Někdy je lepší chytit facku než být vystaven psychickému teroru. Shodnete s tímto názorem? Přečtěte si příběh další čtenářky, za který moc děkujeme.

Dobrý den, také jsem váhala, zda přispět svými zážitky do dnešního tématu. Ty tělesné tresty jsou někdy daleko méně bolavé než ty psychické. Tak tomu bylo v mém případě. Když maminka použila vařečku nebo mi dala na zadek, vždy to bylo zaslouženě. Můj táta na mně nikdy nevztáhnul ruku. Nikdy jsme se sourozenci nedostali pořádný nářez páskem, a přesto jsou naše vzpomínky na tátu dost rozporuplné.

Když naši dostavěli dům, začal táta dost pít. Po práci se zastavoval v hospodě, domů přišel pozdě a někdy i s kumpány a dělal "rambajz "až do brzkých ranních hodin.

Kolikrát jsem se modlila, ať už všichni vypadnou a můžu se vyspat . Dnes se divím, že jsem udělala i maturitu, protože opilecké manévry bývaly u nás i několikrát týdně. Pokud máma protestovala nebo  nechtěla poslouchat výlevy otce, dostala za vyučenou. Kamarádky jsem k nám většinou nezvala a i když , tak jen tehdy, když byl táta v lázních nebo dále od domu.

Další studia jsem vzdala, protože jsem chtěla co nejdříve vypadnout z domu.

Pak jsem se vdala  a odstěhovala se. Domů jsem jezdívala jen na otočku, protože táta přicházel domů opilý v době naší návštěvy a nedopřál malým vnukům klidnou noc. Jednou, když opět řádil, zpíval, křičel a rozbíjel nádobí, vběhla jsem do kuchyně a dala mu pořádnou facku. Poprvé a naposledy. Dodnes se stydím za to, že jsem se neovládla.....

Od té doby jezdívala máma k nám a my jen na krátkou návštěvu. Nikdy jsme se nesešli celá rodina u grilování nebe opékání párků. Dodnes si myslím, že mámu utrápil neustálý stres, hádky a jeho špatné zacházení v době její těžké nemoci.

Když byl táta sám, vždy jsem si našla najít na pár slov. Většinou jsem ani kávu nedostala a ještě mi táta řekl třeba takovou perličku - Víš, tebe nemají sourozenci rádi, ty jim vždy všechno řekneš na rovinu. Když mi nabízel peníze, nikdy jsem žádné nechtěla. Tak je dal sestře. K stáří i táta těžce onemocněl.  A stal se zázrak, po mnoha letech se naše rodina mohla sejít najednou a v klidu přespat v rodičovském domě. Táta nám každému dal peníze na Vánoce/ nikdy nám nedával  žádné dárky/ . Když bylo za ním potřeba jezdívat a pomáhat doma nebo zajít do nemocnice, našli jsme si čas, přišli i vnuci .

Tenkrát táta řekl, že se mu zdá, že jej někdo vyměnil, že to není on. V nemocnici jsem tátovi namasírovala nohy i záda, vypila s ním kávu i zavzpomínala na jeho mladé časy.

Nevím, co jej nutilo, když byl mladý a při síle být tak zlý k vlastní rodině . Když umíral, vrátil se k Bohu a přijal i poslední pomazání. Moc mně mrzí, že se táta nevzpamatoval dříve, jaký jsme mohli mít hezký život, scházet se, navštěvovat... Nebylo nám dáno. Na rána, kdy  v naší kuchyni nevoněla ranní káva, ale pivní a kořalečné výpary. Na to se nedá zapomenout . Odpustili jsme, ale nezapomněli....

lalica

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Napsala jste to moc krásně a jistě přiměla k zamyšlení spoustu čtenářek. Nemám pravdu, milé ženy-in?

 

Reklama