V co doufá čtenářka Japina? Že jednou bude mít stejně velký životní nadhled, jako měla její babička...

A to s tím chocholem i spíte

Na svou opravdu babičkovskou babičku už jsem tu vzpomínala víckrát, na její borůvkové palačinky a bramborové placky, které nám pekla celé léto, na její báječné zkomoleniny, které si díky své nedoslýchavosti vytvářela (například, když si k obědu udělala smažený pakistán, nezůstalo pak na mapě světa bílé místo (bohužel), jen na její zahrádce ubyl jeden patison). Vím od ní spoustu o bylinkách, lidových pranostikách, ... Byla také člověkem, který měl ve svých devadesáti letech obrovský životní nadhled.

Rozhodně nebyla žádnou puritánkou, kromě románů od své oblíbené Javořické četla po večerech i harlequinky a to i z edic těžšího kalibru, kde "tvrdnou bradavky a topoří se mužství" už na druhé stránce a vždycky říkala, že jediné, co ji na těch knížkách rozčiluje, jsou ta cizí jména.

Když jednou v Jednotě při nákupu stál za ní ve frontě klučina s dvoubarevným čírem a většina babek okolo se křižovala, tak mojí babi vrtalo hlavou něco jiného a tak se ho s klidem zeptala: „A s tym chocholem i spitě." A protože babi působila opravdu dobrácky a ne jako provokatér, tak jí to pobavený klučina odkýval.

pankáčiKdyž mi nedávno mailem dorazila tahle fotka, vzpomněla jsem si hned právě na babi. Ta při listování ve společenských časopisech občas dlouze zírala na takovou podobnou fotku, kde daná osoba spíše připomínala některého z Pokémonů, ale pak pokaždé obrátila list a jen suše konstatovala: „Každý ináč hlupý". Nikdy nesoudila předčasně. Musím přiznat, že i když se ráda otočím za někým, kdo svou image bere takhle vážně, k babiččinému nadhledu mám ještě daleko. A tak tajně doufám, že trochu mého konzervatizmu zdědila po mě i moje čtyřletá dcera, která se jinak prababičce v mnohém podobá, a že nám jednou podobnou „Máničku" (myslím tu vpravo na obrázku) nedovede domů, a když už, tak že bude mít alespoň "ptáčka v budce". A nebo snad už v té době budu mít i já dost jejího nadhledu a pro sebe si řeknu "každý ináč hlupý" a nahlas pronesu: „Ráda vás poznávám", nebo něco podobně oduševnělého.

Japina

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Dnešní téma: Prarodiče

Pište mi své historky a příhody s dědečky a babičkami. Zajímá mě...

  • ... kdy vás prarodiče nejvíc vytočili.
  • ... kdy vás prarodiče nevíc rozesmáli.
  • ... kdy vás prarodiče nejvíc dojali.
  • ... nešvary svých prarodičů.

To vše čekám na redakčním e-mailu!

Reklama