I deprese, nadměrný stres, fobie či neurózy jsou nemoci, které bychom neměli přehlížet, ale léčit. S jakými problémy vám pomůže psycholog a kdy je třeba vyhledat psychiatra? Zeptali jsme se odborníka.

psy

Když máte chřipku nebo angínu, když stoná vaše tělo, obvykle si zajdete k lékaři, povíte mu, co vás trápí, on vás prohlédne a nasadí potřebnou léčbu.

Ovšem když nás trápí na duši, většinou se s tím chceme poprat sami a odbornou pomoc vyhledáme až v krajním případě. Přitom deprese, fobie, úzkosti jsou nemoci jako každá jiná (ne-li horší) a potřebují léčit. Vyhledat pomoc u příslušného odborníka není ostuda, ale naopak odvaha. Jenže za kým vlastně zajít? S čím vám pomůže psycholog, co zmůže psychoterapeut a co spadá do psychiatrické ordinace? A v čem se jejich práce liší?

S čím pomůže psycholog?

Psycholog má obvykle před jménem titul PhDr. nebo Mgr. To znamená, že vystudoval filozofii. Ačkoli je skutečně práce psychologa víceméně filozofování, rozhodně bychom jej neměli podceňovat. Psycholog vám pomůže při řešení běžných psychických neduhů a jejich následků, jako jsou například neurózy, který vznikají při dlouhodobém duševním vypětí, deprese a podobně. Jeho terapie spočívá hlavně v komunikaci. Bude si s vámi povídat a rozebírat problém ze všech stran. Může vám také provést různé psychotesty. Jeho služby si zpravidla hradíte sami.

S čím pomůže psychiatr?

Psychiatr je už opravdový lékař, obvykle s titulem MUDr. Má teda vystudovanou medicínu. Náplň práce psychiatra je podobná. Také si s vámi bude povídat. Terapii ale navíc může podpořit předepsáním nějakých léků. Do jeho kompetence spadají klasické duševní choroby jako schizofrenie, paranoia a těžší formy psychických potíží (deprese apod.)

Slovo odborníka

Jestli vybrat psychologa, nebo psychiatra závisí od typu a závažnosti problémů - psycholog většinou pracuje s klienty, kteří mají potíže osobnostního typu (různé naučené vzorce chování a prožívání, které jim komplikují život), dále potíže s komunikací, se sebevědomím (sebehodnocením a sebedůvěrou), potíže ve vztazích (s partnerem - hádky, neporozumění), s rodiči, s přáteli, neumí fungovat v sociálních situacích, chybí jim asertivita, jsou nejistí.

Psychiatr se zaměřuje na závažnější psychické poruchy a nemoci - psychotické onemocnění (např.schizofrenie, maniodeprese), závažnější deprese, silné úzkosti a paniky, závažnější poruchy spánku, závislost na lécích.

Dále je rozdíl mezi běžným psychologem a klinickým psychologem - klinický psycholog má zkušenosti a vzdělání (atestaci) i z psychiatrických poruch, nemůže ale předepisovat léky. Léčba závažnějších poruch má největší efekt, pokud je kombinována léčba medikamenty (psychiatr) a psychoterapií (klinický psycholog, pokud má psychoterapeutický výcvik).

Každý zkušenější klinický psycholog umí odhadnout, kdy klienta poslat za psychiatrem, případně jiným odborníkem (např. u poruch příjmu potravy jako mentální anorexie,nebo bulimie je důležité interní vyšetření). Každý zkušenější psychiatr by měl odhadnout, kdy je pro pacienta kromě léků vhodná ještě psychoterapie.

Mgr. Miroslav Hajduk
klinický psycholog a psychoterapeut

Reklama