litry vody a necháte dvě až tři hodiny louhovat. Scezený výluh pak přidáte do koupele, ve které zůstanete zhruba čtvrt hodiny. Aby mohly účinné látky působit i po té, neoplachujte se.
  • Koupel připravená z ptačince žabince prospívá také revmatikům a lidem s kloubními problémy.
  • Pokud bylinku užijete vnitřně, bude působit močopudně, prospěje ledvinám a funguje také proti zácpě.
  • Někdo na žabinec nedá dopustit jako na prostředek pro uvolnění hlenů (dříve se používal při tuberkulóze) a očistu lymfy. Zkuste si uvařit čaj. Hrst čerstvé bylinky zalijte půl litrem vařící vody a nechte zhruba pět minut louhovat.
  • Údajně napomáhá i hubnutí.

Na talíři

Ptačinec žabinec dříve hospodyňky hojně využívaly jako dobře dostupnou zeleninu. Rostla na každém rohu, byla zdravá a navíc výborně chutnala. Tato křehká bylinka dokonce skvěle nahradila méně dostupný salát nebo špenát. Tak proč ji nezkusit i dnes?
5a71bd5ad830fobrazek.png

  • Chuti podobné hrášku využijete při přípravě salátů, lístky můžete přidat i k jiné zelenině, do polévek (až při podávání, není dobře bylinku vařit, protože tím ztrácí vitaminy), na namazané pečivo, do pomazánek, do omelety, zkrátka kamkoli je libo.

Jak žabinec sklízet?

Až budete žabinec sbírat, zaměřte se jen na horní nať (cca 10 cm), která je nejkřehčí. Navíc pokud roste ve vlhčí půdě, má tendenci od spodu žloutnout a uhnívat. Řešením ale není ani příliš vysušené stanoviště. Na něm zase není tak křehká a chutná. Volte proto raději zlatý střed. Nejlépe uděláte, když sklidíte nať ještě před vykvetením, to je nejchutnější.

Pozor dávejte také na to, kde bylinku trháte. Vyhovují jí výživné půdy, takže pozor na hnojiva, například na polích. 

Jak si bylinku nesplést?

Ptačinec žabinec má několik charakteristických znaků.

  • Prvním z nich je jakási elasticita – až budete stonky trhat, budou vám připadat jako na gumičce.
  • Stonky jsou porostlé bílými chloupky.
  • Bílé, drobné kvítky tvoří pět korunních plátků, ovšem při prvním pohledu by vám mohlo připadat, že jich je jednou tolik. To je ale jen klam, jsou pouze hluboko proříznuté.
Ptačinec žabinec je znám také jako ptačinec prostřední (Stellaria media), ptačí salát, lebenec, kuří mor, kozí střevo nebo hadí tlama.

Čtěte také:

Uložit

Reklama