b

Překvapuje vás to? Ptáci přece hnízdí na jaře. Také jsem se divila, ale když jsem si povídala se zvířecími záchranáři, probrali jsme i tohle velmi zajímavé téma. Informace, které byly pro mě nové, ráda předávám dál. Jak by měly vypadat budky pro jednotlivé druhy ptáků? Na jakou světovou stranu má být otvor? Kolik budek na jednom stromě? A jaké místo v zahradě je nejvhodnější?

Chcete-li pomoct ptákům a těšit se na jaře z jejich zpěvu, můžou se vám rady hodit. Přirozených hnízdišť prý rapidně ubývá.

Na mou otázku, jak můžeme my sami pomoct přírodě, jsem dostala jednoznačnou odpověď. Pokud máte zahradu, vyvěste ptačí budku. Dnes ubývá starých sadů a dutých stromů, kde ptáci nacházejí svá hnízda.

Kdy je ta nejvhodnější doba?
Teď na podzim si mnozí ptáci hledají místa k hnízdění. Jsou to druhy, které žijí v blízkosti člověka. Třeba sýkorky, rehkové domácí i zahradní.

Jaký je rozdíl mezi budkou pro rehka a sýkorku? Každý druh potřebuje jinou budku. Rehabudky jsou otevřené, vpředu opatřené jen přepážkou, zatímco sýkorky potřebují uzavřenou budku s kulatým otvorem. Velikost otvoru je dána druhem sýkorky, která by v budce měla hnízdit. Pro modřinky nebo úhelníčky bude menší než „ vchod“ pro koňadry. Aby si větší ptáci nevyklovali větší otvor, což se také může stát, je dobré ho opatřit plechovým kroužkem.

Na jakou světovou stranu by měl mířit otvor do budky?
Ideální je východ nebo jihovýchod, tedy strany, které jsou vyhřívané sluncem, nefouká a neprší do nich tolik, jako kdyby byly na západ nebo na sever. A měla by mít nepromokavou stříšku.

Na jaké místo v zahradě bychom měli budku umístit.
Někam, kde nechodí tolik lidí a je větší klid.

Může být na jednom stromě víc budek?
To by nebylo dobré, protože ptáci mají svá teritoria a mohlo by mezi nimi docházet k zbytečným šarvátkám. Vzdálenost od jednotlivých budek by měla být nejméně sedm až deset metrů. Ale jsou ptáci, kterým větší společenství nevadí. Třeba drozdi.

Měli bychom budku nějak čistit, nebo to ptáci udělají sami?
Doporučil bych budku s otevíracím dnem, nebo stěnou, aby se mohla každý rok vyčistit.  Ptáci nezahnízdí, dokud je v ní staré hnízdo.

Teď jste mě přivedl k otázce, která sice s budkami nesouvisí, ale nyní je určitě aktuální. Vedou se diskuze o tom, zda shazovat stará vlaštovčí hnízda, nebo je nechat.
Rozhodně bych je nestrhával. Nemusely by se k vám vrátit. Vlaštovky jsou velmi čistotné a hnízda pravidelně uklízí, takže v nich nezůstává žádný trus, který by byl zdrojem nějaké nákazy.

V zahradě vaší stanice jsem si všimla, že máte i budky netradičních tvarů a dokonce budky pro netopýry…
Ano i pro tyto živočichy můžete vyrobit nebo koupit budku. A dokonce tam máme i krmítko pro veverky s otevírací stříškou. Veverky jsou chytré a snadno přijdou na to, jak ji otevřít. To ptáci neumí a tak jim potravu nesezobou.

Děkuji za užitečné rady a vy, milé čtenářky, si můžete prohlédnout budky pro jednotlivé ptáky.

Čtěte také:

Reklama