Jak prožíváme, anebo spíše „přežíváme“ menstruaci?

Menstruace je cyklický proces, kterým se ženský organizmus zbavuje části děložní sliznice, připravené k přijetí oplodněného vajíčka. Jde o hormonální záležitost a přirozenou součást fungování ženského těla. Je však menstruace v současné době stále tak přirozená jako kdysi, kdy jsme se jako lidská rasa vyvinuli?  

 

Zatímco v prehistorických dobách ženy menstruovaly v průměru 160krát za život, dnešní ženy v západních zemích mají průměrně 450 menstruačních cyklů. Moderní ženy totiž začínají menzes dříve, už ve 12,5 letech; naše předkyně začínaly menstruovat až kolem 16. roku. Dnes také máme méně dětí – průměrně dvě až tři, zatímco kdysi jich ženy měly kolem šesti. Taktéž se zkrátila doba kojení, v minulosti ženy kojily zhruba 3 roky, nyní je to pouze okolo 3 měsíců. Vzhledem k tomu, že dnešní ženy nejsou tak často těhotné, ani dlouho nekojí, mnohem více menstruují. Navíc období menopauzy nastává dnes u žen později, takže menstruačních cyklů stihneme ještě o něco více.

 

Menstruační cyklus je provázen celou řadou změn v ženském těle, ale je opravdu žádoucí tolikrát v životě menstruovat? Co se vlastně v období před menstruací v organismu děje? Fyzické příznaky se mohou projevovat zejména napětím v prsou, otoky končetin, pocity nadýmání či bolestí břicha, bolestí hlavy nebo problémy s pletí. Z psychického hlediska jde hlavně o pocity deprese, úzkosti, změny nálad a podráždění.

 

Především v době, kdy chceme jet na dovolenou, chystáme se na sportovní akci, jsme zamilované či máme důležitou pracovní povinnost, nás příchod menstruačního cyklu většinou obtěžuje. Důležité je také sexuologické hledisko menstruace. Zatímco některé ženy nemají před menstruací ani pomyšlení, natož chuť na sex, u jiných se naopak touha po sexu násobí. Některé ženy se milují i během menstruace, i když pro většinu z nich je to nepřijatelné. Pro některé muže je menstruace partnerky nevítanou pauzou, pro další naopak dobré alibi, jak se vyhnout manželskému či partnerskému sexu.

 

A jakým způsobem byla menstruace vnímaná v minulosti? Žena byla odjakživa u mnohých národů v době menstruace považována za „nečistou“. Tato nečistota se týkala jak ženy samotné, tak i menstruační krve. Menstruace se spojovala s magickými silami, zlou klatbou či jinými pověrami. V některých částech světa jsou mýty a pověry ohledně menstruace živé dodnes. Hinduistické ženy se v tomto období považují za „nečisté“, a nemohou proto mužům připravovat jídlo. Ženy buddhistického vyznání jsou přesvědčeny, že v těchto dnech není vhodné vstupovat do chrámu. Některé arabské ženy dokonce věří, že není správné se v době menstruace koupat. Oproti tomu mexické ženy se mnohdy domnívají, že menstruační krev se hromadí v břiše a tělo se jí musí zbavit. A Eskymačky vůbec menstruace nezajímá, svůj cyklus nesledují. Postoje žen vůči menstruaci se liší podle vyspělosti společnosti či náboženství, moderní ženy menstruaci většinou přijímají jako přirozenou věc či nutné zlo.

 

Ženy ve vyspělých zemích jsou o svém těle a jeho funkcích dobře informovány. Přestože málo žen vítá příchod menstruačního cyklu, mnoho žen se domnívá, že menstruovat by se mělo, protože je to přirozené. Některé ženy si myslí, že se tělo menstruací zbavuje toxinů, cítí se při menstruaci žensky nebo jim pomáhá udržovat životní rytmus. Některé využívají menstruaci pro zjištění, zda nejsou těhotné, jako důvod k odmítání sexu nebo jako důkaz plodnosti. Z výzkumu mezi holandskými ženami vyplývá, že srovnatelné procento žen by preferovalo pravidelné krvácení každý měsíc (26–33 %), jednou za 3 měsíce (21–38 %) nebo nemenstruovat vůbec (22–26 %). 59 % Američanek by volilo menstruovat méně než 1x měsíčně a třetina by volila nemenstruovat vůbec.
A jaké jsou důvody pro méně častou menstruaci? Většinou se jedná o odstranění obtíží vázaných na menstruační cyklus, zvýšení spolehlivosti, hygieny a kvality života nebo sportovní důvody. Naopak pro pravidelnou menstruaci mluví obavy z otěhotnění, obavy ze snížení fertility nebo se ženy domnívají, že menstruace je přirozená a nemělo by se na tom nic měnit.

 

Každá žena je jedinečná a měla by mít možnost volby. Harmonie těla i duše je velmi důležitá, proto z psychologicko-sexuálního hlediska je třeba nalézt optimální řešení pro každou ženu individuálně. Pokud ženě pravidelná měsíční menstruace vyhovuje, nemusí se jí vzdávat. Avšak jestliže menstruace přináší ženě stres a nepohodlí, je žádoucí jí nabídnout řešení, kdy bude menstruovat méně často či zcela vůbec. A toto řešení je velmi jednoduché – kontinuálně používat antikoncepci, což znamená nevynechat užívání antikoncepčních tablet či lepení antikoncepční náplasti.

MUDr. Hana Fifková, sexuoložka