Za nejzávažnější psychiatrické nemoci tato organizace považuje schizofrenii, depresi, Alzheimerovu chorobu, epilepsii, duševní zaostalost a závislost na alkoholu.
„Duševně nemocný musí být zkrocen hladem, bitím nebo okovy.“ – to je názor středověku…
Původní Hippokratovu ideu, že duševní choroby jsou způsobeny narušenou funkcí mozku a patří k poruchám zdraví, se podařilo vzkřísit a probojovat až počátkem 20. století, kdy se psychiatrie plně včlenila do lékařství.
Není náhodou, že Nobelova cena za fyziologii a lékařství byla v roce 2000 udělena třem odborníkům za výzkum v oblasti přenosu informací v mozku.
Z pohledu ekonomiky neuropsychiatrické choroby přinášejí rozvinutým zemím největší ekonomické ztráty v podobě pracovní neschopnosti – je to cca 22 %, což je před chorobami srdce 20 %, nádory 13,7 %…
Duševní poruchy se projevují asi u 25 % lidí navštěvujících praktického lékaře.
Purkyňova společnost pro bádání o duši a nervstvu byla založena 18. 10. 1919 jako sedmá česká lékařská společnost...
Psychiatrická společnost měla zásadní význam pro vznik a rozvoj neurologie, psychiatrie, psychologie, ale i sexuologie a později i soudní psychiatrii, dětskou a dorostovou psychiatrii a další mladá odvětví psychiatrie.
Takže úvod máme za sebou a začneme se věnovat jednotlivým kapitolám.
Neurotické poruchy – konsultantem je MUDr. Ján Praško
Jsou to různé kombinace psychických a tělesných projevů úzkosti, které nejsou vyvolány žádným reálným nebezpečím.
1/ Generalizovaná úzkostná porucha
Postižený často ví, že si dělá zbytečné starosti, nedokáže se jim ovšem ubránit. Napětí, úzkost, vyčerpanost – třes, svalové napětí, závratě, nevolnost, bolesti hlavy, bušení srdce, pocení, špatný spánek.
2/ Panická porucha
Náhlé epizody intensivního strachu až hrůzy bez zjevné příčiny.
Záchvat trvá několik minut, ale může se vracet ve vlnách i po dobu dvou hodin.
Strach ze smrti, obavy ze ztráty kontroly nad sebou, bušení srdce, závratě, třes, nutkání na zvracení, bolesti žaludku, návaly horka nebo naopak zimnice…
Tito lidé se obvykle obracejí – a zcela zbytečně – na internisty.
3/ Sociální fobie
Obava ze zkoumavých pohledů, ze zesměšnění, červenání se, třes rukou, mluvení na veřejnosti. Obvykle je spojená s nízkým sebevědomím a strachem z kritiky.
4/ Obsedantně kompulzivní porucha
postiženým se vrací do mysli – co když někoho kopnu,
co když dostanu infekci,
co když nezkontroluji, zda jsem zamknul a vykradou mě,
co když nebude všechno symetrické a stane se neštěstí mojí rodině.
Charakteristické jsou rituály – opakované kontroly uzavření dveří, kohoutku, nadměrné umývání
5/ Adaptační poruchy
Patří k nim např. ztráta blízké osoby, nemoc, ukončení studia, změny v zaměstnání, konflikty v rodině, narození dítěte… Záleží na tom, jak se s touto situací dokážete vyrovnat.
6/ Somatoformní poruchy
Projevují se opakovanými stížnostmi na únavu, bolesti a žádostmi o lékařské vyšetření, přestože už všechna vyšetření jsou negativní.
Jedná se o hypochondrickou poruchu, ale postižený opravdu trpí.
7/ Neurastenie
Nemocný si stěžuje na zvýšenou únavnost, neschopnost relaxovat.
Neurotické potíže se léčí pomocí léků a psychoterapie.
Psychofarmaka zpravidla působí dříve, psychoterapie je náročnější, ale výsledek je trvalejší – úzkostný člověk se může vyjádřit a svěřit se vším, co ho trápí.
Příště si řekneme něco o depresi a schizofrenii.
Nový komentář
Komentáře
kubikm: Já mám arachnofobii, hodně těžkou. V poslední době se to navíc ještě zhoršilo. Našla jsem si na netu psychiatra, který deklaroval, že se na to specializuje. Léčení probíhalo tak, že se mnou při prvním sezení mluvil deset minut, zběžně se mě na něco vyptal a pak mi řekl, že mi může buď napsat léky, nebo mohu u něj absolvovat psychoanalýzu, kterou ovšem pojišťovna nehradí a stála by mě zhruba 6000 měsíčně
. Nechala jsem si napsat antidepresíva, ale jelikož na mě neměly vůbec žádný účinek, přestala jsem je po nějaké době brát. Rozhodla jsem se zkusit něco jiného, dalšího "odborníka" jsem našla přes internet až za Prahou. Jela jsem tam, byla jsem objednaná mezi 18.00-19.00, stejně jako (to jsem zjistila v čekárně) 12 dalších lidí. Každý z těch lidí byl v ordinaci přesně 5 minut a vycházel s receptem. Dovnitř jsem ani nešla...
Psychiatři jsou na
KDO HLEDÁ ADRESY PSYCHIATRŮ a pod, najeďte si na výše uvedené stránky
jsou tam i výukové programy, např. deprese a kouření atd. atd
různé adresy pracovišť a mnoho užitečných webových odkazů...
ilonas: no to je právě ten problém, že lékaři upadají do klídku, píšou pořád to samé...naprostá katastrofa je, když jde někdo do špitálu, tam mu napíšou něco jiného, ale už se nedořeší, co bere odjinud...vzniká z toho hrozný galimatyáš
kolikrát berou léky, které svým účinkem se navzájem ruší, tedy účinek žádný, jenom jim to ničí zdraví vedlejšímmi účinky....
Crash_override: A jak se cítíš, když na spáry nemůžeš šlapat, nebo když si nestihneš tu kuchyň uklidit? - Pokud nad tím mávneš rukou, je všechno v normě. Pokud z toho nespíš, bylo by asi dobré to zkusit nějak řešit.
To je můj čistě laický názor, nejsem psychiatr.
Anonym 58.:
Rozdíl mezi psychologií a psychiatrií:
Obecně lze říci, že psychologie se zabývá problémy člověka, ať se již týkají jeho běžného fungování v životě, nebo problémy člověka v jeho nemoci tělesné, nebo také některými problémy při nemocech duševních. Naproti tomu psychiatrie je medicínským oborem zaměřeným především na léčbu duševních nemocí a poruch.
: 58
jedna redaktorka má rozpracovaná témata...bylo dohodnuto, že já jen lehce naťuknu problematiku
pokud by to nebylo v jejím článku, tak bych to doplnila, to je dobrý nápad, možná by stačilo vytáhnout webové stránky....
VIVIAN
jak říká Landriel asi jak který. Nenápadně se mu podívej na dveře ordinace, pokud má smlouvu s některou zdrav.pojiš´tovnou, musí to tam mít vylepené.
Jinak si myslím, že většina jich na pojiš.bude.
Vivian: jak u kterého, já ještě nikdy nic neplatila.
a hradí sezení u psychologa zdravotní pojišťovna?
já mám pocit, že ne...
Ťapina:
Mifaela: To chce si jenom vyzkoušet
Taky jsem si myslela, že kdybych měla promluvit před stovkou lidí, tak mě budou sbírat, jenže pak jsem musela - a nesbírali, hódně jsem si zvedla sebevědomí
Petronilka, Kubikm, Vivian >>> dík holky
Petronilka, Kubikm, Vivian >>> dík holky
Mifaela: tobě chybí jen sebevědomí
Alpa: pokud by se ti to stalo znovu, nechoď na obvod, ale rovnou na psychiatrii, tam doporučení nepotřebuješ
ano, to je ta "po úrazová" tak se to kvalifikuje
Vivian:
taky tomu tak rozumím...pokud to nepřeroste přes hlavu, tak je to "normál"
každej jsmeˇňákej....jak pravil klasik
Ja jsem hrozne uzkostliva, jednou to v puberte doslo tak daleko, ze se mi sevrel zaludek a skoro tyden jsem nejedla. Naklusala jsem k obvodakovi, ze nemuzu do sebe nic dostat a on mi dal prasky na nervy. Jinak ma neter ma epilepsisi, protoze ji u porodu museli krisit.
kubikm: já bych řekla, že to, co popisuje Crash Override není porucha
Pokud tím ona sama nějak netrpí... nikdo přece nežijeme podle přesných schémat, každý máme nějaké svoje rituály... Já taky
OCD to je, když už ti to fakt začne přerůstat přes hlavu..
Crash_override: nejseš nemocná
Crash_override: víš, určitý druh to je...ale řekla bych, že sis našla kompenzaci za to dětství...tím, jak ti to nevycházelo, sis našla "obranu"
sice to vypadá bláznivě, ale v tomto případě bych myslela, že to naopak svědčí o tvém duševním zdravím
na léčení by to bylo tehdy, kdy bys už nebyla schopná třeba přejít velkou volnou plochu beze spár....zže bys raději zapadla někam do bahna, než bys šlápla na kanál...víš, co asi myslím, prostě kdy už by to bylo na obtíž normálnímu životu....
zatím se tím netrap
Crash_override: To si nesmíš pojmenovávat
. S těmito rituály pro štěstí jsme začínali už na základce: jel zelený trabant muselo se třikrát poskočit , stejně tak když se šlaplo na kanál, když projela sanitka dělala se nohou na zemi čtyřka a jiné. Umíš si asi představit jak vypadala naše cesta do školy
. Své rituály "pro štěstí" mám taky