Střevní mikrobiom
5e32eddf5af02obrazek.png

Lidská střeva obsahují více než 100 bilionů mikroorganismů a 500 známých druhů bakterií. To je dohromady asi desetkrát více, než má lidské tělo celkem buněk. Je všeobecně známé, že mikroorganismy ve střevech hrají zásadní roli v procesu trávení, teprve v posledních letech však vědci zjistili, že střevní mikrobiom v lidském těle ovlivňuje daleko více procesů než jen trávení. Střevní mikrobiom ovlivňuje například hormonální změny, imunitní systém, ale i nervovou soustavu.

Právě studium vlivu střevního mikrobiomu na nervovou soustavu přináší novou naději v léčbě psychických onemocnění, jako jsou deprese, úzkosti nebo autismus. „Bylo prokázáno, že střeva mají částečně nezávislou nervovou soustavu a dokážou komunikovat s mozkem, tedy že signály vysílá nejen mozek ke střevům, ale též střeva ovlivňují činnost mozku. V této souvislosti se hovoří o ose střevo-mozek. Střevní mikroflóra totiž vytváří a reguluje vznik neurotransmiterů, látek zodpovědných za přenos nervových vzruchů – například adrenalinu, serotoninu či dopaminu. Bakterie obývající lidské střevo tak mohou mít přímý vliv na chování a náladu svého hostitele,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Jirka, generální ředitel společnosti Neuraxpharm Bohemia.

Z množství bakterií, které v lidském zažívacím traktu žijí, jsou některé lidskému tělu prospěšné, jiné naopak škodlivé. Ke správné funkci organismu dochází, jsou-li jednotlivé druhy bakterií v žádoucím poměru. Složení střevního mikrobiomu jedince je významně ovlivněno životním stylem – skladbou stravy, expozicí stresu, nebo množstvím spánku. Někteří proto zastávají názor, že jedním z důvodů zvýšeného výskytu psychických onemocnění v dnešní populaci může být současný životní styl s nevhodnou stravou a nedostatkem zdravého pohybu a odpočinku. 

Psychobiotika

V návaznosti na studium střevní mikroflóry se rozšířil pojem probiotika označující kultury živých organismů, které jsou při podávání v dostatečném množství člověku prospěšné. Jejich název je odvozen z řeckých slov pro = příznivý a bios = život. Probiotika jsou přirozeně obsažena v některých potravinách, jako je kysané zelí či zakysané mléčné nápoje. Přirozené zdroje nejsou však ve většině případů ve stravě obsaženy v dostatečném množství, proto jsou stále oblíbenější probiotika v podobě doplňků stravy.  V souvislosti se zjištěním vztahu mezi střevním mikrobiomem a lidskou psychikou se nově zavádí termín psychobiotika, jež jsou podskupinou probiotik, která zlepšují psychický stav člověka. „Hovoříme o možnosti regulovat duševní zdraví prostřednictvím podávání vybraných probiotik. Tento vědecký objev odhaluje komplexitu fungování lidského organismu a nabízí dosud netušené možnosti úvah o řešení psychologických problémů,“ dodává k tématu MUDr. Lukáš Jirka, generální ředitel společnosti Neuraxpharm Bohemia.

Lactobacillus Plantarum PS128™

5e32edd32927eobrazek.pngJedním z objevů na poli psychobiotik je probiotický kmen Lactobacillus Plantarum PS128™. Profesor Ying-Chieh Tsa z univerzity Yang-Ming na Tchaj-wanu potvrdil vliv těchto bakterií na množství neurotransmiterů v organismu, konkrétně schopnost tohoto kmene PS128™ zvyšovat v těle množství dopaminu a serotoninu, tzv. hormonů štěstí. Klinická studie ověřující účinky PS128™ na projevy poruchy autistického spektra (PAS) prokázala zmírnění projevů úzkosti, repetitivního chování a vzdorovitosti, a naopak nárůst sociálního kontaktu při měsíčním podávání probiotického kmene Lactobacillus plantarum PS128™.

Na základě těchto prvotních pozitivních výsledků provedené studie byl vyvinut první produkt s obsahem tohoto kmene pod názvem NeuraxBiotic Spectrum® a v roce 2019 byl uveden na evropský trh. V České republice je možné tento produkt zakoupit od ledna 2020. „Jsme přesvědčeni o převratnosti objevu Lactobacillus plantarum PS128™ a jsme rádi, že můžeme výstupy nejnovějších vědeckých poznatků zprostředkovat i na český trh. Pevně doufáme, že se tento doplněk stravy stane další šancí na zlepšení alespoň některých symptomů u pacientů s poruchou autistického spektra.“ uzavírá MUDr. Lukáš Jirka. NeuraxBiotic Spectrum® je volně prodejný doplněk stravy k zakoupení výhradně v lékárnách a je vhodný pro děti od tří let. K dostání jsou balení po 30 sáčcích, které se dají nasypat přímo do úst nebo rozpustit v nápoji. Orientační cena balení je 700 Kč.

Více na PSYCHOBIOTIKA.INFO
5e32ed9e32cd5obrazek.png

Reklama