Nejen o Vánocích, ale po celou zimu lze malým opeřencům z přírody ulehčit život. Právě okolo svátků bývá ta správná doba k počátku přikrmování. A jak na to?
Krmítka by měla být chráněna před nepřízní počasí, hlavně před vlhkostí a deštěm. Měla by být zastřešená anebo umístěna tak, aby do nich nepršelo. Prostřená hostina by se totiž zkazila nebo by ji odfoukl vítr.
V krmítku též musíme pravidelně uklízet trus a staré zbytky, jen tak zabráníme možné infekci a plísním.
Obecně též platí, že je lepší udělat několik menších krmítek než jedno velké. Menší se lépe udržují v čistotě. A navíc odpadají šarvátky o místo. Pěkně bojovat umí sýkorky i vrabci a největším „soukromníkem“ je patrně červenka. Kde zasedne místo u stolu, tam se jiní ptáčci neodvažují.
Na místa blízko lidským obydlím sice někteří opeřenci létají, ale jen ti odvážnější.
Ti plašší se bojí, a tak pokud chcete něco udělat i pro ně, zajděte do lesa či dál od domu a tam jim také prostřete…
Co všechno patří do krmítka?
A co tedy na prostřený stůl?
Hovězí či skopový rozpuštěný lůj a v něm olejnaté plody a semínka –slunečnice, řepka, jádra lískových, vlašských nebo burských oříšků.
Z této směsi lze vytvořit kuličky, které můžeme v síťce zavěsit na strom na větev.
Do klasického krmítka lze dát nejrůznější sypaná semena – slunečnice, sezamové semínko, lněné semínko, mák, řepka a také drcené ořechy. Dále i zrní nebo tzv. zadinu, což jsou semena plevelů po vymlácení obilí. Tím potěšíte sýkorky a drobné semenožravé ptáky.
Také lze tvaroh, ovesné vločky nebo strouhanou zeleninu či ovoce. Nebo jen půlku jablíčka na vyklování. To potěší větší ptáky, například kosy. A samozřejmě vrány a havrany.
Je na každém, nakolik se s tímto názorem ztotožní, ale já si myslím, že citlivým přikrmováním správnými krmivy v krutých mrazech nemůžeme nic zkazit.
Zkraje zimy ptáčky krmíme jen v malých dávkách, v tuto dobu ještě dolikvidují hodně hmyzu a též jsou dostupné ještě podzimní bobule. Dávky zvyšujeme až při mrazech a souvislé sněhové pokrývce, tehdy už je pro ně těžké shánět potravu.
A s přicházejícím jarem opět od krmení upouštíme.
A na závěr dva tipy na výrobu „rychlých krmítek za babku“
Lojové koule – nemusíte mít zrovna lojové pláty z berana, stačí nesolené sádlo, které smícháme s mákem, slunečnicí, seznamem, a tuto kouli obalíme do síťovaného obalu od citronů či pomerančů a zavěsíme na strom.
Krmítko z kokosu
Jednoduché krmítko můžeme na svátky vyrobit z kokosu. Seřízneme ho spíše výš, vydlabeme a vyřežeme otvor pro vlet. Pak opět přiklopíme.
Nový komentář
Komentáře
Ptáčky přikrmujeme jen za mrazů, kdy je nedostatek jejich potravy a nemyslím si, že by pak nekrmili svá mláďátka - naopak, daří se jim moc dobře!
Tak mi krmíme každou zimu.A vlastně převážně slunečnicí.Tu jedinou ptáčci zobou.Taky nemáme rádi holubi,všechno hne vyžerou.A nedávno nám tu na krmítku přistál krahujec.Lítají k nám sýkorky modřinky a koňadry,zvonci,vrabci i drozd kvíčala.Na křoví jim dáváme jablíčka,tam je ozobávají hlavně kosi.Děláme to rádi a rádi je pozorujeme.
Nemám rád hrdličky, když přiletí ke krmítku, tak vyplaší a odeženou všechny menší ptáčky.
Zatím jsem nepřikrmovala, protože bylo teplo a nebyl sníh, ale jinak ptáčkům sypu pravidelně. Vždy už číhají na nejvyšším stromu na konci zahrady a to je potom mela :-)
Ti rošťáci dokonce ozobali v létě slunečnice, které jsem zasázela jen tak pro okrasu :-)
krmítko mám v práci na okně i doma
Krmítko má připravené na balkoně,čekám jenom na sníh,pak začnu přikrmovat,mám zakoupenou směs pro ptáčky.
A já dávám na balkon babány opičkám a čekám jako blázen....a žádná zatím nepřišla!Mrchy jedny nevděčný!!))))
Pokud je takové teplo jako je letos, tak se ptáčci nemají krmit vůbec - opravdu zlenivý a nechce se jim pak hledat potravu ani přes rok. Co se týče pečiva - může jim způsobit docela velké problémy, zejména jim vadí to droždí, které jim pak v bříšku kvasí a mohou uhynout. Vím to od kamaráda ornitologa.
Nám se nejvíc osvědčuje slunečnice, kterou jsme loni nestíhali kupovat. Lítají k nám nejen "klasičtí ptáčci" jako jsou sýkorky, ale i strakapoud.
Krmítka okolo sú,takže chodím sypať len papaníčko,aj keď pri takejto zime to teraz asi nemá príliš veľkú váhu.No a keďže je okolo aj kopec veveričiek,tak vedľa dávam aj im,aby nezjdeli to čo im nepatrí
Letos jsme koupili krmítko našim klukům na vánoce,myslím že se jim to bude líbit a ptáčkům také-teda doufám.
Pokud ptáčkům nepatří pečivo,tak chudinky,které mi do druhého dne spásli do posledního drobečku mísu čerstvě upečených pracen,které jsem dala večer na balkon vychladit a zapomněla na ně.Druhý den jsem ječela na rodinu,že všechno snědli,ale ta vůbec nevěděla,že jsem tam ono cukroví dala a při podrobnější prohlídce mísy bylo podle trusu zřejmé,že to byli ptáčci.
já jsem teda někde slyšela že mák se jim dávat nemá bo po tom usnou a zmrznou
:-) Sípu i věším (se), Lali
Ale teď jsem si vzpomněla, že babička na strom věsí lůj
já jim nesypu nic, protože nemáme krmítko
My sypeme ptáčkům drcené ovesné vločky s namletými ořechy a slunečnicí. A samozřejmě věšíme lůj
ptáčci se tu mají dobře
Mně se vždycky vybaví věta z pana Kaplana: "Sípejte ptáčkám."
Sípete?
Ptáčci jsou také živí tvorové a potřebují papkat, takže i u nás si přijdou na své
.
Vivian: Chemikálie.